מקדימים תרופה למכה: אלו יתרונותיו של ייפוי הכוח המתמשך

תיקון לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות מקל על קרובי המשפחה במצב שבו חולה אינו כשיר לקבל החלטות באופן עצמאי
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

במרץ 2016 הוכנס תיקון משמעותי לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (התשכ"ב־1962), המכונה "רפורמת ייפוי הכוח המתמשך" (תיקון מס' 18, התשע"ו־2016). התיקון החדש מעניק למעשה לכל אדם מעל גיל 18, את האפשרות להחליט מראש מי יהיה אחראי לענייניו ומה יעשה בהם, במידה שיגיע למצב שבו לא יוכל לקבל החלטות בעצמו.

בכדי להבין את החשיבות הגדולה שיש לחתימה על ייפוי כוח מתמשך, יש לזכור שמאז ומתמיד זכאי כל אדם בוגר וכשיר משפטית לקבוע כיצד יתנהלו חייו ורכושו – הן בעודו בחיים והן לאחר מותו (באמצעות צוואה). אך מה באשר לזכות זו במקרים שבהם אותו אדם בוגר אינו כשיר לקבל החלטות בעצמו? אם מחמת מחלת נפש או ליקוי בשכלו ואם כתוצאה מכך שהפך לסיעודי או סובל מדמנציה?

עו"ד ליאור וימן | באדיבות המצולם

במקרים כאלו נאלצו קרובי המשפחה לגשת לבית המשפט ולבקש שימנה אפוטרופוס שיוכל לקבל בשם ועבור החוסה, החלטות הנוגעות לרכושו, למצבו הבריאותי ואף לניהול השוטף של אורח חייו. מצב שגרם לא פעם לכך שהדברים התנהלו באופן שונה מזה שרצה החוסה. וכאן חשיבותו של ייפוי הכוח המתמשך.

התיקון לחוק מאפשר, כאמור, לאדם בגיר וכשיר לחתום על "ייפוי כוח מתמשך" אצל עו"ד שעבר הכשרה ייעודית והוסמך לכך על ידי האפוטרופוס הכללי. ייפוי הכוח המתמשך הוא מסמך משפטי שדומה במהותו לצוואה, אך מתייחס למצב שבו יהפוך האדם לבלתי כשיר ולא יוכל עוד לקבל החלטות באופן עצמאי.

באמצעות חתימה על ייפוי כוח מתמשך יכול כל אדם לבחור ולקבוע מראש מי ימונה לאפוטרופוס שלו, כשניתן למנות יותר ממיופה כוח אחד (לכל תחום או לכולם יחד). בנוסף, יכול אדם לקבוע שמישהו בעתיד יחליף את מקומו של מיופה הכוח. מהם תחומי האחריות שיופקדו בידי האפוטרופוס העתידי – התיקון לחוק מאפשר למנות אפוטרופוס כללי או להפריד בין שלושה סוגי ייפויי כוח מתמשכים בהתאם לעניינים שלגביהם מעוניין האדם לקבוע: ייפוי כוח מתמשך בעניינים אישיים, ייפוי כוח מתמשך בעניינים רפואיים וייפוי כוח מתמשך בענייני רכוש.

מה ייעשה בכל אחד מהתחומים – כך למשל, בחתימה על ייפוי כוח מתמשך בעניינים אישיים, יכול האדם לקבוע דברים עקרוניים (כגון האם ברצונו לעבור למוסד סיעודי או להישאר לגור בביתו), לצד פרטים קטנים והוראות מדויקות הן באשר לאורח חייו היומיומי (כגון מי יכול לבקר אותו, כמה פעמים ביום הוא רוצה לצאת לטייל ועוד) והן באשר לעניינים רפואיים שונים. בחתימה על ייפוי כוח מתמשך בענייני רכוש, יכול האדם לקבוע למשל האם ברצונו לשלם שכר לאפוטרופוס שבחר, האם להשכיר את נכסיו, למי לאפשר משיכה מחשבונות הבנק, לאלו צרכים ועוד.

אין ספק כי ייפוי כוח מתמשך מחזק את זכותו של כל אדם לקבוע כיצד ייראו חייו, גם במקרה שבו לא יוכל לקבל החלטות לגבי עצמו.

הכותב הינו עו"ד, עוסק בדיני נזיקין ביטוח ורשלנות רפואית ושותף בפירמת קן־דרור הראל ושות' – היועצים משפטיים של חברי לשכת סוכני ביטוח במחוז דרום, שפלה חיפה והצפון.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email