מס לא שולי: לחשב נכון את הנתונים הכספיים לקראת הפרישה וכך לחסוך אלפי שקלים

פורש מהמגזר הציבורי התכוון לממש את מענק הפרישה - ולשלם מס של 48%. בעזרת התבוננות על צרכיו ומטרותיו עשינו קצת סדר – והפורש חסך מס של עשרות אלפי שקלים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

באחת מהסדנאות שאני מקיים מידי פעם ללקוחות לפני פרישה הגיע אלי פורש שעזב את עבודתו במשרה בכירה במוסד ציבורי באמצע שנות ה־50 שלו. עיתוי ההגעה היה, כמו שאומרים, "על הקשקש". הפרישה הייתה קרובה, הוא הספיק לקבל את מסמכי ונתוני העזיבה שלו ואפילו את הנתונים הכספיים שבועיים לפני פגישתנו הראשונה והלא מתוכננת. זה היה כל כך קרוב, שהספיק אפילו בעצת חבריו ללכת ולהתייעץ עם יועץ מס שנתן שירותים לעובדים במוסד בו עבד.

הוא עמד לפרוש עם פנסיה חודשית של כ־18,000 שקלים (פנסיה תקציבית לכל החיים), ומעבר לזה עם מענק חד פעמי חייב במס של כ־600,000 שקלים.

לפגישה הראשונה הגיע עם ההמלצות של יועץ המס שהמליץ לו לבצע פריסת מס על פני מספר השנים המקסימלי שיכול היה (4 שנים) על סכום המענק, מה שהיה מוסיף לו הכנסה חודשית להתחשבנות מס של 12,500 שקלים לחודש. עד כאן סטנדרטי למדי.

בתפיסת העולם של התכנון הפיננסי הכולל שאנחנו פועלים לפיה, אנו בודקים ראשית את מטרות ויעדי החיים של המשפחה אל מול צבירת הנכסים. מאחר שהלקוח היה עדיין במרחק של יותר מ־10 שנים עד גיל הפרישה כחוק, באופן טבעי שאלתי מה יש בכוונתו לעשות? הוא הביט בי בפליאה וענה: "לעבוד כמובן". שאלתי מה השכר הצפוי? לדבריו במעמדו, לפחות 25,000 שקלים ברוטו.

אפשר לשמור על הכסף | צילום: fotolia
אפשר לשמור על הכסף | צילום: fotolia

אם כך, מה יקרה לחישוב הבסיסי שהיועץ ממקום העבודה המליץ? בואו נבדוק.

הכנסה מפנסיה – 18,000 שקלים

פריסת מס חודשי – 12,500 שקלים

הכנסה מהעבודה החדשה – 25,000 שקלים

סה"כ – 55,500 שקלים, שהם 666,000 שקלים לשנה – מדרגת מס של 48%. אז מה הואילו החכמים בתקנתם?

המשכתי הלאה ושאלתי האם הוא זקוק לסכום המענק. "ממש לא", השיב.

ביצענו עבורו הליך של רצף פיצויים שדחה באופן מעשי את ההתחשבנות לסיום העבודה הבאה, ובפועל, אם יועסק באופן רציף עד גיל הפרישה הרשמי, זה יהיה בגיל 67. המשמעות היא שבגיל פרישה הוא ימשיך לקבל את הפנסיה התקציבית, ואז גם יוכל לפרוס את המענק ל־6 שנים, כשהמשמעות החודשית שלו היא 8,333 שקלים.

יחד עם הפנסיה שלו, ההכנסה החייבת תעמוד על 26,333 שקלים במונחי היום – מדרגת מס שולי של 34%.

לסיכום – על ידי התבוננות על מטרות ויעדי החיים של הלקוח וביצוע הליך פשוט של רצף פיצויים נחסך ממנו מס של 14% על 600,000 שקלים – כלומר 84,000 שקלים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email