"נלחמים על עתיד מקצוע הסוכן, משנים את חוק ההסדרים המלא בחורים"

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

סוכנות וסוכנים יקרים, יש רגעים שהם רגעי הכרעה, ומול רגע כזה אנו ניצבים כעת. אגף הפיקוח מנסה להעביר חוק הסדרים מלא בחורים, ללא הסברים, חוק אשר כולו עננה אחת גדולה. חשוב שידע כל אחד ואחת מכם שלשכת סוכני הביטוח לא מתנגדת לרפורמות – ההיפך הוא הנכון!

בראש דרישתנו היא שעל אגף הפיקוח יחלו כללי שקיפות מלאים, בדיוק אותם כללים אשר המפקחת יודעת לדרוש מכל אחד בענף הביטוח. לאחר שהסתיים בהצלחה מאבקנו באמצעות הידברות ופעילות פוליטית – להוצאת השיווק הדיגיטלי הישיר מחוץ לחוק ההסדרים – עומדים בפנינו ארבעה נושאים המובאים לידי גמר וחקיקה. באמצעות מערכה זו נגן על המקצוע ונביא בשורה לסוכנים ולמבוטחים:

  1. הגדרה ברורה על מי חלה הפרדת התפעול מהשיווק – אנו הסוכנים דורשים מהפיקוח להציג נייר עמדה אשר יענה על כל אותן שאלות רבות שנותרו ללא מענה. מהי ההגדרה לתפעול? האם האוצר מבקש להחיל סעיף זה על כל סוגי העסקים? אילו אמצעי פיקוח יחולו על מתפעלים שאינם בעלי רישיון? האם סעיף זה יחול על כל סוגי בעלי הרישיון?
  2. ביטול הסנקציות הפליליות – כיום החוק מאפשר להטיל קנס כספי על סוכנים אשר לא עמדו בדרישות הרגולציה – זהו קו הענישה המידתי שראוי להימשך. כוונת הפיקוח להרחיב את הענישה לעונש מאסר אינה מקובלת על דעתנו, ולא נאפשר את קידומה.
  3. החלת כללים ברורים על מה מותר לסוכן לגבות מחברת הביטוח ומהמבוטח – אנו דורשים שהפיקוח יעשה את ההפרדה הנדרשת בין מתן שירות ובין פעולת השיווק. לאור זאת יוגדרו קריטריונים ברורים לגביית עמלה הן מהמבוטח והן מחברת הביטוח. יש להדגיש כי בסעיף זה אין התערבות של הפיקוח בעמלת הסוכן ובשיעורה.
  4. ביטול הפטור לחברות הביטוח מהליך ייעוץ פנסיוני – גם כאשר לקוח רוכש מוצר פנסיוני מסוים מגוף מוסדי באופן ישיר, מחובת הגוף המוסדי להתאים בעבורו את המסלול המתאים ביותר לצרכיו, כפי שעושה סוכן ביטוח עם לקוחותיו. גם לגופים המוסדיים יש אחריות על עתידם הפיננסי של המבוטחים, גם אם הלקוח רוכש את המוצר באופן ישיר.

יש לציין כי לשכת סוכני הביטוח אינה מתנגדת לסעיף בחוק ההסדרים, לפיו זכותו של כל עובד לבחור לעצמו את סוכן הביטוח שיטפל בחסכונותיו. אנו ניצבים בפני מערכה לא פשוטה שתדרוש זמן ואמצעים. אני מאמין שנוכל לנצח, לשם כך אנו זקוקים לכל אחד ואחת מכם. בשבועות הקרובים נכנס כנסי הסברה, ונקיים מפגן עוצמה בכותלי הכנסת עם חזרתה מפגרה.

אני גאה בלובי הפוליטי שלנו אשר פועל באופן מעולה. השבוע פגשנו את כל חברי ועדת הכספים וזכינו מהם לרוח גבית. מי שרוצה רפורמות צריך להיות מוכן לשקיפות, מי שרוצה לחולל שינוי בענף לא יכול לעשות זאת באמצעות הסתרה. אני בטוח שיחד נביא בשורה לציבור המבוטחים, בסיום המאבק הזה ננצח ונשמור על המקצוע שלנו ועל טובת הצרכן. אנחנו והמבוטחים נמצאים באותו מקום ובעלי אותו אינטרס.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email