מערכת הבריאות הציבורית – המתחרה העיקרית שלנו

סו"ב רם אמית מסביר מדוע אנו מתרחקים צעד אחר צעד מהחוק ומחזון עקרון היסוד של חוק הבריאות, שהוא "הענקת רפואה שוויונית לכל תושבי מדינת ישראל"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הדברים שלהלן נכתבים על ידי מפאת המציאות שמדינתנו מתנהלת בה בתחום ביטוח הבריאות, שאינה עולה בקנה אחד עם צורך בסיסי והוא – דאגה ממשית לבריאותנו ובריאות משפחתנו, הסובבים אותנו וקהל לקוחותינו.

זו תקופה ממושכת שאנו עדים לתהליך מדאיג של התדרדרות מערכת הבריאות הציבורית בישראל. אנו חוזרים בהתמדה לתופעת התורים לניתוחים ופעולות בסיסיות אחרות. אנו עדים למתרחש בחדרי המיון ולצערנו לאלימות הנלוות לכך.

צילום: fotolia

מנהלי בתי החולים משוועים לתקנים לרופאים ולאחיות ואין להם את התקציבים למילוי השורות. הסגל הרפואי קורס תחת הנטל ונחשף לא אחת להתנהגות אלימה מצד המטופלים. לצערנו, אחות בקופת חולים נרצחה ומדי יום רופאים מוצאים את עצמם בלתי מוגנים מול קהל בלתי מרוסן.

בקשות מנהלי בתי החולים, ההסתדרות הרפואית והסתדרות האחיות לתוספת אבטחה לא נענות בטענת היעדר תקציבים. מלאי תרופות וציוד הכרחי לשגרת פעילות בתי החולים מצומצם וחידושו מעמיק את גרעון בתי החולים.

עקרון היסוד של חוק הבריאות הוא "הענקת רפואה שוויונית לכל תושבי מדינת ישראל". לצערנו הרב אנו מתרחקים צעד אחר צעד מהחוק ומהחזון. תקציב מערך הבריאות אינו מוסדר בהתאם לחוק, פרוצדורות רפואיות מתחדשות ממש מדי יום ביומו אך אינן ניתנות באופן שוויוני; קופות החולים מעשירות את קופתן ברישיון באמצעות הביטוחים המשלימים ובכך אף מרחיקות את הרפואה השוויונית. חדשות לבקרים יוצאות הקופות עם כרטיסים פלסטיים חדשים כמו משלים, מושלם, זהב, פלטינה והבא אחריו כנראה יהיה יהלום. המחירים כמובן שונים מכרטיס לכרטיס וכמוהם ההטבות.

קופת החולים אמורה הייתה להיות המוציא לפועל של הרפואה הציבורית השוויונית, אולם מזה שנים רבות לא כך הוא. המדינה מאפשרת לקופות להמציא שירותים רפואיים ופרה רפואיים למחזיקי הכרטיסים ובכך להפחית את הלחץ על תקציב הבריאות הציבורית.

המעניין הוא שאותם כתבים לענייני בריאות שמעלים את הבעיה הזו ובו בזמן קוטלים את הביטוח הפרטי. האם זו לא צביעות? שהרי אין ספק קל שבקלים שביטוח פרטי לא מתיימר להיות שוויוני, אך אין כמוהו להקל על מערכת הבריאות הציבורית הקורסת. כרגיל הכל פופוליסטי ולא ענייני.

חברי סוכני הביטוח, שאלו את עצמכם מי המתחרה האמיתי שלנו בתחום ביטוח הבריאות? התשובה ברורה לחלוטין – מערכת הבריאות הציבורית. לו זו הייתה מערכת משומנת, מתוקצבת, המסוגלת להשתלב עם הקדמה, אז לא הייתה סיבה לרוב ציבור המבוטחים לרכוש פוליסות ביטוח פרטי. מי שהיה רוכש ביטוח פרטי היה העשירון העליון בלבד.

אנו סוכני הביטוח מכירים, מי פחות ומי יותר, את מצב הרפואה הציבורית, ומאידך יודעים היטב את צרכי לקוחותינו, זאת לאחר שבררנו את צרכיהם. לכן השכלנו לבטח את מרבית לקוחותינו בביטוח בריאות העונה באופן מיטבי על צרכיהם הן מבחינת היקף הכיסוי הביטוחי והן בהתאמתו ליכולת הכלכלית של הלקוח.

ביטוח קולקטיבי

כדי ש"הסנדלר לא ילך יחף" לשכת סוכני ביטוח באמצעות ליסוב סוכנות לביטוח, דאגה לפני כ־12 שנה לצאת למכרז ביטוח בריאות המקיף ביותר באותה תקופה ובמחיר הטוב ביותר למען חבריה. ביטוח קולקטיבי זה, באמצעות הראל חברה לביטוח, ימשיך ויתקיים עד שנת 2031 וככל הנראה יתחדש לתקופה נוספת. כמו כל ביטוח קולקטיבי, שלא כביטוח פרטי, הפוליסה עומדת במבחן הרווחיות אחת לשלוש שנים. ולעתים, אם רווחיות הפוליסה נפגעת, רשאית החברה לבקש התאמת פרמיה. מהלך כזה של התאמת פרמיה התרחש בחודש יולי האחרון. צוות המשא ומתן שפעל מול הראל מזער משמעותית את דרישת החברה להתאמה ונכון להיום ביטוח הבריאות של חברי הלשכה הוא מטובי המוצרים בשוק ובמחיר מצוין למבוטח.

חשוב לציין שאפשרות שינוי תנאי הפוליסה מוגבלת ביותר ולכן אנו נמצאים במהלך מתמיד מול החברה בדרישות לשדרג סעיף זה או אחר והפיכת הפוליסה להיות המתקדמת ביותר. אך בל נשכח ולו לרגע, ביטוח הבריאות בעיקרו הוא השגת שירותי בריאות מהמעלה הראשונה אל מול המערכת הציבורית מחד, ולהגן עלינו מפני קטסטרופות כלכליות שמקורן בעלות כספית גבוהה וזמינות ממשית לקבלת טיפול רפואי מתקדם מאידך. ואכן, ביטוח הבריאות של חברי הלשכה עונה על כך וחברים שטרם רכשו אותו – טועים.

הכותב הינו CFP, מתכנן פיננסי מוסמך, יועץ בביטוח בריאות, סיעוד ואובדן כושר עבודה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email