מערכות חכמות למניעת נזקי מים מקטינות את עלות הביטוח

לאחרונה החלה ליק־טק מקבוצת שחר את פעילותה והביאה בשורה למיליוני בתי אב במדינת ישראל בצורת מערכת חכמה למניעת נזקי מים והצפות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

שנים רבות ענף הביטוח משווע למערכת המונעת את נזקי המים והצפות ברכוש המבוטחים. לאחרונה החלה ליק־טק מקבוצת שחר את פעילותה והביאה בשורה למיליוני בתי אב במדינת ישראל בצורת מערכת חכמה למניעת נזקי מים והצפות.

ממחקרים שנערכו בארץ נמצא כי נזקי מים בנכסים עולים משנה לשנה. הסיבות העיקריות לכך:
1. עלות התיקונים במגמת עליה, מכיוון שאיכויות הבניה עלו – הנכסים גדולים יותר, מספר האזורים הרטובים גדל וכל תיקון או החלפה במבנה מתחיל באלפי שקלים ולעיתים אף מאות אלפי שקלים ויותר.
2. הבתים מתיישנים מצד אחד ואיתם שכיחות נזקי הצנרת עולה.
3. לצד הסטנדרטים הגבוהים, יש יותר ויותר צינורות גמישים למקררים, מדיחים, מכונות כביסה, מערכות טיהור מים ועוד, שברגע שהם מתבקעים או משתחררים גורמים להצפה בבתים ומשרדים.

מערכת ליק־טק הינה מערכת מודולרית אשר מורכבת מברז חשמלי אלחוטי אוטומטי המותקן בכניסת מים ראשית לנכס. ברז זה מקבל פקודות מרכזת המנהלת את הגלאים/החיישנים הרגישים להצפה או זרימת מים חריגה בנכס ומפעילה את הברז האוטומטי בעת הצורך.

כיצד פועלת המערכת?

חיישני הצפה
חיישני ההצפה המותקנים בחדרים הרטובים במבנה (מקלחת, שירותים, מטבח ועוד) מזהים דליפת מים בנכס הגורמים לשכבה של מים ברצפת החדר. החיישן מדווח לרכזת אודות הצפה אפשרית אשר סוגרת מידית את ברז ליק־טק האוטומטי שבכניסת המים הראשית לנכס. במקביל הרכזת מתריעה באמצעות נורת חיווי וכן התראה קולית בכדי שניתן יהיה לטפל במקור ההצפה.
חיישני זרימה
חיישן זרימה המותקן גם הוא בכניסת מים ראשית של המבנה ומזהה זרימת מים סמויה או גלויה של מעל 30 דקות רצופות ומתריע לרכזת שסוגרת מידית את ברז ליק־טק האוטומטי שבכניסת המים הראשית של הנכס. במקביל הרכזת מתריעה באמצעות נורת חיווי וכן התראה קולית וכך ניתן יהיה לטפל במקור הזרימה הלא רצויה.

האם חייבים להתקין גם חיישן הצפה וגם חיישן זרימה במבנה?
לסוקרים של חברות הביטוח יש דעות לכאן ולכאן איזה חיישן יעיל יותר, חיישן הצפה שנכנס לפעולה רק עם הצפת המבנה או חיישן זרימה הנכנס לפעולה בזיהוי זרימה חריגה. מה שבטוח ששילוב המערכת גם בחיישני הצפה וגם בחיישן זרימה מספק הגנה טובה יותר מפני נזקי מים.

מה הקשר בין חברות הביטוח ומערכת ליק־טק?
סעיף תביעות הנובעות מנזקי מים במבנה הינו סעיף כבד מאוד במכלול תביעות חברות הביטוח. בכדי להקטין את עלויות התביעות חברות הביטוח חיפשו מערכת אשר ביכולתה לזהות ולמנוע דליפת מים לא רצויה במבנים שהם מבטחים. בחלק מחברות הביטוח מערכות אלה הן תנאי הכרחי לביטוח המבנה וחלק מחברות הביטוח מעודדות התקנת המערכות באמצעות הנחה שהן מציעות בדמי הביטוח.

יש לציין שעם כניסתן לתוקף של חוזר שרברבים ב־3/9/2017 גם סוכני ביטוח מתחילים להרגיש את עלויות טיפול בנזקי מים ברווחיות התיק שלהם. כך שללא שום קשר להתניות והנחות של חברות הביטוח, חלק גדול מסוכני הביטוח החלו לעודד את המבוטחים שלהם לרכוש ולהתקין את המערכות.

ניתן להתקין את המערכת לבד?
אמנם התקנת המערכת אינה דורשת חיווט כלשהו וקידוחים. אך מכיוון שהברז האוטומטי וחיישן הזרימה אמורים להיות מורכבים בכניסת המים הראשית למבנה יש להשתמש בשרותי שרברבים. לשם כך עומדים לשירות ליק״טק שורה של בעלי מקצוע המתקינים את המערכת ומעניקים הדרכה על אופן פעילות ותפעול המערכת.

האם מערכת זו מתאימה לעסקים ומשרדים?
מערכת זו אידאלית לעסקים מכיוון שלמעלה מ־ 70% מהזמן העסקים לא מאוישים ואף אחד לא יכול לשים לב להצפה או זרימת מים חריגה ולכן אנו מאמינים כי ניתן לצמצם בעשרות אחוזים את שכיחות התביעות. לשם כך אנו מחברים את מערכת ליק־טק למערכת האזעקה של בית העסק ועם דריכת המערכת על ידי אחרון העובדים שעוזב את בית העסק, ליק־טק סוגרת את ברז המים האוטומטי ובכך מונעת נזקים הנגרמים מהצפה וזרימה חריגה.

הכותב הוא משנה למנכ"ל קבוצת שחר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email