נדרש פתרון אמיתי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאחר שלא נעשה מספיק במהלך השנה למציאת פתרון, שוב נבחר הפתרון הקל וקצר הטווח, שבניגוד לתחושה הרווחת, דווקא עלול לפגוע ברבים מהמבוטחים. עם זאת, אפשר אולי לשאוב עידוד ולו מהעובדה שנראה שהרשות, כמו גם ההסתדרות ושאר הגורמים, בוחנים פתרונות חדשים ומבינים שלא ניתן עוד להסתפק בצעדים שננקטו עד כה ויש לגבש פתרונות רחבים וארוכי טווח. בימים האחרונים ומאז ההכרזה של יו"ר ההסתדרות על סכסוך עבודה במשק, היינו עדים להתרחשויות מהירות בכל הנוגע לטיפול בביטוחי הסיעוד הקבוצתיים. אנו נמצאים בסרט הזה כבר 5 שנים, אולם ניתן לקוות שהפעם הסוף אולי יהיה שונה.

צילום: fotolia
צילום: fotolia

הבשורה הטובה אינה נעוצה דווקא באפשרות הארכתם של הביטוחים, אלא באמירות הנחרצות של יו"ר ההסתדרות בנוגע לצורך בפתרון רחב וממלכתי, ובקולות החיוביים הנשמעים מכיוונם של ראשי רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון, בפתיחות ובנכונות לבחון ולקדם פתרונות אמיתיים. אז מה קורה כאן בעצם ?

1 .אפשרות הארכת ביטוחים קבוצתיים בשנה נוספת – אתמול בבוקר עוד הצהירה הממונה כי תהיה זו טעות קשה להמשיך ולאפשר את המשך קיומם של ביטוחים אלה במתכונתם הקיימת. בערב התבשרנו על האפשרות להאריכם, בלית ברירה. הבעיה העיקרית בהארכה הזמנית היא שמי שעלולים להיות הנפגעים העיקריים ממנה

הם דווקא המבוטחים עצמם. כפי שקרה בשנים קודמות, הם עלולים למצוא את עצמם במצב בו חברת הביטוח כלל אינה מסכימה להאריך את ההסכם או במצב בו יידרשו לשלם עם סיום ההסכם על פרמיות יקרות יותר מאלה שהם נדרשים לשלם היום.

2 .הממונה הודיעה כי ניתן לארגון אישור ראשון להמשיך ולהחזיק בביטוח סיעוד קבוצתי עבור חבריו. יש בכך בשורה חיובית אולם עדיין לא ברורים כל פרטי ההסדר ועל הארגון להגיע להסכמות מול גורם מבטח.

3 .הרשות בוחנת מודלים אשר יאפשרו המשך קיומם של ביטוחי סיעוד קבוצתיים. מעבר לרעיונות של רכישת ביטוח בתמורה לסכום חד פעמי, נראה שהעיקרי שבהם צפוי להיות ביטוח לכל החיים הכולל ערכי סילוק. למעשה, מדובר בביטוח בדמות הביטוחים הפרטיים בהנחה שעיקרו ינבע מכוח הקניה של הקבוצה. מדובר בפתרון ראוי אולם יש לקחת בחשבון כי חברות הביטוח צפויות להיות בררניות מאוד בקשר לאופי הארגונים עימם יסכימו להתקשר ולהעניק להם הטבות, וזאת בעיקר על רקע המחויבות ארוכת הטווח שתידרש מהן, הסיכון הביטוחי הגבוה הכרוך בתחום וניסיון העבר.

4 .הבעיה הסיעודית הינה איום חברתי־כלכלי אמיתי הנוגע לכל משפחה בישראל. יש לנצל את המצב שנוצר ולמנף אותו לגיבוש פתרון רחב היקף בדמות חוק סיעוד ממלכתי, והכנסת הסיעוד לסל הבריאות לטובת כל האזרחים.

5 .ניתן לצפות שחברות הביטוח לא ימהרו להעניק הטבות או לחדש הסכמים עם ארגונים מבוגרים או ארגוני גמלאים, לפיכך יש להמשיך ולפעול לגיבוש פתרונות לאוכלוסיית הסיכון.

6 .על ראשי הארגונים לנצל את חלון ההזדמנויות שנוצר כדי לבחון את האפשרויות המתאימות עבורם, לקדם וליישם מודלים ופתרונות לחברי הארגונים שלהם ברוח אלה אותם אנו מציעים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email