מעשה בשלושה קבלנים ודירה אחת

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

במורדות הכרמל, ב"גבעת ההפתעות" הצופה אל הים ומבורכת כל יום בבריזה מרעננת, מוקמת שכונה חדשה ורבים הקופצים. במקום בונים שלושה קבלנים, וכולם בונים את אותן דירות בנות 4 חדרים, כחלק מתנאי המכרז שבו השתתפו. ערכנו סקר בין שלושת החברות הבונות: "חברת יכול להיות", "חברת הסכם זה הסכם" ו"חברת נראה מה יהיה".

להלן הממצאים: "חברת יכול להיות" מציעה את הדירות במחיר של 1.2 מיליון שקל. בהסכם המוצע לצרכן כתוב "יכול להיות כי במידה שמחירי הברזל יעלו בעולם, או שכר פועלי הבניין יעלה, או הבורסה תרד, או פרמיית הביטוח לקבלנים תעלה, לאור התרחשות אחד מהמקרים המצוינים לעיל תימסר לרוכש דירה של 3.5-3 חדרים ולא של 4 חדרים".

"חברת הסכם זה הסכם" מציעה את אותן דירות במחיר של 1.35 מיליון שקל ובהסכם המוצע לצרכן כתוב ש"הרוכש חתם על רכישת דירה של 4 חדרים, חברת הסכם זה הסכם מתחייבת ללא קשר לתנאי השוק, למצב הבורסה ולמחירי הברזל בעולם ושינויים אחרים העלולים להשפיע על שוק הבנייה בישראל, למסור לרוכש דירה של 4 חדרים, כמופיע בדיוק במפרט שהוצג בפניו ואף מצרפת לכך ערבות מדינה". "חברת נראה מה יהיה" מציעה את אותן דירות במחיר קצת יותר יקר מ"חברת יכול להיות".

להלן ציטוט מתוך הסכם החברה שעליו חותם הרוכש: "הרוכש חתם על רכישת דירה של 4 חדרים על בסיס מפרט שהוצג בפניו. חברת נראה מה יהיה תזמן את הרוכש כמה חודשים לפני מסירת הדירה לבחינת התקדמות הבנייה ומצב שוק הבנייה באותו זמן, ועל בסיס הנתונים שיוצגו לרוכש הדירה יובטח לו במעמד זה, וללא יכולת שינוי מצד החברה הקבלנית, מה יהיה מספר החדרים במסירה. מרגע הבטחה זו של החברה לא תוכל לחזור בה מהתחייבותה, וסעיף זה מגובה בערבות ממשלתית".

לסיכום הסקר: שלוש חברות בנייה מכובדות. "חברת יכול להיות" היא הזולה ביותר, אך למעשה לא מבטיחה כלום. "חברת הסכם זה הסכם" היא היקרה ביותר, אך מבטיחה לרוכש בדיוק את מה שקנה וללא הפתעות. השלישית, "חברת נראה מה יהיה", מציעה דירות יקרות יותר מהראשונה וזולות יותר מהשנייה, ואומרת "כשנתקרב לגשר, נבדוק איך עוברים אותו".

עוד לא יבשה הדיו של עורכי הסקר, והנה הודיע שר האוצר כי הוא נאלץ לסגור את חברת "הסכם זה הסכם", ולמעשה משאיר בשוק שני מודלים של חברות "יכול להיות" ו-"נראה מה יהיה". ועכשיו, הבה ניכנס לנעליהן של רוכשי הדירות ב"גבעת ההפתעות", שמחפשים איכות חיים, דירה מרווחת לילדיהן, ומוכנים לשלם לא מעט כסף כדי לקבל את דירת חלומותיהם. מה למעשה האפשרות שנשארה להם? על מה אתם הייתם ממליצים להם? איך הייתם מרגישים לו מדובר היה ברכישת דירה של ילדיכם? את האנלוגיה בוודאי יכול לעשות כל אחד מהקוראים למצב החיסכון הפנסיוני במדינת ישראל כיום.

וכמה שעצוב המצב ב"גבעת ההפתעות", הוא עוד יותר עצוב וכואב כשמדובר בפנסיה שלנו, של ילדינו ושל נכדינו. רק חבל שעל כך לא נכתב באותן עוצמות, כפי שנכתב ללא הרף על ציבור סוכני הביטוח, שעושה ימים כלילות ומנסה לעבוד בסביבת עבודה של "יכול להיות" או "נראה מה יהיה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email