הסכם פשרה בחוק ההסדרים: השיווק והתפעול בחיסכון הפנסיוני לא יופרדו

עוד הוסכם כי המוסדיים יחויבו בייעוץ פנסיוני. אברמוביץ: "ניצחון ללשכת סוכני ביטוח שהוכיחה שהיא אחד הגורמים המשפיעים בכלכלה הישראלית"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הסכם פשרה בין ההסתדרות, המעסיקים והממונה על הביטוח, מבטל את הצעת הממונה במסגרת חוק ההסדרים להפרדת השיווק מהתפעול בחיסכון פנסיוני של עובדים. בתמורה, התחייבו המעסיקים לממן את עלויות התפעול של החיסכון הפנסיוני.

על ההסכם חתמו השבוע דורית סלינגר, אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות ושרגא ברוש, יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים ונשיא התאחדות התעשיינים. החתימה התקיימה בסוף ישיבה שיוחדה להסכם בוועדת הכספים של הכנסת. יו"ר הוועדה, משה גפני, בירך על ההסכם ואמר כי מדובר בתקדים מבורך.

ההסכם קובע כי החל מה־1 בינואר 2016, סוכן יוכל לבצע תפעול עבור מעסיק, אם יבחר המעסיק מוצר ברירת מחדל לעובדים חדשים במסגרת הליך תחרותי, ועל בסיס עקרונות שיקבע אגף שוק ההון, הביטוח והחיסכון. כמו כן, במקרה כזה המעסיק יעביר לבעל הרישיון הפנסיוני תשלום בשיעור של 0.6% מההפרשה החודשית לביטוח הפנסיוני של העובד, ולכל הפחות 10 שקלים וחצי לעובד לחודש – הגבוה מביניהם. התשלום לעובד יופחת משכרו במלוא גובה עלות התשלום. לעובד תישאר זכות הבחירה של הסוכן והחברה המבטחת.

בתגובה על ההסכם אמר שר האוצר, משה כחלון: "הרפורמה שהוסכמה תגדיל את החיסכון הפנסיוני של כל חוסך על ידי הקטנת התשלום על דמי הניהול. מדובר בנדבך מרכזי במאבק של כולנו להפחתת יוקר המחיה בישראל".

"נדבך מרכזי במאבק"

"אנחנו והעובדים שותפים", אמר שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים. "ההסכם שהגענו אליו עם ההסתדרות מכיל בתוכו את טובת המשק והעובדים". אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות, אמר כי הוא מודה לדורית סלינגר על העזרה. "עשינו פה את האיזונים הנכונים בין הרגולטור, העובדים והמעסיקים".

מימין: ניסנקורן, ברוש, כיכי וגפני
מימין: אבי ניסנקורן, שרגא ברוש, דורית סלינגר וח"כ גפני

אריה אברמוביץ, נשיא לשכת סוכני הביטוח, שיגר בעקבות ההסכם איגרת לסוכני הלשכה (ראו מסגרת נפרדת) ובה הבהיר כי ועדת הכספים של הכנסת אישרה את כל השינויים שדרשה לשכת סוכני הביטוח להכניס בחוק ההסדרים. "הרפורמה בפנסיה שונתה מקצה לקצה", כתב. "ניצחנו במאבק המשמעותי ביותר שידעו סוכני הביטוח בשנים האחרונות, זהו ניצחון רוח הצדק וההיגיון הבריא. עכשיו עלינו לאחד שורות ולנצח באתגר הגדול הבא: הפרדת עמלות הסוכן מדמי הניהול. אנו ננצח גם באתגר הזה ונביא מציאות חדשה וטובה יותר לסוכני הביטוח בישראל ולציבור המבוטחים".

אורי צפריר, מ"מ נשיא הלשכה, מסר בתגובה כי "אמנם יכולנו להגיע לתוצאות האלה בדרך קצרה יותר, אבל בכל זאת מדובר בהישג גדול ללקוחות ולסוכנים. צריך להדגיש, כי מדובר בהסכם מסגרת והמפקחת אמורה למלא אותו בתוכן ביצועי. כך למשל, לא ברור איך מוודאים שהעובד ייהנה, בסופו של דבר, מהפחתת דמי הניהול. המפקחת הבטיחה שתוציא הנחיות וכללים בתוך מספר ימים. נחכה ונראה".

על כך הוסיף יובל ארנון, יו"ר הוועדה הפנסיונית בלשכה, כי "מדובר בהישג משמעותי ללשכה, לסוכנים וגם לציבור המבוטחים, שיקבלו שירות טוב יותר".

פתרון מוזל לעסקים הקטנים

במהלך הישיבה, שאלה ח"כ מיכל בירן לגבי החלת ההסכם על עסקים קטנים: "אני לא מבינה מה הפתרון של העסקים הקטנים, שלא יכולים לנהל מכרז, וחוששת שמא יופקרו". סלינגר השיבה, כי "אנחנו פועלים ליצירת פתרון פנסיוני מוזל למעסיקים הקטנים, שהם אלה שמשלמים דמי ניהול גבוהים, כדי שיוכלו להיטיב עם העובדים שלהם. נפרסם את הפתרון בקרוב, במקביל להנחיות שייכנסו לתוקף עבור כלל המעסיקים. המעסיקים הקטנים לא יופקרו", אמרה.

שרגא ברוש ואריה אברמוביץ צרוב
שרגא ברוש ואריה אברמוביץ

מנהל ההסדרים מנחם קלי אמר, כי הנוסחה לחישוב עלות התפעול שגויה, משום שהיא משתנה בהתאם למדד או השינוי בשכר. "העלויות התפעוליות יוכלו לכלול מרכיבים אחרים. כמו למשל ההוראה של הפיקוח להעביר את כל הפעילויות דרך המסלקה, מה שעולה לנו מיליון שקל בשנה," הסביר קלי.

לגבי התשלום לסוכן, שהחוק המוצע מציין כי יכול להגיע רק מיצרן או מלקוח, הודיעה סלינגר כי בקרוב יתפרסם חוזר המכיל רשימת תשלומים, שלא קשורה לנושאים הפנסיונים, עליהם יוכל הסוכן לגבות תשלומים מהלקוח ללא קשר לעמלות שהוא מקבל מהיצרנים.

הישג נוסף לסוכני הביטוח נרשם בנושא הפטור מייעוץ פנסיוני לגופים מוסדיים: לפי הפשרה, אם אדם פונה לגוף מבטח ביוזמתו, החברה תשלח לו טופס הצטרפות שיכלול שלוש שאלות: האם יש לך קרן וותיקה? האם יש לך מקדם מובטח? והאם יש החרגות רפואיות שונות? במקרה שהתשובה על אחת השאלות היא שלילית, הגוף המוסדי יהיה חייב להפנותו לייעוץ פנסיוני מלא.

אריה אברמוביץ הסתייג מהפתרון והעיר, כי גם הגופים המוסדיים צריכים להיות מחויבים ב"פישינג" דרך המסלקה כמו שמחייבים את הסוכנים. ח"כ בירן אמרה, כי היא דורשת שהחובה של בירור שלוש השאלות תהיה על חברת הביטוח דרך המסלקה. "מטריד אותי שאדם ייכנס לבאנר פרסומי, ייצור קשר עם גוף מוסדי ויבחר מוצר פנסיוני ללא הבנה אמיתית בתחום, וללא ייעוץ". על כך הוסיפה ח"כ נורית קורן, כי "חובת הייעוץ היא קריטית. כשאתה עובר ממעביד למעביד אתה לא באמת יודע מה יש לך ומה אין לך".

ברגע האחרון הושג הערב הישג נוסף לסוכני הביטוח: בעקבות דרישת לשכת סוכני הביטוח אישרה ועדת הכספים, כי הגופים המוסדיים לא יוכלו לתת שירותי תפעול וסליקה למעסיקים. בנוסף, המפקחת על הביטוח התנגדה להצעת חברות הכנסת מיכל בירן ואורלי לוי להורדת דמי הניהול במחצית.

להצבעה קדם דיון ארוך, כשבבוקר הופסקה ההצבעה בנושא בטענה שהשינויים בסעיפים הם 'נושא חדש' שיש לדון בו. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, עצר את ההצבעה והעביר את הנושא לוועדת הכנסת, שפתרה את הסוגיה והחזירה את ההצבעה לוועדת הכספים.

נשיא הלשכה: כל השינויים שלנו אושרו

ועדת הכספים של הכנסת אישרה את כל השינויים שדרשה לשכת סוכני הביטוח להכניס בחוק ההסדרים. הרפורמה בפנסיה שונתה מקצה לקצה.

  1. בוטלה הפרדת השיווק מהתפעול.
  2. הגופים המוסדיים לא יוכלו לשווק פוליסות ללא ייעוץ פנסיוני אלא בתנאים מיוחדים.
  3. בוטלו כל הסנקציות הפליליות כלפי סוכנים.
  4. סוכני הביטוח יוכלו לגבות תשלום גם מהלקוחות וגם מחברות הביטוח על פי קריטריונים שהושגו בהסכמת לשכת סוכני הביטוח.

אני מודה לנשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, לנשיא איגוד לשכות המסחר עו"ד אוריאל לין, ולנשיא להב עו"ד רועי כהן על התגייסותם למאבקנו, ולמנהיגות של יו"ר ועדת הכספים משה גפני.

ניצחנו במאבק המשמעותי ביותר שידעו סוכני הביטוח בשנים האחרונות, זה ניצחון רוח הצדק וההיגיון הבריא. את ההישג הזה אנחנו חייבים קודם לכם, הסוכנים, על כך שהתגייסתם במאות ובאלפים, נרתמתם לעזור ולסייע ובעיקר על הגיבוי שהענקתם לאורך כל הדרך לי ולהנהגת הלשכה. זהו לא ניצחון הלשכה על המפקחת או ניצחון סוכני הביטוח על אגף הפיקוח באוצר, זהו ניצחון הצרכנים על פני רפורמה רעה, שהייתה מסכנת את המבוטחים ואת העסקים הקטנים בישראל. ניצחון אחד גדול וחשוב השגנו, ועכשיו עלינו לאחד שורות ולנצח באתגר הגדול הבא: הפרדת עמלות הסוכן מדמי הניהול. אנו ננצח גם באתגר הזה ונביא מציאות חדשה וטובה יותר לסוכני הביטוח בישראל ולציבור המבוטחים.

אבקש להודות באופן אישי לח"כ מיכל בירן ולח"כ דוד ביטן, אם יש דוגמה למקצוענות ושליחות ציבורית הרי זה אתם, חברי הכנסת. האופן בו חברי הכנסת בירן וביטן שלטו בפרטי הרפורמה, הבינו את משמעויותיה וסייעו באומץ לחוסכים ולסוכני הביטוח ראויים להערכה. מגיעה תודה ענקית גם לחברי הכנסת נורית קורן, מיקי זוהר, אורלי לוי, נאוה בוקר, אורן חזן, פרופ' מנואל טרכטנברג, אראל מרגלית, בצלאל סמוטריץ, באסל גטאס, ינון מגל, איציק שמולי, אלי כהן ומיקי רוזנטל. כולם נרתמו למען ציבור החוסכים, המעסיקים וסוכני הביטוח.

לא עמדנו לבד במאבק זה. לצד הלשכה עמדו גם ברגעים קשים יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, נשיא איגוד לשכות המסחר עו"ד אוריאל לין ונשיא להב עו"ד רועי כהן. בנוסף לכל אלה, עמד לצד הלשכה נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, שהתגלה לא רק כשותף למאבק, אלא כמנהיג וחבר אמת של לשכת סוכני הביטוח.

לפני סיום, מילה אישית. עמדנו בלחצים חסרי תקדים במאבק הזה, לעיתים ספגנו גם השמצות קשות ואישיות. עמדנו בהן וניצחנו במאבק כי שמרנו על "הביחד" שלנו. כשניסו לכפות עלינו הסדרים ב־12 בלילה, אחרי 20 שעות של מו"מ, נשארנו חדים וברורים. לצידי עמדה כל הלשכה ובכל זאת תודה מיוחדת לסגני, אורי צפריר וליו"ר הוועדה הפנסיונית, יובל ארנון, על תרומתם המשמעותית להישג זה. הוכח חוזקה וחוסנה של לשכת סוכני ביטוח כאחד הגורמים המשפיעים בכלכלה הישראלית.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email