"מתנצלים על הטעות": כך שמר סוכן הפנסיה על זכויות המבוטחת

עובדת האריכה את חופשת לידה מעבר לתקופת שמירת הזכויות האוטומטית; לולא התערבותו של הסוכן, טעות שביצעה פקידת קרן הפנסיה היתה יכולה לפגוע בזכויות העובדת
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

רבים חושבים שקרן פנסיה היא מוצר "פשוט" ואין צורך באיש מקצוע שילווה את הלקוח במוצר כל כך פשוט. ציפי לוי (שם בדוי) עובדת מספר שנים במוסד ציבורי גדול. המעסיק שלה מעביר לקרן הפנסיה את ההפקדות בגין השכר החודשי מדי חודש בחודשו "כמו שעון שוויצרי".

כנהוג במוסדות ציבוריים יש גם הפרשי שכר. בגין הפרשים אלה נערכת התחשבנות ומתבצעת הפקדה לקרן הפנסיה אחת לתקופה. הפקדות אלה משויכות לחודשים שחלפו, ובגינם הם משולמים.

ב-15.01.2020 יצאה ציפי לחופשת לידה. עם היציאה לחופשה, שילם המעסיק מראש גם עבור התקופה שהעובדת תשהה בחופשת לידה.

המעסיק שילם מראש גם עבור חופשת לידה | צילום: shutterstock

בדרך כלל לאחר שהפקדות המעסיק מסתיימות נכנסת לתוקפה תקופת שמירת זכויות אוטומטית בת חמישה חודשים, בה נשמרות הזכויות הביטוחיות של העובדת. שמירת הזכויות האוטומטית מתבצעת  בחיוב בגין הכיסוי מתוך הצבירה הקיימת בקרן הפנסיה. תקופה אוטומטית זאת, אמורה להסתיים אצל ציפי לוי בסוף אוגוסט 2020.

פעולה אקטיבית

כסוכן הביטוח הפנסיוני המלווה את הלקוחה, יצרתי איתה קשר ושאלתי, בין השאר, מתי היא מתעתדת לחזור לעבודה. הלקוחה מסרה לי שתשוב לעבודה כפי הנראה באוקטובר או נובמבר.

מכאן, שנדרשת כאן פעולה אקטיבית לשמירת הזכויות ב"ריסק זמני", מעבר לתקופה האוטומטית. הזכאות ל"ריסק זמני", במקרה של לוי, הינה 24 חודשים, כולל התקופה שנוצלה ב"ריסק האוטומטי".

מילאתי עם העובדת את הבקשה ל"ריסק זמני" והעברתי לקרן הפנסיה. תגובת קרן הפנסיה היתה מהירה, אך מאוד מפתיעה: "העובדת אינה זכאית ל'ריסק זמני' מעבר לתקופה האוטומטית, מכיוון שההפקדות לא בוצעו באופן שוטף ועקבי".

ערערתי על המסקנה החפוזה. הפעם, כהוכחה ניצחת צורף לתשובה שקיבלתי דו"ח ההפקדות המוכיח שבוצעו הפקדות שונות, בסכומים קטנים, עבור חודשים קודמים באופן רטרואקטיבי. הקרן נותרה בעמדתה: "אין זכאות כי לא הייתה רציפות בהפקדות".

מאידך, באותו דו"ח עצמו, ניתן היה לראות רצף חודשי מדויק בהפקדות מלאות, עבור השכר החודשי  הרגיל. פקידת קרן הפנסיה התעלמה מעובדה זאת.

בחנתי את דו"ח ההפקדות המושלם ושלחתי לקרן הפנסיה את השגותיי ופליאתי על המסקנה אליה הגיעו. לאחר בדיקה נוספת, התקבלה תשובה ובה התנצלות על הטעות. העמיתה אכן זכאית           לריסק זמני אשר יכנס לתוקף ב-1.9.2020

זאת דוגמה פשוטה כיצד יכולה מבוטחת, ללא איש מקצוע לצידה, להתמודד עם המענה המנומק לכאורה של קרן הפנסיה. ובמענה זה, במחי יד, נשללות זכויות המגיעות לה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email