משבר הביטוח הסיעודי / דעה אישית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

השבוע הודיעו כמעט כל חברות הביטוח זו אחר זו על הפסקה מיידית של שיווק ביטוחי סיעוד ויציאה מהתחום. מדובר באירוע חסר תקדים שבעשרות שנותיי בתחום אינני זוכרת כמותו, שנעשה בצורה חדה, מהירה וללא כל הודעה מוקדמת או אפשרות להיערך.

בכך, למעשה, קרס ונעלם ברגע אחד ענף ביטוחי שלם וחשוב, שהיווה את המקור העיקרי לאיום הכספי הכבד הכרוך במצב סיעודי ומציל מידי שנה עשרות אלפי משפחות מקריסה כלכלית.

ענף ביטוחי שלם קרס ונעלם ברגע אחד | צילום: Shutterstock

 

"הקשיש הוא נכס ולא נטל", כך פתחה את הדיונים חברת הכנסת לשעבר טלי פלוסקוב. טלי הקימה ועדה לבנית תוכנית אב לקשיש בה השתתפו נציגים מביטוח לאומי, משרד הבריאות, קופות החולים, עמותות סיעוד ואנשי מקצוע מגופים נוספים ובהם גם אנו מ”עולם הבריאות”, יואל זיו, גבי נקבלי ואנוכי.

הדיונים ארכו כשנה וחצי, חקרנו את הנושא מכל הבטיו והשלכותיו. בשלב מסוים הייתה תוכנית שהועברה ליולי אדלשטיין וממנו לשר האוצר משה כחלון. התוכנית המקיפה שגובשה כוללת התייחסות לבני הגיל השלישי בכל תחומי החיים, ומחייבת שינוי סדר עדיפויות והקצאת תקציבים משמעותיים על מנת להבטיח שהמדינה לוקחת אחריות על קשישים ומאפשרת להם לחיות בכבוד את שנותיהם האחרונות.

אך מה קרה? התוכנית נתקעה. ולמה אני מכנה זאת כנושא חם? כי גם במערכת הפרטית הנושא ירד ולאזרחי ישראל כמעט ואין עוד את האפשרות לרכוש פתרון הכרחי כדוגמת ביטוח סיעוד פרטי.

משרדנו, כמו גם בוודאי סוכנויות הביטוח האחרות בארץ, עבד בימים האחרונים כחמ”ל צבאי, המרכזיה קרסה, הניידים לא פסקו לצלצל והוואטסאפ לא פסק. כולם רוצים ביטוח סיעוד.

לצד כ־900 אלף איש שמבוטחים כבר בביטוחי סיעוד פרטיים ובהם אין כל פגיעה למהלכים האחרונים, מי שנפגע הוא שאר הציבור. בני המשפחה של הקשישים שיידרשו לשאת בעתיד בנטל הכספי הכבד של טיפול בהוריהם הסיעודיים.

הפתרונות העיקריים שנותרו כעת הם חוק הסיעוד של הביטוח הלאומי וביטוחי הסיעוד הקבוצתיים לחברי קופות החולים. חוק הסיעוד עדיין בתוקף ואף נעשו בו שיפורים שחלקם משמעותיים לפני כשנה, אולם הוא נותן מענה בעיקר לבני השכבות החלשות.

בקופות החולים קיימת פוליסה אחידה המעניקה סיוע לתקופה של 5 שנים, ובה ניתן לקבל פיצוי של עד כ־5,000 שקל בחודש פיצוי במקרה סיעוד, אך מי שלא קורא את האותיות הקטנות חושב שיש לו הבטחה של הסכום הנ"ל בכל מצב.

מרבית הציבור אינו מודע לחריגים בפוליסות אלה ולכך שהן אינן מובטחות לטווח הארוך. מדובר בפוליסות קבוצתיות שהתנאים בהם עלולים וצפויים להשתנות בעתיד ושכבר כיום אינן מכסות מקרים שאירעו עקב תאונת דרכים ותאונת עבודה. בנוסף, הפרמיות בביטוחים אלה משתנות והם אינם צוברים ערכי סילוק. כך לדוגמה חבר כללית בן 55 משלם כיום מחיר זול של כ־100 שקל עבור הכיסוי, אולם המחיר מתייקר מידי שנה ובעת מעבר בין שכבות גיל. אותו מבוטח יידרש לשלם בעוד 10 שנים כ־ 250 שקל ובהגיעו לגיל 76 המחיר צפוי להגיע כבר לסכום חודשי של 380 שקל ואולי אף יותר.

הפתרון שיש לי ולנו, סוכני הביטוח, הוא בין חברות הביטוח שעדיין ניתן דרכן לרכוש ביטוח סיעודי, מגדל והפניקס, בכפוף לתנאים של כל חברה – תקופת ביטוח מוגבלת, גיל כניסה מינימלי משתנה, (הנתונים עדכניים למועד כתיבת הכתבה) או להציע רכישת פוליסת מחלות קשות בה קיים פיצוי חד פעמי. במקרה של תשישות נפש ובמקרים אחרים כמובן יש לבדוק איזו חברה מכסה זאת טרם המכירה אך הפוליסה בתוקף עד גיל 70. או פוליסת תאונות אישיות בה קיים פיצוי חד פעמי של סיעוד מתאונה, סוג של השלמה לחסר, לחריגים בפוליסה האחידה של קופות החולים.

בפוליסות אלה קיימים 4 מסלולים לבחירתכם ובפרמיות נמוכות יחסית.

בקרוב גם תהייה רפורמה בביטוח תאונות אישיות וכלל לא בטוח שניתן יהיה להמשיך ולהבטיח פתרון זה גם בהן. המצב מבחינתי זועק לשמיים. מדינת ישראל חייבת להתעורר ולקחת אחריות.

מדינת ישראל עלייך לקיים עכשיו ולחוקק חוק סיעוד ממלכתי. לדעתי, אף אחד לא בחן כלכלית את הנושא בצורה אמיתית ואת שכבת הגיל שיום אחד מתבגרת וזקוקה למענה וזו פשוט אוזלת יד.

התוכנית המלאה עם כל המלצות הוועדה ממתינה לאישור הממשלה.

בתורה נכתב הציווי "אל תשליכני לעת זקנה", וכדאי שמקבלי ההחלטות והמחוקקים יפעלו ברוח ציווי זה.

אנו ב"עולם הבריאות" נרתמנו וסייענו לגייס תרומות של כספים בהם רכשנו מקלות הליכה והליכונים. כן גם לזאת לא היה תקציב למדינה. יצאנו עם טלי לחלוקה ברחבי המדינה. היו אלה אירועים ממש מרגשים. הקשיש ניצול שואה בודד שקיבל את המקל החזיק זאת בכוח היות והבין שזה הביטחון האישי שלו.

כל אחד מאיתנו חייב לדאוג לעצמו, למשפחתו וללקוחותיו.
שיהיה לכולנו עולם של בריאות.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email