נשיא פולין העניק אות מפעל חיים לסוכן הביטוח יעקב כגן על הנצחת זכר יהודי ביאליסטוק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

סוכן הביטוח יעקב כגן, 65, קיבל באחרונה אות מפעל חיים מנשיא פולין על פעילותו הענפה להנצחת זכר יהודי ביאליסטוק שנרצחו בשואה. כגן הוא סוכן ביטוח כבר 40 שנה ובעל סוכנות בקריית אריה, פתח תקוה.

כגן, דור שני לניצולי שואה, משמש כיו"ר ארגון יוצאי ביאליסטוק ומתגורר בקריית ביאליסטוק, ביהוד, שהוקמה על ידי יוצאי העיר לזכר 200 אלף יהודי האזור שנרצחו בשואה. בקריה נבנו כ-250 יחידות דיור, כולל שירותים מוניציפליים.

לדבריו, "בפעולות ההנצחה אנחנו גם משלבים את הקשר עם העיר בפולין, שבה מתגוררים כיום 350 אלף תושבים ו-3-4 יהודים, לא יותר. בתקופת השואה היו בה 70% יהודים ומעל 110 בתי כנסת. בעזרת ראשי העיר, דאגנו ליצור זיכרון והנצחה בביאליסטוק, כולל לוחות הנצחה בגטו, במקומות שבהם רצחו יהודים ושרפו בית הכנסת. כרתנו ברית ערים תאומות בין העיר ליהוד ואנחנו מגבירים את הקשרים, כולל חילופי משלחות בבתי ספר בעיר ובשיתוף משרד החינוך. אנשי העיר הפולנית ביקרו בישראל ואפילו השתתפו בחגיגות יום העצמאות ובטקסי יום הזיכרון".

בכל שנה, ב-16 באוגוסט, עורכת ביאליסטוק עצרת לזכר יהודי העיירה. התאריך הנבחר מציין את חיסול המרד בגטו ביאליסטוק שהיה שני בגודלו, שהתרחש לפני 71 שנה. לדברי כגן, ראש העירייה רואה בכך חובה כי הנרצחים היו מבני עירו. "זו העיר שמשמרת את זיכרון היהודים בצורה הכי מרשימה בפולין".

בזכות הקשרים שיצרו כגן והארגון עם העיר, לפני כחצי שנה הוענק להם אות מפעל חיים על פיתוח הקשרים בין יהודים לפולנים ובין ישראל לפולין על ידי נשיא פולין. "זה היה טקס מרשים", מציין כגן. "באותו מעמד נוגנה האופרה קדיש שחיבר אחד מניצולי ביאליסטוק, שמואל פיסר. על הבמה היו קרוב ל-200 נגנים ומקהלות".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email