"נקים גוף פיננסי שישקיע את את הכספים של חברי הלשכה בקרנות אלטרנטיביות"

יו"ר ועדת הפיננסים הנכנס סו"ב לידור לבקוביץ מפרט על תוכניות הוועדה, על שיתופי פעולה עם יתר ועדות הלשכה ועל הקמתו של גוף פיננסי שירכז את השקעות הסוכנים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ועדת הפיננסים של לשכת סוכני הביטוח הינה ועדה חדשה ביחס לוועדות האחרות בלשכה, שקיימות  מזה עשרות שנים. למרות זאת, השפעתה על חברי הלשכה וההנהלה אינה טריוויאלית. הוועדה מונה 13 חברים מקצועיים ביניהם יועצי מס, יועצי משכנתאות, עורכי דין, מתכננים פיננסים, יועצי השקעות, ברוקרים, יזמים וחברי לשכה ותיקים המשמשים כ"עין משקיפה". חזון הוועדה הוא לקדם את  מעמדו של הסוכן בקרב לקוחותיו ואת פרנסתו במספר דרכים שונות תוך התמקצעות תמידית במוצרים הפיננסים השונים ולמידת הנעשה בעולם ההשקעות. להלן תכניות הוועדה לחצי שנה הקרובה:

כנסים וסדנאות. מתוכנן כנס פיננסים גדול ומרכזי בתאריך 14.07.2021 בגני התערוכה בו יתארחו מנכ"לים ובעלים של חברות הביטוח ובתי השקעות. כמו כן, מיטב האנשים המשפיעים בענף. אנו בוועדה עומלים על איכות תוכן הכנס וצופים היענות גבוהה גם בקרב הסוכנים הצעירים. מעבר לכנס המרכזי שצפוי בחודש יולי, אנו נערכים לקיים סדנאות השתלמות לכלל סוכני הביטוח במחוזות השונים בהם הם יוכלו להבין כיצד הוספת פעילות פיננסית למשרדם תוכל לשפר את הכנסתם ואת מעמדם מול לקוחותיהם. סדנאות אלה מיועדות לכל סוגי הסוכנים, גם אלו אשר עיקר פרנסתם בתחומי האלמנטרי והסיכונים. נחשוף בפניהם את אופן העבודה ואת מגוון מוצרי הפיננסים המוצעים היום בשוק, גם הקונבנציונאליים וגם האלטרנטיביים. בסביבת ריבית נמוכה אין ספק שיש לתת פתרונות פיננסים יצירתיים, ולכן אנו בוועדה נעשה ככל שביכולתנו לתת את הכלים הדרושים לסוכנים כדי שלקוחותיהם יהיו שבעי רצון.

לידור לבקוביץ. צילום: אלה מילת

שיתוף פעולה עם הוועדות השונות. בתור יו"ר הוועדה לפיננסים אני מתכנן לחבור לתדהר סאטובי, יו"ר הוועדה הבינדורית וללילך מיטרני, יו"ר ועדת הצעירים וליצור שיתוף פעולה לקידום ההסברה בקרב סוכנים המעוניינים לבדוק את פוטנציאל תיק לקוחותיהם בתחום הפיננסים. אנו עדים לעלייה במספר הסוכנים הצעירים שהוציאו רישיון ממשרד האוצר, אך אלו עדיין אינם נמנים בין חברי הלשכה. ממוצע הגילאים בלשכה גבוה מהנורמה בענף תקין, ואנו נעשה ככל שביכולתנו לשנות זאת. מרבית הסוכנים הוותיקים בלשכה עוסקים בתחום האלמנטרי והסיכונים, כאשר רוב הסוכנים הצעירים עוסקים בפיננסים. מפה, נולד הצורך לשיתוף פעולה, הוותיקים ישתפו מניסיונם וחלק ממאגרי המידע שלהם לצורך פעילות פיננסית, והצעירים בעלי המרץ יגדילו את תיקם ויתחלקו בהכנסות, בעוד שהלקוח יישאר מרוצה.

הקמת "פידר" לסוכנים. לאורך תקופת חברותי בוועדה הפיננסית יצא לי לבחון ולבצע בדיקות נאותות לעשרות רבות של קרנות אלטרנטיביות בתחומי האשראי, נדל"ן, משכנתאות ועוד. חלק מקרנות אלו משווקות על ידי סוכני ביטוח. לרוב, הקרנות הללו מוגבלות ב-35 ניצעים, לכן, סכום ההשקעה המינימלי גבוה יחסית ועומד על מאות אלפי שקלים. לסוכנים צעירים, וגם לחלק מהוותיקים אשר בעצמם מעוניינים להשקיע באותן קרנות, אין סכום חיסכון כזה ולא בעלי יכולת להשקיע באותו אפיק שהם בעצמם משווקים. לראשונה בלשכה, אנו בוחנים בוועדה הקמת "פידר", שהוא גוף פיננסי אליו יוזרמו כספי השקעה של חברי הלשכה, כל חבר לשכה לפי יכולתו. סך הכספים שיתווספו לגוף הפיננסי, יושקע כמקשה אחת באחת הקרנות ובעת חלוקת הרווחים כל משקיע יקבל את חלקו לפי יחס ההשקעה. פעילות זו, גם תיתן ביטחון ללקוח של סוכן הביטוח, שהוא משקיע בעצמו במוצרים עליהם הוא ממליץ, ולחזק את הקשר בין הלשכה, הקרנות והסוכנים הפיננסים.

בחינת שיווק של קרנות חדשות. כחלק מפעילותה של הוועדה בשנים האחרונות, ועם כניסתן של קרנות רבות לעולם האלטרנטיבות הפיננסיות, בכוונתנו להמשיך ולבחון קרנות חדשות העשויות להוות פיתרון כלכלי לקהל המבוטחים, תוך התאמה לצרכיהם, אופי ההשקעה ורמת הסיכון הרצויה, ולהוות גידול בפרנסת הסוכן. בישיבה הקרובה יתמנה צוות חדש לבדיקות הנאותות (due diligence) ולגיבוש מדיניות ההשקעה.

לסיכום, ועדת הפיננסים מתכוונת לקדם את חשיפת הסוכנים לפעילות הפיננסים במשרדם, תוך מתן דגש מירבי על הבנתם בכלכלות והשווקים השונים. מתוכננים כנסים וסדנאות עם מובילי המקצוענים בשוק שאליהם אני ממליץ להגיע על מנת להתמקצע ככל האפשר וליצור קשרים עם קולגות שנמצאות בתחום מזה שנים רבות. לאור הביקוש וצמיחת קרנות אלטרנטיביות יוקם צוות מהוועדה אשר יבצע בדיקות נאותות בכפוף למדיניות ההשקעה, ובנוסף נבחנת אפשרות להשקעה קולקטיבית של מקשה אחת תחת הלשכה עבור קרנות אלטרנטיביות אלו.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email