ניתוחי שינוי מגדרי – היבטים רפואיים וביטוחיים וטיפול בתביעות

מומחים, ומי שעברו בעצמם תהליכי שינוי מגדרי, שיתפו מניסיונם את משתתפי קורס ביטוחי הבריאות של “עולם הבריאות”; כלים מעשיים לטיפול בתביעות מסוג זה הוצגו למשתתפים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email


משתתפי קורס ביטוחי הבריאות של "עולם הבריאות" נחשפו השבוע לנושא המרתק של שינוי מגדרי וזכו לשמוע את סיפוריהם האישיים של מספר צעירים שעברו תהליכי שינוי מגדרי וכמובן של אנשי מקצוע ורופאים העוסקים בתחום.

שינוי מגדרי, שבעבר כונה שינוי מין, הוא כינוי למספר סדרות אפשריות של טיפולים שמטרתם לשנות את מראה גופו של אדם כך שיתאים יותר למגדר שאליו הוא מרגיש שייך. תופעת השינוי המגדרי הופכת נפוצה ושכיחה בקרב צעירים בעשור האחרון, וכך גם הגישה הרפואית והממסדית לתופעה. ככלל, הליך השינוי המגדרי כלול במקרים רבים בסל הבריאות הממלכתי וזאת תחת עמידה בקריטריונים ומבחנים שונים ובהם פנייה לוועדה רפואית ייעודית לנושא, אליה יכולים לפנות בני 18 ומעלה ומעקב פסיכיאטרי.

סדנת שינוי מגדרי. צילום מסך מתוך זום

ד"ר חיים קפלן, כירורג פלסטי, סקר את האפשרויות הניתוחיות וההורמונליות וסיפר כי מכבי שירותי בריאות החלה לאשר גם חמישה ניתוחים מתוך שניים לנישוי פנים לחברי הקופה, במימון ציבורי.

הפסיכיאטר אילן טל שוחח על המורכבויות והבשלות הנפשית הנדרשת להחלטה על ביצוע שינוי מגדרי, בעוד ד"ר קפלן הדגיש את חשיבות הבשלות של המועמד לתהליך שכן מדובר בתהליכים שאינם הפיכים.

ד"ר חגית שופל חבקוק, מומחית אף, אוזן גרון וניתוחי ראש וצוואר, דיברה על ניתוחים במיתרי הקול ועל השטחת גרוגרת.

במפגש השתתפו גם אמא של טרנסג'נדר שעבר תהליך של שינוי מגדרי, כמו גם עדן, דניאל ולידר שעברו בעצמם את התהליך. כל השלושה סיפרו על הקשיים שחוו במהלך תקופת התבגרותם, הן בכל הקשור להתייחסות החברתית. השלושה סיפרו במילים מרגשות על התהליכים הרפואיים ונפשיים ובעיקר על השלמות הנפשית והקבלה העצמית אליה הגיעו לאחר התהליך וביצוע השינוי המגדרי.

טיפול בתביעות

סו"ב ורדה לבקוביץ, מבעלי "עולם הבריאות", שמתנדבת בארגון "לביאות" ומסייעת רבות לאוכלוסיית הטרג'נדרים בכלל, וכאלה המבקשים לעבור שינויים מגדריים בפרט, סיפרה על מעורבותה בחלק מהמקרים ועל תהליכי התביעה מול קופות החולים ובעיקר מול חברות הביטוח באמצעות הביטוחים הפרטיים.

לבקוביץ העניקה למשתתפים כלים מעשיים לטיפול בתביעות מסוג זה והדגישה את הגישה החיובית וההתקדמות שעשו חלק מהחברות בהתייחסות לתביעות אלה ואת העובדה שחלקן הגדול מכירות בניתוחים כאל ניתוחים הנובעים מצורך רפואי ומאשרות את התביעות. עוד דיברה לבקוביץ על החשיבות ברכישת ביטוחי בריאות נוספים עבור אוכלוסיית משני המגדר, גם כהגנה נוספת.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email