"מערכת הבריאות בישראל היא עדיין בין הטובות בעולם"

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

"מערכת הבריאות שלנו בכלל והציבורית בפרט היא עדיין בין המערכות הטובות בעולם", אומר מנכ"ל משרד הבריאות היוצא רוני גמזו בראיון לרגל יום העיון בנושא בריאות וסיעוד של לשכת סוכני הביטוח. "נכון שיש קשיים במערכת שמתעצמים מכיוון שהאוכלוסיה מזדקנת והתשתיות לא מסוגלות לספק את כלל הצרכים של המערכת. השינויים האלה מנוצלים על יד גורמים פרטיים לדחיפת האזרחים לביטוח פרטי, ובכך צריך לטפל ולמנוע את התעצמותה של המערכת הפרטית".

גמזו עזב בתחילת החודש את תפקידו במשרד הבריאות, לאחר ארבע שנים שבהן כיהן כמנכ"ל המשרד ובעיצומה של תקופה סוערת, הכוללת את המשבר בבית החולים הדסה ואת פרסום מסקנות ועדת גרמן שיקרה בקרוב, על רקע מתיחות מתמשכת בינו לבין שרת הבריאות יעל גרמן.

גמזו מונה לתפקיד על ידי סגן השר יעקב ליצמן וכשגרמן מונתה לשרת הבריאות היא החליטה להשאיר אותו בתפקיד. אלא שחילוקי הדעות בין השניים היו גדולים מדי ולפני כשלושה חודשים הודיעו השניים על עזיבתו.

לטענת גמזו, "אזרחי ישראל לא זקוקים כיום לביטוח פרטי מכיוון שהם מקבלים סל ציבורי בעל מגוון שירותים רחב. אבל הביטוח הפרטי מספק בחירה של המנתח ושל הרופא המייעץ – המשמעות הבריאותית היא שולית, אבל פסיכולוגית אזרחים רבים נתפסו להייפ הזה ללא כל רציונל לוגי. הם נדחפים לביטוחים הפרטיים ללא סיבה".

באחרונה פורסמה ב"גלובס כתבה שסקרה את זמני ההמתנה הארוכים לניתוחים בישראל. הביטוחים הפרטיים יכולים להקל על המבוטח ולקצר לו את זמן ההמתנה.

"ברמת המקרו של המערכת הציבורית מימון פרטי מגדיל את זמני ההמתנה הממוצע של האוכלוסיה. הוא אמנם מגדיל את האספקה הפרטית ומקצר תורים לאי אלו אנשים – אבל מקטין את האספקה הציבורית בנפח גדול יותר, וכך מאריך את הממוצע והחיבור המצרפי של זמן ההמתנה. הפתרון הוא לקצר תורים במערכת הציבורית, במימון ציבורי ולא באמצעות פוליסה פרטית".

האם אזרחים רבים משלמים על כפל ביטוחים?

"יש המון מקרים של כפל ביטוחים: ל-30% מאזרחי ישראל אוחזים בביטוחים פרטיים ובביטוחים משלימים. זו כמות עצומה בכל קנה מידה והבזבוז הזה יוצר בעיות רבות במערכת. אדם משלם כפול עבור ביטוח בריאות, אז לעתים הוא יוצר מימושים לא הכרחיים שנובעים אך ורק מעצם העובדה שיש לו כמה ביטוחים, מכיוון שהוא לא מרשה לעצמו לא להשתמש בביטוחים שעליהם הוא משלם. המצבים האלה קורים בעיקר במערכת פרטית בסעיפים של בחירת רופא או מנתח ולעתים גם נעשה שימוש בטכנולוגיות ובמכשור לא הכרחיים. כשיש לך ביטוח אתה רוצה לממש אותו, וזה נהיה עוצמתי פי כמה כשיש לך כמה ביטוחים".

אז מה תפקידו של סוכן הביטוח בעולם ביטוחי הבריאות והסיעוד?

"במצב הקיים שבו בכל זאת משווקים ביטוחים פרטיים, לסוכן יש תפקיד מכריע – הוא צריך להיות מקצועי, אמיתי ולשרת את הלקוח שלו. המבחן שלו מתקיים ביכולת שלו לומר ללקוח: 'יש לך שב"ן, ביטוח משלים, עזוב, אתה לא צריך ביטוח פרטי נוסף על כך'. סוכן הביטוח לא צריך להתפתות רק למכור ולמכור, אלא להיות שקוף ולהגיד 'הרווח שלך מהביטוח הזה שולי מאוד'. כמה סוכני ביטוח כאלה יש? כנראה שזה תיאור מאוד אוטופי, אבל להערכתי זו החובה המקצועית של כל סוכן כלפי הלקוחות שלו".

הריאיון המלא יתפרסם במגזין מיוחד שייצא לקראת יום העיון בנושא בריאות וסיעוד שיתקיים ב-23 ביוני

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email