מפקד חיל האוויר לשעבר אלוף אמיר אשל: “חיל האוויר הוא פוליסת ביטוח החיים של מדינת ישראל”

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בהופעה נדירה, ריתק מפקד חיל האוויר לשעבר האלוף אמיר אשל, את מאות הסוכנים בהרצאתו במסגרת הכנס הפנסיוני באילת.

“אני מרגיש בבית”, אמר אשל, “משום שהכנס הזה הוא בסימון ביטוח חיים ופנסיוני וחיל האוויר הוא פוליסת ביטוח החיים של ישראל. מה יש בפוליסה זו? חיל האוויר הוא הציר המרכזי בביטחון המדינה, בהרתעה, בהגנה ובהכרעה”, הסביר אשל.

אשל.

“חיל האוויר שלנו הוא השני בעולם, אחרי ארה”ב, ביכולת התקיפה שלו בכל מקום, בכל שעה, בכל מזג אוויר ובהיקפים עצומים. את מספר התקיפות שביצענו במלחמת לבנון השנייה ב־2006 אנחנו יכולים לבצע היום ב־48 שעות. גם בזכות קהילת המודיעין המעולה שלנו. האויבים שלנו לא מדמיינים מה אנחנו יכולים לעשות, וגם הגנתית – אנחנו מהמובילים בעולם”.

עוד הדגיש אשל את יעילותו של חיה”א הישראלי: “חיל האוויר שלנו הוא בגודל של חיל האוויר הצרפתי או הבריטי, אבל צורך 30% משאבים לעומתם ובאותו שיעור גם בכח אדם, וזאת בזכות הטכנולוגיה ואיכות האנשים”.

“יש שני סוגי טייסים”, הסביר אשל: “מפילים ומסבירים. מה שחשוב, זו התוצאה בסוף. דיוק הוא קריטי. ההבדל בין הצלחה לכישלון הוא לעיתים פספוס של מטר או אלפית שנייה של הפעלת המרעום. הרזולוציות של ההחלטות הן של שניה. בחיל האוויר יש תחקירים כל העת. תחקיר נועד לחקור מה היה, למה ואיך לתקן. זאת כדי לא לשגות פעמיים. הטייסים נבחנים כל הזמן; גם אני נבחנתי לא פעם, ומי שהייתה חתומה על המבחן שלי הייתה חיילת בסימולטור. לשמחתי, עברתי בהצלחה.

“אין מפקד חיל אוויר שיחפף תאונה, כי זה יכול לחזור. ומי הראשונים שחוזרים לטוס לאחר תחקיר תאונה? מפקד חיל האוויר”.

לדבריו, גם ברמת הבטיחות חיל האוויר הוא מהמובילים בעולם, וגם בטוהר הנשק: “אנחנו יכולים לעשות נזקים עצומים באזורים צפופים. היו הרבה פעמים שלא תקפנו כי לא רצינו לפגוע בחפים מפשע. לחיצת כפתור מפילה פצצה של 7 טון. אז חייבים לקחת את הבחירות הנכונות, כי זה חשוב למוסריות, לערכים ולקיום שלנו; הערכים שלנו הם לא על תנאי – הם התנאי”.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email