מעמד הסוכן מול חברות הביטוח ישתפר בזכות התחרות שמביאות קרנות ברירת מחדל

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"בעוד שבועיים יגיע המפץ הגדול – סיום הסכמי הפנסיה הקיימים של המעסיקים. עד היום הצטרפו 300 אלף עמיתים לקרנות ברירת מחדל מהמכרז הקודם ועוד כמה עשרות אלפים לקרנות שזכו במכרז האחרון. מה הפרמטר החשוב בבחירת קרן פנסיה? דמי ניהול, תשואה, שירות?", כך פתח אלי רוזנברג, עורך הכלכלה ב־YNET את הפאנל בהנחייתו בנושא "הסכם לרבים השלכות עתידיות על שוק הפנסיה".

ברב השיח השתתפו: איתי ברדה, מנכ"ל קופות גמל ופנסיה בהלמן אלדובי; טדי לין, מנכ"ל מיטב דש גמל ופנסיה; ענת כנפו תבור, סמנכ"ל קרן הפנסיה והתפעול אלטשולר־שחם; וגיל שרם, סמנכ"ל סוכנים וחטיבת בית השקעות.

פאנל הסכם לרבים בכנס הפנסיוני 2019 | צילום: באדיבות הלשכה

האם מצב העובדים הוטב בעקבות ביטול הסכם לרבים?
ברדה: "מה שקרה בענף הפנסיה זה שנכנסו עוד ארבעה שחקנים ויצרו תחרות, שתשפר דרמטית מצב כל השחקנים בתחום – העמיתים, המעסיקים וסוכני הביטוח. עד כה שלטו חברות הביטוח במעסיקים, והיום בזכות התחרות, הן יוצאות מגדרן לטובת המעסיק".

ענת כנפו: "למעסיקים חשוב להשקיע בתפעול ובשירות ואלטשולר-שחם השקיעה בכך הרבה בשנתיים האחרונות נושא שפחות מדברים עליו הוא התשואות. הבדל של 1% בתשואה לשנה במשך 30 שנות חיסכון מגדיל ב־ 25% את הקצבה החודשית".

טדי לין: "קרנות ברירת מחדל משנות ללא ספק את המציאות בשוק. אם מדברים על תשואה צריך לדבר גם על סיכון. מה שחשוב לאורך זמן זה העבודה עם הסוכנים. העובדה שירדנו כולנו לאילת מעידה על החשיבות של הסוכנים".

עם תיקים גדולים?
לין: "קרן הפנסיה שלנו היא מיזוג של מיטב דש עם איילון ובכך אנחנו נבדלים מהקרנות האחרות. יש לנו כבר סוכנים גדולים מאוד וההסכמים רק הולכים וגדלים. אנחנו מנהלים 10 מיליארד שקל בקרן ויש לנו כבר 1,200 מקבלי קצבאות שזה סדר גודל של קרן של חברת ביטוח".

איך אפשר לעודד סוכנים למכור קרן פנסיה?
כנפו: "לא צריך לעודד. יש לסוכני הביטוח אפשרות לפעול בשני מישורים: 1. לעבוד עם מעסיקים שלא עבדו איתם קודם. 2. לעבוד עם לקוחות פרטיים חדשים, שקרן ברירת מחדל מהווה דלת כניסה למכירת מוצרים נוספים”.

ברדה: "העובדה שנכנסו עוד שחקנים לשוק הפנסיה היא לטובת הסוכן, כי נוצרה תחרות מול חברות הביטוח שמציבה את הסוכן במקום חזק והחברות מתחרות עליו. הצמיחה המשמעותית של הקרנות תגיע דרך סוכני הביטוח ולכן נשלם להם עמלה ראויה כי אנחנו רואים בכך השקעה לטווח ארוך".

איפה יהיה השוק בעוד 5 שנים?
שרם: "לפני שנה 1 מתוך 4 הצטרף לברירת מחדל. בעוד 5 שנים זה יתהפך".

לין: "העוגה תתהפך. אנחנו יותר גמישים ונגישים. מיטב דש במקום ראשון במדד השירות בפנסיה. נתנו דמי ניהול קצת יותר גבוהים כדי לתגמל יותר את הסוכנים".

כנפו: "היום 95% משוק הפנסיה נשלט בידי החברות הגדולות. בתוך 5־10 שנים זה יתהפך".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email