ח"כ שמולי: "מעדיף שבעת קטסטרופה יהיה סוכן לצד מבוטח ולא נציג מכירות"

איציק שמולי, חבר הכנסת הכי חברתי, מציע לרשות תחת ד"ר משה ברקת לקחת את הסוכנים כשותפים ולא כאויבים; שמולי ישתתף בכנס הפנסיוני ה־ 40 שיערך באילת בשבוע הבא
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ח"כ איציק שמולי מדורג בצמרת מפלגתו, בעיקר בזכות הבולטות שלו כפרלמנטר חברתי חרוץ, מחויב ואותנטי במלחמתו לטובת האוכלוסיות החלשות, ובעיקר המבוגרות. לדעתו, הקשישים בישראל לא יכולים להתקיים מקצבת זקנה זעומה גם אם היא מלווה בפנסיה, שבמקרים רבים היא חלקית. לכן ניסה לקדם חקיקה להעלאת קצבאות הזקנה ולהשוותן בסוף התהליך לשכר המינימום בישראל, חקיקה שנבלמה עוד בקריאה הטרומית שלה.

"המצב שבו אוכלוסייה מבוגרת בישראל בקושי מצליחה להתקיים, גם בגלל שהקצבאות מאוד נמוכות וגם בגלל פנסיות חסרות או זעומות, הוא לא מצב שיכול להימשך הרבה זמן וצריך לטפל בו. מדינת ישראל צריכה להתחיל במתח שקיים בין היותה אלופת ההייטק לבין היותה אלופת העוני; בקרב האוכלוסייה המבוגרת שיעור העוני הוא מהגבוהים בעולם המערבי", אומר ח"כ שמולי ל"ביטוח ופיננסים".

איציק שמולי | צילום: אופיר אייב

"הצענו להעלות את הקצבאות במתווה מדורג עד לרמה של שכר מינימום. לו הממשלה הייתה באה ואומרת שהיא מוכנה להעלות את הקצבה בכמה פעימות על פני כמה שנים, אפילו לפחות משכר מינימום, היינו שמים רגל בדלת והיינו מתקדמים. אבל הממשלה לא מוכנה לדבר על כלום ורק אומרת שאין כסף. זה דבר בזוי".

איזה ציון היית נותן לממשלה בתחומי החברה והרווחה?

"כישלון מוחלט. אבל אני חושב שהממשלה הזאת חייבת להיות מוחלפת לא רק בגלל הכישלון החברתי, אלא בגלל העובדה שהיא מדרדרת אותנו למצב של מדינה דו־לאומית ועלולה לגזור על הדור שלי לאבד את זהותו הלאומית והדמוקרטית. הממשלה נכשלה בתחום החברתי עם שיעורי עוני הכי גבוהים בעולם המערבי ופערים חברתיים בלתי נתפסים בגלל שירותים חברתיים דלים, בגלל שוק תעסוקה עם כללי משחק בלתי הוגנים. הממשלה גם נכשלה בתחום הדמוקרטי והאזרחי כשכל מי שחושב אחרת ממנה היא שמה עליו תווית של בוגד. שלא לדבר על ההתקפות על מערכות החוק והמשפט, שבלב הדמוקרטיה.

"כל יום נוסף שהיא בשלטון היא מחוללת נזקים אדירים לחברה הישראלית ולמדינת ישראל, וזה לא קשור לוויכוח בין ימין ושמאל. ראש הממשלה החליט לשרוף את המועדון בדרכו החוצה, ולצערי הליכוד נגרר אחריו ובמקום להיות תנועה ליברלית הפך לתנועה קיצונית שמהווה שכפ"ץ לראש הממשלה ועוד מכניסה את הכהניסטים הפשיסטיים לכנסת לצורך שרידה פוליטית של העומד בראשה".

מה אתה חושב על הפעילות של הלשכה לטובת הציבור בכלל ולטובת חבריה?

"הלשכה אכן פועלת בשני נדבכים; אחד לטובת ציבור סוכני הביטוח שבשנים האחרונות חטף חבטות קשות מאוד מצד הרגולציה. הנדבך השני הוא האינטרס הציבורי הכללי. יש מקומות שבהם ניתן לייעל ולשפר את התחרות בשוק הביטוח, אבל בסוף יש מצבים, בעיקר בביטוחי בריאות וסיעוד, אבל לא רק, שאני מעדיף שהמבוטחים יידעו על מה הם חותמים ומה הם מקבלים; וכשיש חלילה קטסטרופה, שיהיה לצדם סוכן ביטוח ולא נציג מכירות, כדי שיוכלו למצות את הפוליסה עליה חתמו ושילמו. הגלישה של מוקדני המכירות בביטוח האלמנטרי לעבר הבריאות והסיעוד מאוד חורה לי. אין ספק שללשכת סוכני ביטוח, תחת הובלת נשיא הלשכה סו"ב ליאור רוזנפלד, נכונים אתגרים ועבודה רבה בכנסת הבאה אשר תשקף גם את השמירה על צרכי סוכני הביטוח, שרוצים בסך הכל להתפרנס בכבוד ולדאוג לאינטרס של הציבור הכללי שלא יינזק מכך שחברות הביטוח ינצלו לרעה את חוסר הבקיאות וההתמצאות שלו בעולם הפוליסות".

אתה רואה שינוי ברשות שוק ההון תחת הממונה ד"ר משה ברקת?

"אני חושב שבניגוד למה שהיה בקדנציה האחרונה ברשות שוק ההון, הרשות צריכה לקחת את סוכני הביטוח כשותפים ולא כאויבים. היו רפורמות לא מעטות שהתבררו כלא מוצלחות ותיקנו אותן תוך כדי תנועה בזכות מעורבות חברי כנסת ולשכת סוכני ביטוח שזעקו בזמן אמת. כשרוצים להוביל מהלכים בשוק הביטוח, ראוי ונכון לעשות זאת תוך כדי הסכמה ותוך זיהוי של אינטרסים משותפים.

"אני מפרגן לממונה החדש על מהלכים שכבר החל לבצע כמו בנושא חקירות חולים סיעודיים. דורית סלינגר הניחה אקדח טעון בנושא קרנות הפנסיות הוותיקות, שרוצות לקצץ בפנסיה של עמיתיהן בגלל אי העלאת גיל הפרישה לנשים. זה לא מקובל. כפי שהצלחנו לדחות את הגזירה הזאת מינואר ליוני 2019, אני מקווה שנצליח לדחות אותה גם הלאה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email