נשיא הלשכה: "נשמור על הנכס החשוב ביותר של כל סוכן והוא מאגר הלקוחות"

הממונה על רשות שוק ההון מבקשת לחייב את סוכני הביטוח להעביר את פרטי הקשר שללקוחותיהם לחברות הביטוח; סו"ב רוזנפלד: "המפקחת מייצרת מונופול של חברות ביטוח"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון דורית סלינגר, ממליצה לחייב את סוכני הביטוח להעביר את פרטי הקשר של לקוחותיהם לחברות הביטוח, וזאת לקראת רכישת הפוליסה.
כך עולה מתיקון לטיוטת חוזר "צירוף לביטוח" שפרסמה סלינגר ב־1 בינואר ובו נכתב: "גורם משווק ידרוש מהמועמד לביטוח עם קבלת אישורו לכריתת חוזה הביטוח את פרטיו הבאים: מספר טלפון נייד; כתובת דואר אלקטרוני; מספר טלפון; כתובת למשלוח דואר. לאחר קבלת הפרטים על ידי הסוכן עליו להעביר את פרטי המבוטח, כמפורט בסעיף קטן (ח), לחברת הביטוח".

הרקע לדרישה הוא הדיגיטציה שהממונה מקדמת בחברות הביטוח וברשות עצמה לטובת המבוטחים, כפי שהיא רואה זאת. סלינגר מנמקת את הדרישה במדיניות רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון להגברת השקיפות וזמינות המידע לציבור המבוטחים, וכדי לאפשר למבוטחים לרכוש או לעדכן את המוצרים הקיימים ברשותם בצורה מושכלת, שלטובתם "הקימה הרשות אתר אינטרנט, נגיש ופשוט לאיתור מוצרי הביטוח. האתר מאפשר למבוטחים לאתר בקלות ובמהירות מידע לגבי התיק הביטוחי שלהם אצל כל חברות הביטוח ולבחון את תנאי מוצרי הביטוח שברשותם. בכל מקום בו נדרשת חברת הביטוח להעביר מידע למבוטח בכתב, תאפשר החברה למבוטח לקבל את המידע באמצעים דיגיטליים בהתאם לבחירתו. על מנת לאפשר לחברת הביטוח לקיים חובותיה בעניין עדכון המבוטח, מוצע לחייב את סוכן הביטוח להעביר את פרטי הקשר עם המבוטח לחברת הביטוח", מסבירה הממונה בטיוטא.

רוזנפלד. "הנכס החשוב ביותר של העסק הוא מאגר המידע של הלקוחות"

יש לציין, כי סלינגר מודעת לחשש שחברות הביטוח ישתמשו בנתוני הלקוחות כדי לשווק להם ישירות, ולכן היא קובעת בטיוטה: "כדי למנוע מצב שבו חברות הביטוח יעשו שימוש שיווקי במידע, מוצע לקבוע כי על מנת שמבוטח ידע כי יש באפשרותו לסרב לתת הסכמתו לחברת הביטוח לעשות שימוש במידע אישי שמסר לצרכים שיווקיים, על חברת הביטוח לנסח את בקשתה באופן שיהיה ברור כי למבוטח יש אפשרות לסרב".

מנהלי חברות הביטוח ולשכת סוכני ביטוח התבקשו להעביר את הערותיהם לטיוטה עד ה־31 בינואר. הדיונים בהערות יתקיימו ב־6־7 בפברואר. בלשכת סוכני ביטוח זכתה הצעת סלינגר לביקורת חריפה.

סו"ב ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוח מסר בתגובה: ״בשנים האחרונות נחשפנו רבות למקרים בהם נעשה שימוש לרעה במידע של גמלאים, דבר שגרם למבוטחים חלשים לשלם פעמיים, ויתר על כן, זכויות שנצברו במשך שנים נפגעו. העברת כל פרטי המבוטחים, שהינם נכס של סוכני הביטוח, לחברות הביטוח הוא מהלך לא חוקי, לא חכם, לא יעבור בכנסת ולא בבג״צ. הדבר החמור ביותר שהוא מעקר את התחרות בענף. במקום שעל כל מבוטח יתחרו מספר של רב של סוכנים, המפקחת על הביטוח מייצרת מונופול של חברות ביטוח. לא הכנסת ולא הממשלה יאשרו ב־2018 מונופול של טייקונים על המבוטחים. סוכן הביטוח עמל במשך שנים רבות לבנות מאגר לקוחות נאמן שהולך אחריו בשל שירות ומקצועיות, באיזה עוד מקצוע דורש רגולטור מהמפוקח תחתיו לחשוף את הנכס החשוב ביותר של העסק והוא מאגר המידע של הלקוחות? מדובר בסוף מחשבה במעשה תחילה ואנחנו לא נסכים לו".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email