ניצחון לחברות הביטוח: בג"צ אסר לפרסם הזוכים במכרז קרן ברירת המחדל

פרסום שמות קרנות הפנסיה שזכו במרכז קרן ברירת המחדל ידחה עד לדיון שיערך ביוני. זהו ניצחון שני לחברות הביטוח נגד המפקחת
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בג"צ הוציא היום צו האוסר על המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, לפרסם את שמות קרנות הפנסיה שזכו במכרז של קרן ברירת המחדל עד לדיון שיקיים בית המשפט ב-22 ביוני. הצו ניתן בעקבות עתירת התאחדות החברות לביטוח חיים, שהתנגדו למהלך. החברות טענו בין היתר כי, "הרפורמה חורגת באופן קיצוני ממתחם הסבירות, והיא פוגעת פגיעה קשה ובלתי מידתית בזכות הקניין, בחופש החוזים ובחופש העיסוק של הגופים המוסדיים, כמו גם של המעסיקים והעובדים".

ניצחון שני של חברות הביטוח נגד סלינגר
ניצחון שני של חברות הביטוח נגד סלינגר

זהו ניצחון שני לחברות הביטוח נגד סלינגר כאשר לפני שבועיים אסר בג"צ על האוצר לדרוש מחברות הביטוח להציע תעריפים נמוכים מאלו של הפול החל מ-2017. חברות הביטוח עתרו לבג"צ נגד רפורמת הוזלת תעריפי ביטוח רכב חובה אותה הובילה המפקחת.

רעידת אדמה

בעתירה שהוגשה באמצעות עורכי הדין אלקס הרטמן, גיא ורטהים ונועם זמיר, ממשרד ש. הורוביץ ושות', נטען כי הרפורמה מהווה "רעידת אדמה" בתחום הביטוח הפנסיוני "המשנה מהיסוד את המצב המשפטי ששרר במשך שנים רבות עד לערב הוצאת החוזר, שלצד ההשפעות המיידיות שלה, שחלקן כבר מורגשות היטב בענף, קיים עדיין חוסר ודאות עצום באשר להשלכותיה".

קרן ברירת המחדל היא יוזמה של שר האוצר, משה כחלון והמפקחת על הביטוח. מדובר בקרן פנסיה בעלת דמי ניהול נמוכים, שתיבחר במכרז על ידי משרד האוצר. באוצר החליטו לאחרונה כי ייבחרו לפחות שני גופים אשר יציעו את דמי הניהול הנמוכים ביותר, והם יוגדרו כקרנות הפנסיה הנבחרות לתקופה של שלוש שנים. עובדים המצטרפים לקרנות יהיו זכאים להטבה בדמי ניהול למשך תקופה של 10 שנים ממועד הצטרפותם. באוצר טענו, שמטרת הקרן היא להכניס שחקנים חדשים לשוק, הנשלט כיום על ידי 5 קרנות בלבד.

חברות הביטוח חוששות כי הקמת קרן שכזו תפגע בקרנות הפנסיה אותן הן מנהלות. הקרן הגדולה ביותר היא של מנורה מבטחים, המחזיקה בנתח שוק של 34.8% בתחום הפנסיה ומנהלת כ-77 מיליארד שקל לכמיליון עמיתים. "אנחנו מכבדים את החלטת בית המשפט אבל אנחנו בטוחים שנצליח לשכנע את השופטים כי במדינת ישראל אין מקום לניצול של עובדים חלשים ובלתי מאוגדים", אמר שר האוצר בתגובה להחלטת בג"צ.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email