משה ברקת או בני שיזף?

כחלון יקבע בימים הקרובים מי מהם יהיה הממונה הבא על שוק ההון • בענף הביטוח סבורים שהבחירה בשני המועמדים הסופיים האלה מבשרת שינוי לטובה ברגולציה לעומת תקופת סלינגר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ועדת האיתור לבחירת הממונה על רשות שוק ההון בראשות מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, הודיעה כי בחרה פה אחד בשני המועמדים שנמצאו על ידה
המתאימים ביותר לכהן בתפקיד הממונה על רשות שוק ההון: ד"ר משה ברקת, ששימש בעבר, בין היתר, יו"ר חברת הביטוח הפניקס ובני שיזף, המשמש משנה למנכ"ל בקבוצת הפניקס (הודיע לאחרונה שהוא פורש מהקבוצה. ר.מ.). המועמדים ירואיינו על ידי שר האוצר, משה כחלון, שיבחר מבין שניהם את הממונה על רשות שוק ההון הבא ויביא את מינויו לאישור הממשלה. ההערכה היא, שכחלון יבחר במועמד הסופי בימים הקרובים, לאור העובדה שהרשות מתפקדת ללא ממונה כבר למעלה מחודש, מאז שדורית סלינגר פרשה מהתפקיד ב־31 באוגוסט.

11 מועמדים במהלך ארבעה מפגשים, רואיינו על ידי הוועדה שבה חברים המשנה ליועץ המשפטי לממשלה מאיר לוין, הפרופ' גבריאלה שלו, יו"ר רשות ניירות ערך לשעבר, הפרופ' שמואל האוזר ומנהל מינהל הסגל הבכיר בנציבות שירות המדינה אילן רם.

ברקת (מימין) ושיזף | צילומים: אוראל כהן, פאביאן קולדורף

"עליהום תקשורתי"

מנכ"ל משרד האוצר, באב"ד מסר: "בפני הוועדה הופיעו 11 מועמדים ראויים וטובים שהרשימו כל אחד בכישוריו ובניסיונו הוא את הוועדה. עם זאת, שני המועמדים שנבחרו בלטו בין כלל המועמדים ועל כן הוחלט להמליץ עליהם בפני השר. מדובר בתפקיד משמעותי למשק ולכלכלה בישראל ואין לי ספק שמי שייבחר ימלא את התפקיד בצורה הטובה ביותר. עם זאת, צר לי על העליהום התקשורתי שפגע בעבודת הוועדה ואולי אף מנע ממועמדים פוטנציאליים נוספים להגיש את מועמדותם. כולי תקווה שבפעם הבאה תנהג התקשורת ביתר זהירות כלפי ההליך ותשמור על כבודם של המועמדים".

ח"כ מיכל בירן (המחנ"צ, חברת ועדת הכספים) שיגרה מכתב חריף לשר האוצר כחלון, לקראת ההכרעה על זהותו של הממונה החדש על רשות שוק ההון, המתריע בפני חזרה על הטעויות שעשתה סלינגר במהלך כהונתה: "סלינגר הייתה חזקה מול הכנסת, אבל חלשה מול הטייקונים ובעלי האינטרסים. התנהלות עוקפת חקיקה ראשית, רשלנות בפיתוח ויישום תקנות והתקפלות בפני בעלי אינטרסים – אסור שיישנו בכהונה הבאה. יש למנות אדם שידע להילחם בטייקונים, ולשתף פעולה עם הכנסת. הגיע הזמן לבנות מחדש את האמון בין נבחרי הציבור בכנסת לבין הממונה על הרשות, ובבואך להכריע בזהות הממונה החדש, כולי תקווה כי תיקח זאת בחשבון".

עוד הוסיפה בירן כי: "בחמש השנים שבהן כיהנה סלינגר בתפקיד, היא הצליחה ליצור רושם של אחת שנאבקת למען הציבור. המציאות, למרבה הצער, הייתה
שונה לחלוטין. במקום להיאבק בטייקונים ולהילחם למען הציבור נגד האינטרסים של קרנות הפנסיה, סלינגר התכופפה שוב ושוב ונכנעה להן. סלינגר הכריזה על הצורך להוריד את דמי הניהול על הוצאות נוספות (שעיקרן השקעות בחו"ל) מ־25 ל־15 אחוז, אבל נבהלה מלחץ קרנות הפנסיה, ואפשרה למצב להמשיך בדיוק כפי שהיה. מחיר ההתקפלות הזאת היה כ־31 אלף שקלים לחוסך הממוצע".

בענף הביטוח מרוצים מהבחירה של שני המועמדים הסופיים, משום ששני המועמדים באים מתוך הענף. "האמת שהייתי בטוח שימליצו על מועמדים אחרים, ואני מרוצה מהבחירה שלדעתי תביא לשינוי לטובה ברגולציה, כי שניהם אנשים 'מהשטח'", אמר בכיר בענף. על שביעות הרצון בחברות הביטוח העידה השבוע העלייה החדה במניות חברות הביטוח המסורתיות, לאחר הודעת ועדת האיתור.

יש לציין, כי שני המועמדים קשורים לחברת הפניקס ולקבוצת דלק שבבעלות יצחק תשובה, ולא ברור אם יוגבלו בעבודתם מול חברה זו שעומדת בפני מכירת השליטה בה. סלינגר, למשל, פסלה את החברות הסיניות שגילו עניין ברכישתה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email