מנכ"ל קנט: "את עיקר הנזקים בשל ההתחממות הגלובלית ספגו מגדלי הפירות"

הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות תפצה את החקלאים בכ־130 מיליון שקל – זינוק של כ־30% לעומת החורף הקודם; "האפשרות של החקלאים להתמודד מאוד מוגבלת"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, תפצה את החקלאים בכ-130 מיליון שקל בעקבות נזקי מזג האוויר בחורף האחרון (דצמבר 2020-אפריל 2021) – זינוק של כ-30% לעומת סכום הפיצוי בחורף הקודם, שעמד על כ-102 מיליון שקל. למרות שלכאורה לא מדובר היה בחורף גשום במיוחד, מנתוני קנט עולה כי נזקים משמעותיים נגרמו דווקא בשל מספר אירועי קיצון ובשל כך שהחורף היה חם יחסית וכן בשל היעדר מנות קור שקריטיות להתפתחות הפירות. כתוצאה מכך, לחקלאים צפויה ירידה משמעותית בהיקף התוצרת, ירידה שאת היקפה ניתן יהיה לאמוד רק בהמשך השנה, אולם כבר כעת צופים בחברה כי ענף הפירות יספוג נזקים של עשרות מיליוני שקלים.

מזג האויר פגע ביבול

מסיכום הנתונים עולה כי במהלך חודשי החורף התקבלו בקנט למעלה מ-4,200 דיווחים של חקלאים על נזקים לגידולים השונים. מרביתם בשל מספר אירועים עוצמתיים. שינויי מזג האוויר הקיצוניים והתכופים באו שוב לידי ביטוי בכך שבראשית החורף היינו עדים לאירוע גשם קיצוני במהלכו ירדו בחלק מהמקומות  170 עד 220 מ"מ של גשמים ונשברו בו שיאי גשם ליממה אחת ולשתי יממות. בעקבות האירוע התקבלו בקנט כ-140 הודעות סערה ושטפון, בעיקר בענפי ההדרים והירקות.

פגיעה בכמות היבול של אפרסקים בקרית שמונה ׀ צילום: אסף שמיר

לאחר אירועי הגשם המשמעותיים, היינו עדים לעצירה מוחלטת של גשמים לתקופה ארוכה ויוצאת דופן של 19 יום, ובכלל זה לטמפרטורות גבוהות. בקנט מציינים כי אירוע כזה הוא יוצא דופן לחודשי החורף המרכזיים ועתיד לגרור בעקבותיו נזקים משמעותיים, של עשרות מליוני שקלים, לגידולי ירקות ופירות כתוצאה מפגיעה בכמויות היבול הצפוי. את השלכות הפגיעה ניתן לראות בימים אלה, בכל צפון הארץ, במטעי פירות שלא פרחו ואינם מלבלבים. בקנט מדגישים כי נזקים אלו מבוטחים במסגרת ביטוח אסונות טבע ומעריכי קנט עמלים בימים אלו על בחינה ראשונית של המצב במטעים הניזוקים. 

במחצית פברואר היינו עדים שוב למערכת קיצונית שגרמה לנזקים כבדים בזמן קצר וכללה מזג אוויר סוער, רוחות עזות, ברד ושלג. כמויות המשקעים באירוע זה היו גדולות והגיעו באזורים רבים לכ-100-140 מ"מ. בעקבות מערכת זו בלבד התקבלו בקנט למעלה מ-900 דיווחי נזקים. הענף המרכזי שנפגע במערכת זו היה ענף הירקות ולאחריו הפירות, הדרים והפלחה.

החום החריג נמשך גם בסיומו של החורף כאשר על פי נתוני קנט, צבירת ימי החום בחודשים מרץ ואפריל הייתה 100% ומעלה מהממוצע הרב שנתי, ובחלק מהמקומות הגענו ל-140% מהצפוי לתקופה.

פיצוי מדורג

על פי נתוני קנט, את עיקר הנזקים בחורף ספגו מגדלי הפירות, ובעיקר בשל היעדר יבול. מהנתונים עולה כי קנט צפויה לפצות את מגדלי הפירות בכ-60 מיליון שקל, את מגדלי הירקות במעל ל-30 מיליון שקל ואת מגדלי העופות בכ-6 מיליון שקל. נזקים משמעותיים נוספים נגרמו למגדלי הבקר, ההדרים, בתי הצמיחה והמדגה. בנוסף, קנט צפויה לשלם למגדלי הפלחה כ-20 מיליון שקל, כתוצאה ממיעוט בגשמים באיזורים הדרומיים, זאת במסגרת ביטוח ההכנסה שהחל לפעול לפני שנים אחדות המבטח כנגד אובדן יבול ואובדן הכנסה, ומסייע לחקלאים לשמור על השטחים בדרום הארץ.  

תורג'מן. "לחקלאים כמעט ואין אפשרות להתמודד עם נזקי ההתחממות הגלובלית" | צילום: יפעת יוגב

לדברי שמוליק תורג'מן, מנכ"ל קנט, החורף האחרון מצטרף לתופעות להם אנו עדים בשנים האחרונות של התגברות מקרי קיצון שבזמן קצר גורמים לנזקים עצומים, כאשר בחורף האחרון הצטרף אליהם החום היחסי: "לחקלאים כמעט ואין אפשרות להתמודד עם נזקי ההתחממות הגלובלית והסיכון הוא שלאור משבר האקלים והיקף הנזקים, ללא תמיכה משמעותית בפרמיות שיאפשרו לחקלאים הגנה ביטוחית במחיר סביר, החקלאים יפחיתו את הסיכונים. כתוצאה מכך, הם לא יוכלו לספק את כל המזון בצורה רציפה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email