נמנעות מפגיעה בסביבה: מגדל והראל מקדמות השקעות ESG

שתי החברות ערכו כנסים גדולים בנושא בשבוע האחרון לסוכנים ולמתכננים פיננסיים. מגדל צפויה להשקיע כ-3 מיליארד שקל בשנה על מנת למצב עצמה כמובילה במדיניות זו בישראל
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בסוף השבוע האחרון קיימה מגדל ביטוח את כנס פתיחת השנה בפיננסים במסגרתו נערך פאנל מיוחד בנושא השקעות ESG (אחריות סביבתית, חברתית) ואיך הן ישנו את שוק ההון.

הפאנל נועד להפנות זרקור לנושא ה-ESG, אותו מובילה מגדל ביתר שאת מחודש יולי 2020, עם הכרזתה על החלטתה להפוך לגוף ההשקעות הראשון בישראל שמוביל מדיניות השקעות אחראיות ESG.

בפאנל, בו צפו למעלה מ-400 מתכננים פיננסים, סוכנים ויועצים, לקחו חלק ליאור רביב, המשנה למנכ"ל ומנהל חטיבת הלקוחות; גיא פישר, מנהל חטיבת ההשקעות; גד מילר, סמנכ"ל ומנהל מכירות ארצי, חא"ט פיננסים, בריאות וריסק ועדי פרידמן, מנהלת מכירות ארצית, חא"ט פיננסים. בפאנל התארח גלעד יעבץ, מנכ"ל וממייסדי חברת אנלייט אנרגיה מתחדשת. 

השקעות פיננסיות שמתחשבות בסביבה. צילום: shutterstock

ליאור רביב ציין כי "כוונתה של מגדל להוביל את ענף הביטוח בישראל בתחום ה-"ESG. לדבריו, השינוי מתחיל מבפנים והחברה מובילה את המגמה הירוקה גם בתוכה; "בימים אלה, מבצעת החברה עשרות פעולות שמטרתן להביא לשינוי בצריכת האנרגיה ומעבר לשימושים ירוקים וחסכוניים יותר. גם מול הלקוחות, אנחנו מחפשים כיצד לבצע מהלכים שיתחברו למגמה הכללית וישלבו פתרונות ביטוחיים עם ערך מוסף בתחומי סביבה וקיימות".

גיא פישר אמר ש"בהשקעות האלטרנטיביות, אנחנו מתמקדים בהשקעה בתשתיות, תחנות רוח ואנרגיה מתחדשת ובתחום הטכנולוגיה, שצומח במהרה".

תשקיע 3 מיליארד

מגדל התחייבה להפנות למעלה מ-3 מיליארד שקל בשנה להשקעות נט פוזיטיב, השקעות שלא רק נמנעות מפגיעה בסביבה או בחברה אלא גם תורמות לשינוי חיובי, ועומדות כמובן בסטנדרטים הרגילים של תשואה מותאמת סיכון. במקביל, הודיעה מגדל כי תבצע יציאה הדרגתית מהשקעות שאינן תואמות את המדיניות, בקצב של לפחות 10% בשנה".

גלעד יעבץ, מנכ"ל אנלייט אנרגיה מתחדשת, ציין כי "היום, יותר מתמיד, מתחזקת ההבנה שאנרגיה מתחדשת היא הדרך להפחתת מרבית הפליטות ולכן אנחנו רואים יותר ויותר מדינות קובעות יעדים של 100% אנרגיות מתחדשות, גם בישראל מתגבר השיח לקביעת יעד כזה ל-2050.

"בצד הכלכלי – ראינו השקעות אדירות בענף שמוזיל משמעותית מכל דרך אחרת את ייצור החשמל; כיום 72% מההשקעות בעולם בתחנות כוח חדשות הן באנרגיה מתחדשת".

עוד הוסיף יעבץ כי "מגדל הינה שותף מהותי לפעילותה של אנלייט דרך השקעה מגוונת ומהותית הן בערוץ הסחיר והן ישירות בשותפות הפרוייקטלית. אנו מעריכים כי ההשקעה הכוללת של מגדל בפעילות אנלייט, בצד האקוויטי ובצד האשראי מסתכמת ב-1.3 מיליארד שקל ומקווים שהיא תמשיך לגדול בעתיד".

הריביות לא יעלו

הראל פיננסים קיימה בתחילת השבוע את שני הכנסים השנתיים הגדולים שלה ללקוחות עסקיים וללקוחות פרטיים, בהשתתפות של יותר מ-1,000 לקוחות. הכנס התקיים השנה באופן דיגיטלי.

טל קדם מנכ"ל הראל פיננסים הציג את המיקוד בהשקעות של החברה ל-2021 וציין בעיקר את תחומי הכלכלה הירוקה וה-ESG. הוא הרחיב על הצורך בשילוב תחום ההשקעות האלטרנטיביות בתיק, שהוכיח את עצמו גם בשנת 2020 כשבניגוד לתנודתיות החדה בשוקי המניות והאג"ח שמר על ביצועים קבועים.

מנהל ההשקעות הראשי של הראל פיננסים, כפיר חסין, העריך כי הריביות בעולם לא יעלו לפחות בשנה הקרובה ודיבר על הסקטורים המרכזיים שצפויים להנות מתהליך ההתחסנות והחזרה לשגרה, בהם הבנקים, הנדל"ן והתיירות. הוא העריך כי אחרי שפיגר ב-2020 אחרי העולם, שוק המניות המקומי צפוי השנה לסגור פערים והמליץ לשמור על חשיפה נאה לשוק זה.       

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email