סגן המפקחת שרעבי: "הכשלים במסלקה הפנסיונית חלקיים – וייפתרו"

במשרדי הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון טוענים כי גופים שנערכו לשימוש במסלקה פועלים היטב. בינתיים, גם פורום מנהלי ההסדרים הפנסיונים עותר נגד המסלקה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בעוד הבג"צים נגד המסלקה הפנסיונית עומדים תלוים, במשרדי הממונה על שוק ההון דווקא מגוננים על פעילותה. "הכשלים שרואים עכשיו מאוד חלקיים וייפתרו", אמר רו"ח הראל שרעבי, סגן בכיר לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר. "הניתוח שלנו את הנתונים ושיחות עם השוק מראים מגמת שיפור ברורה".

שרעבי טוען כי רואים הבדלים בין גופים בפעילות המסלקה. "מי שנערך, פועל היום כמו שצריך", הוא אמר. "התמונה שאנחנו רואים היא שהעסק הולך להיות הרבה יותר טוב בטווח הנראה לעין".

את הדברים אמר שרעבי במסגרת פאנל "אתגרים בחיסכון הפנסיוני", שהתקיים ביום שלישי בכנס המעסיקים ה־6 בתחום הפנסיה והעבודה של "עדיף". בפאנל, אותו הנחה שמעון גונן, מנכ"ל ובעלים משותף של גונן את גלזנר השתתפו גם רובי גינל, משנה למנכ"ל התאחדות התעשיינים, ח"כ פרופ‘ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) וד"ר עדי ברנדר, ראש אגף מאקרו מדיניות בחטיבת המחקר בבנק ישראל.

שרעבי: "העסק הולך להיות הרבה יותר טוב"
שרעבי: "העסק הולך להיות הרבה יותר טוב"

כאמור, נגד הממונה עומד בג“צ של לשכת סוכני הביטוח על גביית תשלומים מהמשתמשים בשירותי המסלקה, למרות שהיא סובלת מליקויים בפעילותה, מה שמביא לפגיעה באיכות העבודה של סוכן הביטוח ובלקוחות עצמם.

להחליף דיסקט

פרופ' טרכטנברג טען בפאנל כי "חברות הפנסיה צריכות להחליף דיסקט". הוא הוסיף כי "נגמר העידן של השקעות בטוחות שמניבות תשואות נאות. יהיה צורך לחשב מסלול מחדש ולהקדיש מאמץ לתשואות ריאליות ארוכות טווח. הייטק מניב תשואות טובות לאורך זמן".

טרכטנברג טען כי קיים ניתוק בין חסכון לטווח ארוך לאפיקי השקעה שמניבים תשואה. "הבורסה כיום לא מניבה תשואה ונצטרך לחולל שינוי אחרת כל אחד מאיתנו ימצא את עצמו מול שוקת שבורה", גרס. "הבעיה היא חוסר ראיה מערכתית וזו בעיה בכל הקשר: הרגולטור וגם ועדת הכספים מתייחסים למשהו נקודתי ולא לתמונה הרחבה. אני קורא לשר האוצר ומשרד האוצר, שאני מוקיר, לעשות פאוזה, ולהסתכל על התמונה הכוללת ולבוא עם ראיה שמגינה על כל אחד מאיתנו, אבל גם להסתכל על הנטל שמוטל על המעסיקים. שרי אוצר לדורותיהם לעתים נכנעים לפופוליזם. לא נוכל להמשיך לתפקד כמערכת לאורך זמן עם טלאי על טלאי ולא להסתכל על התמונה הגדולה".

ד"ר ברנדר התייחס לפנסיית החובה וכינה אותה דוגמא לכשל מערכתי. "זה מהלך עם כוונות טובות שבוצע בלי חשיבה רחבה" אמר. ”אני מאמין שהיו כוונות טובות וכשל בחשיבה ובחישובים. כאשר יסתכלו על המערכת בעוד 10 שנים יראו שמשהו לא סביר ויקצצו בקצבאות זקנה. הקצבאות צמודות למדד ולאורך זמן קצבאות הביט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email