נשיא הלשכה אייזיק: "נפעל למיגור תופעת האתרים המתחזים גם בהליכים משפטיים"

לאחרונה התחדשה פעילות האתרים המתחזים לגופי ביטוח, כשהפעם הם מתמקדים בביטוחי הבריאות ⋅ רק בסוף השבוע האחרון קיבלו אות אזרחים הודעות פישינג לנייד ⋅ "הלשכה תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בסוף השבוע האחרון עדכן הביטוח הלאומי כי אזרחים קיבלו לנייד הודעות עם קוד אישי לכניסה למערכת מידע אישי באתר הביטוח הלאומי, על אף שלא ניסו להיכנס למערכת. לדברי המוסד לביטוח לאומי, ההודעות לא נשלחו ממנו, שכן מדובר בהתחזות.

נושא "האתרים/הגופים המתחזים" שמבצעים למעשה פישינג של לקוחות פוטנציאליים, בתחום הביטוח בעיקר, טופל בשנים האחרונות בלא מעט הצלחה בידי לשכת סוכני הביטוח, וזאת בשיתוף פעולה עם רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. גופים מתחזים הציעו ללקוחות בדיקת פוליסות וחסכונות פנסיוניים תמורת עמלה, למרות שניתן לעשות זאת חינם באתר הר הביטוח או במסלקה. רשות שוק ההון בשיתוף עם לשכת סוכני הביטוח ומערך הסייבר יירטה מספר אתרים מתחזים, והרשות אף פעלה בצעדים משמעתיים ופליליים נגד אלה שאפילו התהדרו בהצגת לוגו משרד האוצר, או רשות שוק ההון, למרות שמדובר בגופים פרטיים.

שלמה אייזיק. צילום: דוברות שלמה אייזיק

לאחרונה תפסה התופעה תאוצה מחודשת, עם התמקדות בביטוחי בריאות; חברות לידים מציעות בדיקות של ביטוחי בריאות בטענה לתופעה קיימת כביכול של "כפל ביטוחים" ומבקשות מהמעוניינים לתת את פרטיהם האישיים.

במסווה של "כתבה מקצועית"

הגדיל לעשות אחד האתרים האלה כשפרסם השבוע כתבה "מקצועית" כביכול, שבאה להזהיר את הציבור מפני "כפל ביטוחים". הכתבה באתר מצטטת את מחקר רשות התחרות מלפני יותר משנה, לפיה קיימת תופעה נרחבת של כפל ביטוחי בשוק ביטוחי הבריאות. הכתבה שבאה כביכול לשרת את טובת הציבור, תוקפת את חלקם של סוכני הביטוח בתופעת "כפל הביטוחים" ומציינת כי "החזקת ביטוחים זהים מצביעה ככל הנראה על חוסר מודעות של הציבור שגורמת לזריקת כספם לפח, לסוכני הביטוח להרוויח עמלות מכירה ולחברות הביטוח להרוויח מיליארדי שקלים בשנה ללא סיבה. עצרו את התשלומים היקרים והכפולים: בחרו את קבוצת גילכם והתחילו בשאלון בדיקת זכאות להוזלה של אלפי שקלים בביטוחים", מוצע באתר של חברת הלידים, שכל מטרתה להעביר את פרטי המבוטח לחברות ביטוח וסוכנויות ביטוח תמורת עמלה.

"מכפישים את הסוכנים"

בתגובה מסרה יו"ר ועדת הבריאות בלשכה סו"ב נחמה גולדווסר: "מצער מאוד לראות כתבה מגמתית שמציגה תמונה חסרה ולא נכונה לגבי מצב ביטוחי הבריאות. בשנים האחרונות חל שינוי משמעותי בקרב סוכני הביטוח בעיקר בעקבות כניסתו של הר הביטוח, השינוי מאפשר לסוכן להציג למבוטח תמונה כוללת על מצב תיק הביטוח שלו והתאמת הצרכים הביטוחים של המבוטח ומשפחתו בהתאם לפוליסות הקיימות.

"הנתונים שמפורסמים בכתבה מטעים; שינוי של פוליסת בריאות קיימת, אם מתבצעת, מתרחשת רק לאחר בירור צרכי הביטוח של המבוטח, השוואת הכיסויים הקיימים בהיבט היקף הכיסוי הביטוחי, תשלום התביעות של חברת הביטוח המוצעת וגם בהיבט הפרמיה החודשים שישלם המבוטח.

"לאחר השוואת כל הנתונים מוצגת תמונת מצב למבוטח שביחד עם סוכן ביטוח מקצועי מחליט על ביצוע שינוי כזה או אחר, וכמובן בהתאם לשינויים במצבו הבריאותי.

נחמה גודלווסר. באדיבות המצולמת

"התמונה שמוצגת בכתבה מנסה להוציא את סוכני הביטוח כרמאים והמצב הוא ההפך הגמור – סוכן ביטוח הוא הנציג של המבוטח אל מול חברת הביטוח; סוכן ביטוח יבחר את חברת הביטוח שאיתה עובד בעיקר בזכות רמת השירות שיוכל להעניק ללקוחות שלו ולא בעקבות העמלה.

"חשוב לציין שהעמלה שמוצגת בכתבה כפירמידה זוהי עמלת שירות שמשולמת לסוכן לצורך מתן שירות מקצועי וזמין ולא המתנה כל הקו בשעות ספציפיות של חברות הביטוח, מתוך הבנה שחברת הביטוח לא יודעת ולא יכולה לתת שירות מקצועי וזמין כמו סוכן ביטוח שמלווה את הלקוח במשך שנים.

"בנוסף, מצער מאוד לראות שהכתבה בסופו של דבר ממומנת על ידי חברת לידים שמטרתה, בשורה התחתונה, להעביר הפניות לאותם סוכנים שמכפישים את שמם הטוב במשך כל הכתבה. סוכני הביטוח נותנים וימשיכו לתת מענה ושירות אמין ללקוחותיהם בכל תחומי הביטוח ובפרט בתחום כל כך חשוב כמו בריאות המבוטחים".

לפעול יחד

נשיא הלשכה סו"ב שלמה אייזיק הוסיף: "הנהגת הלשכה בראשותי שמה לה למטרה למגר את תופעת האתרים המתחזים. אנחנו נפעל בכל האמצעים הלגיטימיים על מנת להעלים את התופעה, כולל בהליכים משפטיים. אני קורא לחברות הביטוח ולראשי רשות שוק ההון לפעול ביחד איתנו בנושא זה ובדחיפות למען מיגור התופעה שפוגעת בכולנו ובעיקר באזרחי המדינה. אין סוף ליצירתיות של המתחזים".

תמונה ראשית: shutterstock

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email