”נדהמתי לגלות שהורים עשו לילדיהם ביטוחים דרך קופת חולים או חברת האשראי“

סוכן הביטוח שמוליק חיות שבתו שנתקעה בנפאל מבקש להדגיש: ביטוח נסיעות עורכים רק אצל סוכן ביטוח
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

חמישה ימים לפני רעידת האדמה בנפאל יצאה עדי חיות לשני טראקים והודיעה להוריה שלא תהיה עמם בקשר למשך כשבועיים. ”בשבת בבוקר נודע לנו על רעידת האדמה“, מספר אביה, סוכן הביטוח שמוליק חיות. ”ניסינו ליצור עמה קשר והטלפון שלה לא היה זמין כמובן. רק ב-20:00 קיבלנו טלפון מאחד ההורים, שסיפר שעדי נמצאת עם עוד כמה חברים באחד הכפרים שליד המסלול, והם בסדר“.

חיות החל להשתמש בניסיון שלו, הן כסוכן ביטוח והן כעיתונאי ספורט ב"ידיעות אחרונות" בעברו, כדי לאסוף כמה שיותר מידע ולנסות להבין היכן בדיוק נמצאת בתו. ”הקמתי קבוצת ווטסאפ עבור הורי המטיילים ששהו באותו המקום. יצרנו קשר עם חברות הביטוח והמחלצים עצמם, בהם חיליק מגנוס. בימי ראשון ושני מזג האוויר היה גשום וסוער ונאמר לנו גם שאין מסוקים לאזרחים, מכיוון שכולם הולאמו, לכן לא יצא חילוץ“.

ביום שלישי ב-6:05 צילצל הטלפון של חיות. עדי הצליחה ליצור קשר. ”הצלחנו לשוחח כארבע דקות, עד שהשיחה נקטעה. מהשיחה הבנו שהיא בריאה ושלמה, ושהיא עדיין נמצאת באותו הכפר, סייברו בסי. היא סיפרה לנו כי ברגע רעידת האדמה הם לא הבינו מה קורה בדיוק. כל אחד רץ לכיוון אחר, עד שגילו מעביר מים והתמקמו שם כשעה וחצי. לאחר מכן הם הגיעו לכפר ומצאו שם 15 מטיילים ישראלים. בניגוד לדיווחים על התנהגות אלימה מצד הנפאלים, עדי וחבורתה נתקלו בנפאלי שטיפל בהם בצורה מדהימה ודאג להביא להם אוכל ושמיכות“.

למחרת נתבשר חיות כי עדי וחבריה חולצו מהכפר. ”המחלצים עצמם שעמם הייתי בקשר הודיעו שהם חולצו, וחברת הביטוח כבר הוציאה הודעה לתקשורת. מכיוון שכבר הייתי בקשר רציף עם השגריר והקונסול בקטמנדו, דרשתי רשימת שמות מאומתת ומוצלבת של כל הישראלים, וכשלא הגיעה אלי הרשימה הבנתי שיש בעיה. במהלך היום התקשרו מכרים ובני משפחה ששמעו בחדשות כי עדי ומעין עציון חולצו, אבל הן כלל לא טיילו יחד ולמעשה עדי וחבריה כלל לא חולצו“.

בחמישי בבוקר קיבל חיות אישור מהשגרירות כי הם אכן טרם חולצו. ”אז נמשך המאבק מול כל הגורמים. התברר שחברת הביטוח והמחלצים לא מיהרו לחלץ את הקבוצה של עדי כי הם שהו במקום בטוח יחסית. הטלפון המיוחל הגיע בשישי בבוקר. עדי התקשרה מקטמנדו בבכי קורע לב, אבל היא נרגעה מהר מאוד. כרגע היא מתנדבת בבית חולים הצה“לי. משם היא תמשיך לפוקארה ותמשיך בטיסה לתאילנד“.

אם יש דבר שרעידת האדמה הבהירה ביתר שאת, זו העובדה שביטוח נסיעות עורכים רק אצל סוכן ביטוח. לדברי חיות, ”נדהמתי לגלות שיש הורים שעשו לילדיהם ביטוח נסיעות דרך קופת חולים או כרטיס אשראי, מבלי לוודא שיש בו סעיפים כמו רעידת אדמה, איתור וחילוץ. הסעיפים האלה חשובים ביותר למטיילים באזורים כאלה. צריך לוודא שיש גם שני סעיפי הטסה: בתוך המדינה ומחוץ לה. זה קריטי ומשמעותי. אסור לסמוך רק על הראש היהודי ועל הערבות ההדדית“.

חיות מדגיש כי גם הרשתות החברתיות שיחקו תפקיד חשוב מאוד. גם כלי תקשורת קונבנציונליים עוקבים אחר הרשתות, וכך הם הגיעו לבתי הגדולה שדיברה בגלי צה“ל. כלי תקשורת רבים פנו גם אלי בעקבות הסטטוס שהעלתה בתי. צריך להשתמש בכלי התקשורת, מכיוון שזה חלק מהמשחק. גם המחלצים שיתפו פעולה יפה מאוד. מגיע להם ציון לשבח גם על התקשורת הרציפה עם ההורים המודאגים. הם הקפידו לחזור לכולם“.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email