נכשלו השיחות עם רשות שוק ההון – הלשכה תמשיך בהליך הבג"צ נגד הרשות בנושא הסכם לרבים

הפגישה ביום חמישי שעבר, בין הנהגת הלשכה לנציגי רשות שוק ההון בנושא הסתיימה ללא תוצאות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

השיחות שנערכו ביום חמישי שעבר בין הנהגת לשכת סוכני ביטוח לרשות שוק ההון בנושא צירוף בהסכם לרבים הגיעו למבוי סתום.

הפגישה, שעל קיומה הורה יו"ר ועדת הכספים בכנסת ח"כ משה גפני (יהדות התורה), נועדה להגיע לפשרה בעקבות ההבהרה שפרסמה לאחרונה הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, האוסרת את המשך הצירוף בהסכם לרבים. בדיון בוועדה שהתקיים לפני כשלושה שבועות הציב ח"כ גפני אולטימטום לצדדים להגיע לפתרון: "אם בעוד שבועיים הדיבורים ביניכם לא יובילו לשום מקום, אני לא אוכל למנוע מהסוכנים לגשת לבג"צ. אני לא חושב שהיחסים בין הלשכה לרשות צריכים להתנהל בבג"צ, אלא בדיבורים ביניכם או לכל היותר בשולחן שלנו (בוועדת הכספים). אם לא תעשו זאת, אני אבקש להכין חוק ולא להשאיר את סוכני הביטוח כך", אמר גפני.

בעקבות כישלון הפגישה עם רשות שוק ההון, שבה נציגי הרשות לא היו מוכנים ללכת לקראת הלשכה, אמר נשיא הלשכה סו"ב ליאור רוזנפלד, כי הלשכה תמשיך בהליך הבג"צ שהגישה במרץ האחרון נגד הרשות. הדיון הראשון בעתירה יתקיים בתאריך ה־21 ביוני השנה. הרכב השופטים שנקבע לדון בעתירה: עופר גרוסקופף, יצחק עמית ומני מזוז.

לעתירת הלשכה שהוגשה נגד הממונה על שוק ההון ושר האוצר משה כחלון הצטרפו גם שתי סוכנויות ביטוח – עופר לוין ביטוח ופיננסים ואהרון קרן סוכנות לביטוח. העתירה הוגשה באמצעות ב"כ משרד עוה"ד קסוטו ושות'.

תשלום בגין הסכמי עבר

הלשכה מבקשת בעתירתה לבטל את הוראות ההבהרה של הממונה ב"צירוף לרבים" שניתנו "בחוסר סמכות ובחוסר סבירות קיצונית", נכתב בעתירה. לחילופין, מבקשת הלשכה שהאיסור על תשלום העמלות לסוכנים, ייכנס לתוקפו רק בתום תקופת הסתגלות של שנה וחצי ממועד פרסום ההבהרה. יש לציין, כי הממונה ניאותה בשבוע שעבר להעניק תקופת הסתגלות של חצי שנה בלבד. על פי העתירה: "הממונה על שוק ההון, ביטוח וחסכון במשרד האוצר, פרסמה הבהרה ביום 04.02.18, לפיה גופים מוסדיים אינם רשאים לשלם עמלת הפצה לסוכן ביטוח פנסיוני במקרים שבהם פעלו הסוכנים לצרף ציבור שלם של עובדים במסגרת הליך 'צירוף לרבים' לגבי מוצר פנסיוני.

הבהרה זו חלה על כל ההסדרים הקיימים ומשמעותה היא כי ממועד ההבהרה סוכני ביטוח פנסיוני לא יקבלו תשלום מגופים מוסדיים בגין הסכמי 'צירוף לרבים' שכבר נחתמו ושהסוכנים עמלו בגינם בעבר ואף קיבלו תשלום שוטף אשר נעצר באבחה אחת החודש לאור ההבהרה".

עוד נטען כי: "בעקבות ההבהרה הפסיקו הגופים המוסדיים לשלם לסוכני הביטוח את העמלות המגיעות להם בהתאם להסכמי צירוף לרבים, בסך מצטבר של עשרות מיליוני שקל לחודש", אמר יו"ר ועדת הכספים בדיון שהתקיים כבר לפני יותר משבועיים.

מרשות שוק ההון נמסר בתגובה כי "נציגי לשכת סוכני ביטוח הגיעו לפגישה בחוסר תום לב כדי לצאת ידי חובה והקשיחו את עמדותיהם ביחס לכל בקשה קודמת שהייתה להם לרבות זו שהוגשה על ידם בעתירה".

ועדת הכספים תדון בסוגיה בישיבה מיוחדת ב־ 4 ביוני.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email