"מצאנו אצל משה ברקת אוזן קשבת ונכונות גדולה לשתף פעולה"

כך לדברי מ"מ נשיא הלשכה בפאנל שנערך בסיום הכנס ועסק ברגולציה בענף; בפאנל השתתפו חברי כנסת, יו"ר לשכת השמאים והנהגת הלשכה. במהלכו תקפה ח''כ בירן בחריפות את סלינגר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כנס אלמנטר 2018 של לשכת סוכני ביטוח הסתיים ברב שיח שעסק ברגולציה בענף הביטוח, בו השתתפו שבעה חברי כנסת, יו"ר לשכת השמאים חיים מסילתי והנהגת הלשכה, סוכני הביטוח מ"מ הנשיא, סו"ב ליאור הורנצ'יק, ויועצת הנשיא, סו"ב נאוה וינקלמן.

חברי הכנסת שהשתתפו ברב שיח הם ח"כ נאווה בוקר (הליכוד), ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני), ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה), ח"כ סלאח סעד (המחנה הציוני), ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) וח"כ לאה פדידה (המחנה הציוני).

רב שיח מסכם | צילום: שלומי דעי

במהלך המושב שהנחה העיתונאי הכלכלי, יהודה שרוני, התמקדו המשתתפים ביוזמות חקיקה הנמצאות על שולחן הכנסת וכן בביקורת על כהונתה של דורית סלינגר שעמדה בראש רשות שוק ההון.

המשתתפים בפאנל התייחסו לנושא הרגולציה וסיכמו: ח"כ בירן תקפה בחריפות ואמרה: "סלינגר אחזה באידיאולוגיה פנאטית שהפכה אותה לממונה הגרועה ביותר של השוק. היא הנהיגה רגולציה לא חכמה וחלק מהדברים שסלינגר העבירה צריכים פשוט למחוק".

ח"כ זוהר ציין כי נחוץ שינוי כיוון מצד רשות שוק ההון כלפי סוכני הביטוח: "ביום שכולם יפנימו שהיחידים בענף שבאמת דואגים לאינטרסים של הלקוחות הם סוכני הביטוח – זה היום שבו ייפתרו כל הבעיות בענף".

סו"ב ויקלמן: "סוכני הביטוח נמצאים תחת מתקפת סייבר של הרגולציה. התקנות והחוזרים שפורסמו בתקופת סלינגר הן לא לטובת הציבור, אלא נגדו. הרגולציה הקיימת היא מוגזמת ועל חברי הכנסת להקשיב לקולות ולהיות חסם מפני רשות שוק ההון והמפקח על הביטוח. הסוכנים זו לא הבעיה, אלא הפתרון של הענף".

סו"ב הורנצ'יק: "ביקשתי מדורית סלינגר שתתלווה אליי לפגישה אחת כדי שתבין את הרגולציה הבלתי מציאותית שהיא בנתה בענף הביטוח. הרגולציה הבלתי אפשרית הזו פוגעת בראש ובראשונה באזרחי ישראל. אני שמח שאחרי תקופתה מצאנו אצל הממונה החדש, משה ברקת, ואצל סגנו, אסף מיכאלי, אוזן קשבת גדולה ונכונות גדולה לתקן את הטעויות שנעשו בעבר. אני מרגיש שמעבר לנכונות להקשיב יש כעת ברשות שוק ההון הנהגה שמעוניינת לשתף פעולה עם סוכני הביטוח".

ח"כ סעד אמר: "שוק הביטוח עבר בשנים האחרונות תקופה של חוסר יציבות בגלל הממונה הקודמת דורית סלינגר. אני קורא מכאן למשה ברקת שנכנס לתפקידו לפעול באופן מיידי על מנת להחזיר את היציבות והאמון ההדדי בענף. סוכני הביטוח הם פקטור חשוב מאוד בענף הזה וההחלטות צריכות להתקבל יחד איתם ובשיתוף פעולה". סעד גם התייחס להצעת החוק המקודמת בכנסת בעניין אי אפליה של המגזר הערבי בביטוח חובה "אני שמח מאוד שקיימת חזית אחידה בכנסת בעניין הזה. לא ייתכן שיפלו מגזר שלם בגלל בעיות נקודתיות".

ח"כ אשר הוסיף: "הרגולציה צריכה להקל על האזרחים וגם על ענף הביטוח. הגיע הזמן לתת אמון בסוכני הביטוח ובענף. מצד אחד שתהיה ענישה מתאימה למי שמפר את הכללים, אבל מצד שני לתת לכוחות בשוק, כולל לסוכנים, את האמון המלא שהם יכולים לפתח אותו ולהעניק שירות ללקוחות".

ח"כ פריג' המשיך בקו התקיף: "אני יודע שסוכני הביטוח עברו תקופה קשה בקדנציה של דורית סלינגר ואני מקווה שתחת הממונה החדש משה ברקת היחס כלפיכם יהיה שונה. אבל, אני קורא לכם גם ללמוד משהו מהתקופה הזו. הגיע הזמן שסוכני הביטוח יבנו קשר ישיר ועמוק יותר בינם לבין הלקוחות שלהם. אל תסתתרו מאחורי אפליקציות ומחשבים. היחס האישי שלכם ללקוחות הוא זה שיעצים אתכם בתוך הענף".

בתגובה לדברי ח"כ פריג' אמרה ח"כ פדידה: "אני מתייחסת לסוכן הביטוח שלי כרופא של הכספים שלי. העולם המודרני לקח מהלקוחות את הבנקאי ועוד דוגמאות שהפכו את השירות שאנחנו מקבלים לוירטואלי. אני קוראת לסוכני הביטוח להילחם עבור הלקוחות שלהם ולהמשיך להיות רלוונטיים דרך השירות האישי והאנושיות כלפי הלקוחות".

ח"כ בוקר התמקדה בדבריה בהצעה שמגבשת לשכת סוכני ביטוח בעניין האופניים החשמליים: "אנחנו עובדים כדי לקדם הצעת חוק שיוזמת הלשכה להפוך את האופניים החשמליים לכלי רכב ממונע לכל דבר. זה אומר שהחוק יחייב את הנוהגים באופניים חשמליים להחזיק בביטוח חובה, לעבור רישוי ולהתקין מספר זיהוי. זו יוזמה מבורכת של הלשכה שכנסת ישראל בהחלט תסייע להעביר את החקיקה הזו".

יו"ר לשכת השמאים, חיים מסילתי: "יש שני ענפים עם רגולציה כבדה שרק פוגעת בהם – הנדל"ן והביטוח. הרגולציה חייבת להבין את תפקידה ולא להערים קשיים על פעילות הענף שעליו היא אמונה מכיוון שבמקום לסייע היא רק מכשילה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email