מתי כבר יספרו לציבור את האמת על הפנסיה שלו?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

החל ב-1995, אז יצאו לדרכן קרנות הפנסיה החדשות, לאחר שהקרנות הוותיקות נסגרו לאור בעיות אקטואריות, התחיל להיות ברור לכל כי השיטה הצוברת בתוספת ריבית נמוכה ותוחלת חיים שהולכת וגדלה נדונה לכישלון.

למעשה, היא מוכרת לחוסך חלום, שממנו יקיץ רק כשיגיע לגיל הפרישה. לאור זאת, כדאי לנו להסתכל באור שונה על צו ההרחבה בנושא פנסיית חובה שיצא לדרכו ב-2008. הכוונה בצו היתה להזרים מאות אלפי מבוטחים חדשים לקרנות הפנסיה, כדי שהפקדותיהם השוטפות יממנו למעשה את קצבאות הפורשים לעתיד.

אבל, מתברר כי גם אותו צו ההרחבה, שפעימתו האחרונה בוצעה השנה, לא יעזור למאות אלפי חוסכים לכשייצאו לגמלאות. הריבית היורדת, בכל העולם וגם בישראל, גורמת לכך שאותו צו שהיה אמור לתת ביטחון למעל מיליון אנשים במשק הוא למעשה אחיזת עיניים והטעייה גדולה, אך איש אינו פוצה פה ומתריע.

המפקח הקודם על הביטוח פרופ׳ עודד שריג ניסה לקבוע כללי משחק חדשים לאותם חוסכים בקרנות הפנסיה, שיהיו מבוססים על ריבית ריאלית ואמיתית ולא ריבית וירטואלית, אך חיש קל הצליחו כמה פוליטיקאים ממולחים לגנוז את הרעיון לבצע חישוב אמיתי ונכון של הפנסיה לחוסכים. האבסורד הגדול עוד יותר הוא שכל בעל רישיון בתחום הפנסיוני, שמצרף חוסך חדש לקרן פנסיה, נדרש למלא ניירת רבה ומורכבת – החל במסמך הכולל "הנמקה וגילוי נאות" שמכיל השוואות, תחזיות וסימולציות, וכלה במסמכים נוספים שאין להם אח ורע בכל התנהלות של בעל מקצוע חופשי במדינת ישראל, וכנראה גם שברוב מדינות העולם.

למעשה, החוסך המצטרף לקרן, קיבל את הייעוץ וההכוונה הטובים ביותר, אך רק דבר אחד לא נאמר לו – לכל הסימולציות שמצביעות על גובה הגמלה העתידית אין כל ערך או בסיס אקטוארי, וכל מספר שייכתב על בסיס ריבית תחשיבית קיימת של 4%, הוא בגדר מכירת אשליה אחת גדולה.

מדוע הרגולטור בחר להכין נייר כה מורכב ומסובך, שאיש מהחוסכים אינו מבינו, ובזה יצא ידי חובתו כלפי גב׳ כהן מחדרה ששמחה ובטוחה שאכן תפרוש עם פנסיה מכובדת, אך היא אינה יודעת שכנראה תצטרך להזדקק לילדיה, ואולי אף לרשויות הרווחה כדי לשרוד את שנות הפנסיה הארוכות.

המפקחת על שוק ההון החיסכון והביטוח במשרד האוצר דורית סלינגר הכריזה באחרונה כי אכן יש לטפל בנושא, כדי למנוע את המצב שבו מסבסדים הלקוחות הקיימים את הפורשים לפנסיה. אך נשאלת השאלה מדוע זה לא נאמר לחוסכים לפנסיה מ-2008? היכן היו פקידי האוצר והפוליטיקאים (פרט ליו"ר ועדת העבודה והרווחה חיים כץ שזיהה את גודל הקטסטרופה), שהסתתרו מאחורי צו ההרחבה שהביא אותנו אל עברי פי פחת. העיתונות הכלכלית כולה עוסקת בנושא אחד ומרכזי – דמי הניהול כמפתח להצלת הפנסיה לאזרחים.

הגיע זמן להרים את המסך ולומר באופן חד משמעי: במדינת ישראל אין באמת חיסכון לפנסיה, משום שכל החישובים שגויים ובנויים על תחזיות מטעות, אך לצערי עדיין לא נמצא המבוגר האחראי שיצעק כי המלך הוא עירום. קיים צורך דחוף בהקמת ועדה ממלכתית, בהשתתפות לשכת סוכני הביטוח, כלכלנים, אקטוארים ונציגים נוספים מהתחום, כדי למצוא פתרון הולם לבעיית הפנסיה בישראל, בעיקר למען עתיד ילדינו ונכדינו. הדור שלנו כבר הפסיד את המערכה, אסור לנו להפסיד את הדורות הבאים. פורסם לראשונה ב"גלובס", 23.6.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email