נשיא להב תומך במאבק הלשכה נגד כניסת חברות כרטיסי האשראי לביטוח

עו"ד רועי כהן מתריע במכתב לממונה על שוק ההון בעקבות כניסת ענקיות האשראי לענף הביטוח: "פגיעה אנושה במשלח ידם של רבבות סוכני ביטוח עצמאים בישראל"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"הנני פונה לכבודו על מנת להאיר את עיניו בצורך למנוע את השלמת המהלך אשר מצוי בידיו באשר לכוונתה של חברת כרטיסי האשראי MAX לקבל רישיון להקמת סוכנות לעיסוק בתחום הביטוח, מהלך אשר קיבל באחרונה את ברכתה של הרשות לתחרות. הכשרת האמור תביא לדידי לפגיעה אנושה במשלח ידם של רבבות סוכני ביטוח עצמאים בישראל".

כך כותב עו"ד רועי כהן, נשיא להב, ארגון העצמאים בישראל, המונה 53 ארגוני עצמאים וכ-200 אלף חברים, במכתב אל הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת.

עו"ד כהן מפרט בפנייתו לממונה איך כניסת ענקיות האשראי תפגע בסוכני הביטוח: לדבריו, חברות האשראי אוצרות בתוכן מאגרי מידע בהיקפים נרחבים ביותר אודות לקוחותיהם בקרב הציבור הישראלי, וכי המידע הקיים באמתחתן עולה עשרות מונים על המידע הקיים אצל סוכני הביטוח בישראל.

רועי כהן | צילום: אופיר אייבי

כך למשל, חברות האשראי מעודכנות בכלל הפרטים המאפיינים את אורח חייהם של לקוחותיהן ובכלל זאת האם רוכשים מזון אורגני או ברשתות מזון מהיר; האם הם אוחזים במנוי לחדר הכושר; האם הם רוכשים בתדירות גבוהה בחנויות בעלות מוטיב ספורטיבי; האם הם מבקרים במוסך ובאילו היקפי טיפול; האם תם הסכם הביטוח לרכב או לדירה המפורט בחיובי האשראי; מהו היקף הרכישות של לקוח בבית המרקחת של קופת החולים – נתון המלמד אודות מצבו הרפואי של מחזיק הכרטיס; האם קיימים חיובים במטבע חוץ המלמדים אודות היקף הנסיעות השנתי של אותו לקוח לחו"ל; מהן עלויות הביטוח שמשלם הלקוח בכל חודש עבור מוצרים ביטוחיים שונים ועוד.

קניבליזם ביחס לסוכנים

עוד מציין כהן כי כלל בסיסי המידע הללו יובילו את חברת האשראי, רבת העוצמה הכלכלית, להחליט האם להציע הצעות ללקוח באשר לביטוח נסיעות לחו"ל, ביטוח לרכב, או כל כיסוי ביטוחי אחר באמצעות פרופיל פרי בינה מלאכותית ועל בסיס אלגוריתם מתוחכם. האמור יוביל ל"קניבליזם" ביחס למתחרים הקטנים שעומדים למול חברת האשראי חסרי אונים – סוכני הביטוח העצמאים.

נשיא להב מפנה את הממונה לסעיף 1ג(א)(2) לחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (ביטוח) התשמ"א 1981 שקובע, בין היתר, לעניין תפקידי רשות שוק ההון: "הבטחת היציבות והניהול התקין של הגופים המפוקחים" וטוען: "בהקשר זה נשאלת השאלה האם הכנסת חברת אשראי לתוך הגדרת הגופים המפוקחים, תבטיח יציבות של הגופים המפוקחים האחרים – סוכני הביטוח העצמאים או שמא תוביל להכחדתם, במודל דומה לפרסום עמו יצאה חברת האשראי MAX השבוע, במסגרתו הודיעה כי החברה תעניק לציבור הנחה של 1% על כל הצעת הלוואה שלקוח יקבל מגוף בנקאי".

עו"ד כהן מציין עוד, כי על פי נתוני רשות שוק ההון עצמה "היקף הכנסותיהם של מרבית הסוכנים העצמאים בישראל אינו רב וכי רובם עומלים רבות להביא פרנסה מספקת למשפחתם. סוכני הביטוח העצמאים הינם עוסקים נחוצים בישראל ויש לשמור עליהם מכל משמר הן משום היבט השירות האישי שהם מעניקים ללקוחות, בהיותם בעלי ידע וניסיון ולרוב גם הכרות אישית עמם. במקרים אלו, אין מדובר על מכירת "זמן אוויר" אחיד ומוכר לכולם, אלא בתפירת חבילה ביטוחית מותאמת אישית לצורכי הלקוח הפרטני היושב מול סוכן הביטוח".

לסיכום קורא עו"ד כהן לד"ר ברקת: "למנוע את הכשרת כוונת חברת כרטיסי האשראי MAX לקבלת רישיון להקמת סוכנות ביטוח לעיסוק בתחום הביטוח – מהלך שעלול להכחיד את ענף סוכני הביטוח בישראל על אף יתרונותיו הרבים ויותיר רבבות עוסקים על משפחותיהם מחוסרי עבודה ופרנסה.

"הנני קורא לכבודו לקיים עמי פגישה שמטרתה תהא לפעול בנושא זה באופן שימנע את הפגיעה בציבור סוכני הביטוח העצמאים, עובדיהם ובני ובנות משפחותיהם".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email