נשיא להב: "המפקחת יוצרת דה־לגיטימציה לסוכני הביטוח, בעידוד התקשורת"

עו"ד רועי כהן מסביר בראיון לביטוח ופיננסים מדוע יש להוציא את הרפורמה בפנסיה מחוק ההסדרים * "המפקחת צריכה לקחת צעד אחורה בכל הקשור ללחץ שלה על סוכני הביטוח"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"אנחנו מודעים למאבק שמנהלת לשכת סוכני הביטוח מול המפקחת על הביטוח דורית סלינגר. לצערי, בעידוד התקשורת, היא יוצרת דה־לגיטימציה של סוכני הביטוח ומדביקה להם דימוי שלילי", כך אומר נשיא להב, עו"ד רועי כהן, בראיון ל"ביטוח ופיננסים". "אם יש את חברות הביטוח מצד אחד ואת המבוטחים מצד שני, אז סוכני הביטוח הם האיש הרע. הממונה על הביטוח צריכה לדאוג למבוטח הפנסיוני השואל שאלות לא פשוטות, ולכן חלק מהפעולות בהן נקטה המפקחת הן חשובות מאוד. ואולם, אם צריך לשחוט פרה קדושה בענף הביטוח, אלה לא צריכים להיות סוכני הביטוח".

לחץ מיותר

כהן, שנכנס לתפקידו כנשיא לשכת אירגוני העצמאים והעסקים בישראל רק לאחרונה, ישתתף בכנס אלמנטר 2015 הקרוב באילת, ומוסיף כי "יש דימוי לא נכון של סוכני הביטוח. כשהצרכן נקלע למקרה ביטוחי והוא צריך לתבוע את חברת הביטוח, הוא פונה לסוכן הביטוח כדי שיטפל בכך, ובצדק. אבל אם יש לצרכן בעיה עם המוצר הביטוחי שחברת הביטוח הפיקה, גם אז הוא משליך את העניין על הסוכן, וזה לא נכון".

LAHAV-22 רועי כהן צרוב

 

לדבריו, "המפקחת פועלת לוותר על הייעוץ הביטוחי – האם נכון שהצרכן הסופי, שאינו בקיא בתחומי הביטוח, יתנהל עצמאית מול חברות הביטוח? ברור שעדיף שיקבל ייעוץ מקצועי מסוכן הביטוח הבקיא ממנו בנושא, וגם יכול לייצג אותו מול חברת הביטוח בצורה הטובה ביותר".

מה דעתך על הצעת החוק של סלינגר להגביל את תגמול סוכני הביטוח?

כהן: "המפקחת לא אמורה להתערב בנושא תגמול סוכני הביטוח, אלא אם מדובר במצב שיוצר עיוות במשק, כמו שהרגולטור לא מתערב בתגמולים שמקבלים בעלי חנויות קמעונאיות, מסעדות וגם רשתות גדולות".

יש לדעתך מקום להוציא את נושא הביטוח הפנסיוני מחוק ההסדרים?

"אני סבור, שהמפקחת צריכה לקחת צעד אחורה בכל הקשור ללחץ שלה על סוכני הביטוח. כל הדיון בנושא הביטוח הפנסיוני לא נכון שיידון במסגרת חוק ההסדרים בדיונים מזורזים. זה נושא כבד ורחב מדי, ויש לו השלכות לא רק על הצרכנים אלא גם על המעסיקים, על סוכני הביטוח ועל כל ענף הביטוח. על הממונה להוציא את הנושא מחוק ההסדרים ולקיים דיונים מסודרים ומעמיקים במסגרת וועדות הכנסת".

כנציג העסקים הקטנים והבינוניים – איך נראית בעיניך הצעת החוק להפריד בין שיווק פנסיוני ותפעול?

"הפיצול ייצור לחץ מיותר על המעסיקים הקטנים. כשמדובר במפעל גדול עם מנגנונים ומשאבים, הוא יוכל להתמודד בקלות יותר עם ההפרדה, לעומת עסק עם 8־10 עובדים, שזה 55% מכלל העסקים בישראל. לעסק כזה אין את המשאבים ואת הטכנולוגיות לעמוד בכך, ולכן טוב שהמפקחת דוחה בינתיים את הפעלת סעיף זה על עסקים קטנים.

"אני אפעל בנאמנות כדי לשפר את מצבם של העסקים הקטנים והבינוניים ושל סוכני הביטוח, כמו שהם מסייעים לנו", מסכם נשיא להב, "לשכת סוכני הביטוח היא לשכה חשובה בלהב ותומכת גדולה בפעילותה. אלפי סוכני הביטוח מהווים חוליה מאוד חשובה בקשר שלהם עם בעלי עסקים אחרים ועצמאים בכלל, ובנוסף הם עצמם מהווים עסקים קטנים ובינוניים המעסיקים עשרות אלפי עובדים במשק הישראלי".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email