משרד התחבורה: כיול חיישני הרכב – רק אם קיים צורך

לאחר תאונה – על המוסך לבדוק כל מערכות הבטיחות והחיישנים ברכב; העדכון מגיע לאחר ביקורת של חברות הזגגות לרכב על ההשקעה בה זה כרוך
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בעקבות ביקורת של חברות זגגות הרכב על הודעת משרד התחבורה בצורך לכייל מצלמות המותקנות על שמשת הרכב הקדמית בעת החלפת השמשה, הוציא משה קירמאיר מנהל אגף רישוי ופיקוח במשרד התחבורה עדכון לפיו "יש לבצע בדיקה למערכות הרכב הרלוונטיות ובמקרה וקיים צורך יש לבצע כיול".

בתחילת ספטמבר פרסם קירמאיר הנחיה לשמאים, למוסכים, לקציני רכב וליבואני הרכב לפיה:  "בשנים האחרונות, עם שינוי ועדכון התקנות ולאור ההתפתחויות הטכנולוגיות בתחום הרכב, יותר ויותר כלי רכב נעים בכבישי הארץ עם מערכות בטיחות והתראה מתקדמות המבוססות מצלמה מפני התנגשות מלפנים וסטייה מנתיב הכוללת בלימת חרום.

כיול החיישנים יתבצע רק אם קיים צורך | צילום: shutterstock

"אחד ממרכיבי מערכות הבטיחות הוא המצלמה הממוקמת על שמשת הרכב הקדמית אשר עליה מותקנים חיישנים לטובת מערכת לתמיכה חכמה בבלימת חירום והתראה מפני התנגשות מלפנים, מגבים אוטומטים.

"לעיתים נדרשת החלפת שמשה קדמית עקב תאונת דרכים, נזק, סדק ו/או פגם. יתכן שאם השמשה הקדמית ברכב תורכב במספר מעלות ו/או במעלה אחת יותר או פחות ממה שהשמשה הורכבה בתחילה, הדבר ישפיע על היכולת של המערכת למדוד ביעילות את המרחק בין הרכב לרכב אחר.

אי לכך כל החלפת שמשת רכב קדמית ברכבים האלה מחייבת כיול על פי הוראות יצרן הרכב ו/או יצרן המערכת וזאת על מנת להבטיח החזרת תפקוד מערכות הרכב למצבן המקורי כפי שתוכננו על ידי יצרן הרכב ו/או יצרן המערכת/מצלמה".

באחריות המוסך

כאמור, לאור ביקורת של חברות הזגגות לרכב, שנבהלו מההשקעות היקרות שיצטרכו לבצע לטובת רכישת מערכות כיול, בוצע עדכון המרכך את ההוראה הראשונית.  

בנוסף, מעדכן משרד התחבורה כי "במקרה נזק/תאונה לרכב חלה האחריות על המנהל המקצועי של המוסך לתקינות הפעולות שבוצעו ברכב, לפי סעיף 141 לחוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב התשע"ו – 2016 גם למערכות הבטיחות והחיישנים ברכב כגון, כריות אוויר, בקרת סטייה מנתיב, בקרת שיוט אדפטיבית, מערכת בלימה אוטומטית בעת חירום וכדומה".

באיגוד שמאי הרכב טוענים כי משרד התחבורה קיבל את עמדתם כי "כפי שיש צורך לכייל את המצלמה המותקנת על השמשה הקדמית יש מקום לכייל גם את המערכות המותקנות בפגוש, בפינות המרכב האחורי וכיוצ"ב".

יש לציין, כי איגוד שמאי הרכב פנה במקביל גם אל רשות שוק ההון, כדי לבחון את הצורך בהרחבת הכיסויים הקיימים בנספחים לפוליסת רכב: "בנושא החלפת שמשות, פגושים, מראות ופנסים כך שיכללו גם את החיוב בביצוע כיול מערכות הבטיחות על ידי מומחה במוסך מורשה המהוות חלק אינטגרלי מהחלפת הפגוש או הפנס", נכתב בפנייה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email