ניאבק יחד לתיקון העיוות המגדרי בענף הביטוח

אין סיבה שנשים יהוו רק 20% מאוכלוסיית סוכני הביטוח
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יום האישה הבינלאומי צויין בחודש שעבר. ביום הזה אנו נחשפים לכמות הולכת וגדלה של נשים, שהצליחו לטפס לצמרת ההיררכיה במשק הישראלי. מנכ"ליות וסמנכ"ליות בכירות רבות, מהוות השראה לכל אישה. כל מינוי חדש של אישה לתפקיד בכיר מוכיח לנו שזה כן אפשרי, ששאיפה להצלחה מקצועית לא עומדת בסתירה לאהבה למשפחה, ושהישגים מקצועיים כן יכולים להתמשש, לצד גידול ילדים וניהול משק בית.

ענף הבנקאות הוא דוגמה ומופת להצלחתן של נשים לא רק להשתלב במשק, אלא גם לעשות בו חיל. כך למשל הנגידה הראשונה בישראל, קרנית פלוג ותחתיה נשים רבות, שמאיישות תפקידי ניהול בכירים. עם זאת, דווקא בענף הביטוח והפיננסים נשים נתקעות בתחתית הפירמידה, ועובדות תחת תקרת זכוכית עבה. הענף אומנם גדוש בנשים מוכשרות ונמרצות – על פי הערכות נשים מאיישות כ-80% מהמשרות בחברות הביטוח בישראל, אך ההנהלה הבכירה ממשיכה להתנהל תחת הגמוניה גברית.

גם תחום סוכנות הביטוח לוקה בחסר בתחום המגדרי. למרות שהתחום תפור במיוחד למידותיהן של נשים, הן מהוות רק 20% מהסוכנים. סוכנת ביטוח הוא אחד מהמקצועות שהכי מתאימים לאופי נשי (לפחות להגדרה המקובלת של נשיות) ולצרכי מרבית הנשים בישראל, אשר מנהלות במקביל לקריירה גם חיי משפחה. מי מאתנו האימהות לא התמודדה עם הדילמה בין הרצון לגדל את הילדים ולקבל אותם כשהם חוזרים מבתי הספר, לבין השאיפה לנהל קריירה מצליחה ולהתפרנס בכבוד.

סוכן ביטוח מנהל לעצמו את זמני הפגישות ואת סדר יומו וכך יכול להחליט מתי יעבוד מהבית ומתי מהמשרד. אך לא רק תנאי המשרה על הכף אלא גם המהות. סוכנות ביטוח הוא מקצוע סוציאלי בהווייתו שמותאם לאופי הנשי, שמאופיין לרוב באמפתיה, ורגישות בינאישית.

נשים עושות חיל בתחום הזה. הן מלוות את לקוחותיהן ומלוות אותם מקרוב, כאילו האירוע המטופל נוגע להן באופן אישי. ולמרות זאת, נשים מהוות קומץ זעום מציבור סוכני הביטוח. אני מאמינה כי הסיבה לכך היא הפחד מעצמאות. הפחד משתק את רובנו ומונע מאיתנו מלהתקדם. כדי להיות עצמאית, את צריכה להרים את עצמך כל יום. כדי להצליח כסוכנת ביטוח עצמאית, יש להשקיע בתחילת הדרך כספים שלא תמיד יש בנמצא – רק המחשבה על כך מפחידה, כשאת יודעת שהמשכורת החודשית אינה עובדה מוגמרת.

בשבוע שעבר עשינו את הצעד הראשון לשינוי הגזירה בענף הביטוח. התכנסנו, כ-300 נשים, בכירות ברגולציה, מנהלות בכירות בחברות הביטוח, סוכנות ביטוח ופקידות. חברנו יחדיו בכנס הארצי הראשון לנשים בענף הביטוח, להעצמה נשית, ולהתחזקות הדדית. תחת הסברה שהשלם חזק מסך חלקיו, אנחנו פועלות על מנת לחזק האחת את השנייה ולהביא את השינוי בעצמנו. אנו מקימות פורומים משותפים למתן ייעוץ מקצועי ותמיכה מורלית, מושבים והרצאות שיחזקו את התמקצעותנו ויחשפו אותנו לתחומים חדשים בענף.

אנו מציפות בעיות אשר נוגעות לנו כנשים בענף הביטוח ובמסגרת דיונים משותפים מעלות פתרונות אפשריים. ענף הביטוח יכול להיות חממה נהדרת להצלחתן של נשים במשק, והשבוע יצאה לדרכה הסנונית הראשונה לשרשרת ארוכה של צעדים להשגת המטרה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email