נפלאות ההתחדשות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בשלוש השנים האחרונות שבהן אני סוכנת ביטוח עצמאית, יצא ויוצא לי לשמוע רבות על "פעם": מהללים אותו, משבחים אותו, מתרפקים עליו בהנאה. ואני? אני מתבאסת ומחייכת באותה נשימה. למה? כי מצד אחד, ברור לי שלא אזכה להכיר אותו, אך מצד שני, אני זוכה לחיות ולנשום את המציאות הקיימת.

ישנם רגעים שבהם הסקרנות דופקת על דלת מחשבתי ואפרופו סקרנות, שהרגה את החתול, היא שוב התעוררה. לכן החלטתי "ללכת" אחורה בשנים ולהבין מה זה "פעם"? מה מצליח לגרום לכל כך הרבה אנשים לחייך חיוך אינסופי ברגע שנזכרים בו? אז פעם המטבע הישראלי נקרא "לירה".

בימי הלירה כבוד היה כבוד. האזרחים היו עניים ובכלל לא היו מודעים לכך. לא היה חשבון בנק ולכן גם לא היה מינוס. האושר היה אמיתי. כדי לחזק את ערך הכסף הוחלף שמו ב-4 ביוני 1969 ל"שקל". מדוע בחרו השם זה? מתברר שעל פי המקורות אברהם קנה את מערת המכפלה ב- 400 שקל.

השימוש בשמו החדש של המטבע הישראלי החל רק ב-22 בפברואר 1980. פעם, היינו מדברים לאט, בשקט ומעט. פעם, בעולמנו הביטוחי, האדם נשאל כמה שאלות בתחום החיים וזכה להיות בעל רישיון. היינו בלעדיים. דהיינו, הגורם היחיד שתיווך בין חברות הביטוח לבין האזרחים. התגמול היה אחר. היחס היה שונה. אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדתי. אז אומרים.

ההתרפקות הרגעית שלי בהבנת מי זה "פעם" גורמת לי להבין במהרה שהחזרה בזמן היא מקום בטוח לאדם, אך כלל לא מוגן "לבוא" לשם. בדיוק כמו מערת המכפלה. הקדמה מחייבת שינויים ולאדם ניתן זמן הסתגלות/ היערכות מרגע ההכרזה על השינוי ועד לרגע הוצאתו לפועל. אני כותבת ומדמיינת את התפתחות האדם מרגע היוולדו.

כל שלב התפתחותי מרחיק אותו מהנוחות המושלמת הראשונית ובאותה נשימה מקרב אותו לעצמו, ל"אני" שלו. בין ההתרחקות לבין הקרבה נמצאת גם השכחה. הסביר זאת הכי טוב רבי נחמן מאומן. לטענתו, "השכחה היא היסוד להתחדשות. אילו זכר האדם כל מה שנעשה עמו, מעולם לא יכול היה להתחדש. החיים מזמנים עבורנו רגעים שראוי לנו לחיות אותם כמו שהם ומבלי שיהיו תלויים במה שהיה או עתיד להיות".

Present היום הוא מתנה. לכן קוראים לזמן הווה באנגלית. אנשים טובים, עבור חלקכם המציאות הקיימת לוחצת מיום ליום יותר ויותר. שחררו עניבות, פתחו כפתור והינכם מוזמנים ללונה פארק של החיים. החיים בשחור לבן קיבלו צבעוניות, בואו נהנה ממנה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email