מסתמן ניצחון למתנגדים? ועדת הכספים דורשת שינויים בחוק קופת הגמל

דיון סוער בוועדת הכספים בנושא חוק קופת הגמל הסתיים בהחלטה להחזיר את החוק לוועדת הרפורמות: "ועדת הכספים לא תהיה חותמת גומי של האוצר". לשכת סוכני ביטוח תומכת בהצעה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הודיע בסוף דיון נוקב בהצעת החוק של משרד האוצר ליצור קופת גמל להשקעה, כי הוא מחזיר את החוק לוועדת הרפורמות של הכנסת לביצוע תיקונים בהצעה. "הצעת החוק מחייבת שינויים משמעותיים לטובת המשק", אמר ח"כ גפני. "אם האוצר רוצה להעבירה כפי שהיא, שהדיון בה יעבור לוועדה אחרת. ועדת הכספים בראשותי לא תהיה חותמת גומי של האוצר".

תזכיר החוק שהגיש שר האוצר משה כחלון בנושא קופת גמל להשקעה, אושר בתחילת החודש פה אחד בידי הממשלה. התזכיר מדבר על מוצר חיסכון שנועד לעודד השקעה לגיל פרישה. בקופת גמל להשקעה ניתן יהיה למשוך את החיסכון בכל גיל, ואולם, מי שיתמיד ויחסוך בקופת הגמל החדשה עד לגיל פרישה ייהנה משתי הטבות מס: פטור ממס רווח הון, וקצבת פנסיה פטורה ממס.

ח"כ גפני וארנון
ח"כ גפני וארנון

פגיעה בבורסה

להצעת החוק מתנגדים בעיקר בתעשיית קרנות הנאמנות, וגם בקרב גופים כמו איגוד לשכות המסחר, שטוענים לאפליה לטובה של החוסכים בקופת הגמל המוצעת. במהלך הדיון בוועדה טען יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, כי החוק יפגע במוצרים הנסחרים היום בבורסה (כמו קרנות נאמנות) שאינם נהנים מהטבות כמו קופת הגמל להשקעה. מנכ"לית איגוד בתי ההשקעות, יוליה מרוז, ביקשה מהאוזר לחזור בו מהתנגדותו לקופת הגמל החדשה, משום שהיא מהווה תחליף בעיקר לפקדונות בבנקים ולא לקרנות הנאמנות.

לכאן ולכאן

מנכ"ל אולימפוס פאמילי אופיס, יאיר ספיר, המתמחה בתכנון פיננסי מקיף ואסטרטגי ובתכנון השקעות עבור הון משפחתי טוען כי "טובת המשק מושכת לכאן ולכאן כי מחד מדובר במוצר שעשוי להסיט אליו חלק מהכספים שמושקעים בנדל"ן ומאידך השקת המוצר עלולה להביא לפגיעה נוספת במחזורי המסחר בבורסה".

מלשכת סוכני ביטוח נשמעות קריאות תמיכה בהצעת החוק. "אנחנו מתריעים כבר תקופה ארוכה, שלאחר תיקון 3 לחוק קופות הגמל ב־2008 נותר רק מוצר חיסכון אחד לפנסיה – קרנות הפנסיה", הסביר, יו“ר הוועדה לחיסכון פנסיוני, יובל ארנון. "כלשכה אנחנו מברכים על כל מוצר איכותי שניתן להגדיל באמצעותו את הפנסיה בגיל הפרישה לאזרחים. בנוסף, זה יאפשר לנו הסוכנים להציע מוצר נוסף ללקוחות שלנו וגם להגדיל הכנסות מול השחיקה הגדלה במוצרי קרנות הפנסיה".

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email