סו"ב איגור מורי: "הגיע הזמן להפסיק לסמוך על פוליטיקאים שידאגו לאזרח"

רוזנפלד: "ללא סוכני הביטוח, המבוטחים היו מקבלים מחצית מהפיצוי שמגיע להם"; בכנס הוענק מגן הוקרה לסו"ב דב ברומר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"האם מישהו חושב שהמבוטח יכול לקבל פיצוי בפוליסת בריאות וסיעוד ללא סוכן ביטוח? אנו מוכנים להתעמת עם כל מנהל, עם כל ראש אגף בחברת ביטוח ועם כל פקידת סילוק תביעות – שיעמדו ושיגידו האם המבוטח יכול לקבל את הפיצוי שמגיע לו ללא סוכן ביטוח", כך פתח השבוע סו"ב ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני ביטוח, את דבריו בכנס הבריאות ה־15 של עדיף.

רוזנפלד הדגיש כי "ללא סוכני הביטוח, המבוטחים היו מקבלים מחצית מהפיצוי שמגיע להם. האם סוכן ביטוח רק מגיש מסמכים? ממש לא. אני מכיר מעט מאוד מבוטחים שניגשים לקראת תביעה לניתוח או לקבל פיצוי/טיפול מרופא מומחה ללא התייעצות עם סוכן ביטוח, מעט מאוד מבוטחים יהיו מוכנים לספר על מסלק תביעות שסייע להם. אבל המון מבוטחים יספרו כיצד סוכן הביטוח שלהם עזר להם", הוסיף נשיא הלשכה.

ויינברגר, ברומר ומורי בטקס הענקת מגן ההוקרה | צילום: סטודיו עדיף

כפל ביטוח

רשות שוק ההון טוענת כי לאחרונה קיים שיווק אגרסיבי וכפל ביטוח בתחום התאונות האישיות. רוזנפלד מתייחס לדברים: "המכירות של כפל ביטוח בביטוח תאונות אישיות לא נעשה על ידי סוכני הביטוח אלא על ידי מוקדנים של חברות הביטוח. אנחנו הראשונים שהצענו לעשות סדר בנושא ולייעץ למבוטח. גם אם יש לו שתיים או שלוש פוליסות, הוא לא יקבל פיצוי? הוא לא ייהנה מכולן?".

לשכת סוכני ביטוח מגישה בימים אלה הצעת חוק לפיה מי שרוכש ביטוח סיעודי יקבל נקודות זיכוי במס. אם החוק יעבור, מבוטח יקבל זיכוי כספי, כפי שמקבל ברכישת ביטוח חיים. רוזנפלד אומר כי "לא נאפשר ולא נסכים, במיוחד בתחום הבריאות, הסיעוד וגם בתאונות אישיות, שביטוחים יימכרו שלא על ידי סוכני ביטוח. ביטוח בריאות וסיעוד צריך להימכר על ידי בעל מקצוע".

מגן הוקרה

סו"ב דב ברומר, מומחה בתחום הביטוח הסיעודי, קיבל בכנס מגן הוקרה על תרומתו הרבה לתחום. את המגן העניקו לברומר רועי ויינברגר, העורך הראשי של עדיף, וסו"ב איגור מורי, יו"ר ועדת בריאות וסיעוד בלשכת סוכני ביטוח. "להיות סוכן ביטוח העוסק בבריאות, ועוד יותר בענף הסיעוד, מצריך שהדאגה לאחר תבוא מבפנים. אצל דב אין ספק שהאש בוערת במלוא עוצמתה", ציין ויינברגר.

לאחר קבלת מגן ההוקרה אמר ברומר "יש לי תחושה שנפלה בחלקי הזכות לסייע לאזרחים בישראל להבטיח, ולו חלקית, את ביטחונם הסיעודי. למעלה מארבעה עשורים שבהם אני עוסק בתחום הביטוח הסוציאלי והיזמות, וזו עדיין אותה התלהבות כשאני עומד כאן ומספר על חלומותיי שרובם התגשמו עוד בחיי".

ברומר סיפר על ספרו "החצר האחורית של הביטוח" ובו הוא חושף פרטים רבים שאינם ידועים לרבים מאנשי הביטוח בארץ וגם לפרנסי המדינה. כשנשאל מדוע הוא עוסק רבות באוכלוסיה המבוגרת, הוא סיפר על ניסיונו האישי עם הוריו שהיו זקוקים לטיפול סיעודי ממושך בסוף שנות ה־80, טיפול שגרם לקריסה כלכלית של משפחתו אך מהווה את אחת מאבני הדרך של מעשיו.

ל"ביטוח ופיננסים" מסר ברומר שהענקת המגן נתנה לו כוח ואמונה "בעידן השבר המוסרי הגדול שמדינת ישראל נמצאת בו הוכחתי שאפשר גם אחרת. לחשוב אחרת הינה יוזמה שיכולה לשנות סדרי עולם. אני מודה למערכת עדיף".

הכללים החדשים

סו"ב איגור מורי, סיפר שעברו כבר כ־30 שנה מאז שהכיסוי הסיעודי החל להתפתח בענף הביטוח ובאותה התקופה חייו הממוצעים של חולה סיעודי עמדו על כשנתיים. עם זאת, על פי נתוני הביטוח הלאומי, ב־2012 עלה הממוצע לחמש שנים וכחמישית מנזקקי הסיעוד עברו במצב זה חמש שנות טיפול. לדבריו, מי שרכש פיצוי לתקופה מוגבלת, חשוב שירכוש כיסוי השלמה לביטוח הקיים, שכן הטכנולוגיות החדשות והיכולות המשופרות להארכת חיים יגדילו את תוחלת החיים של חולים סיעודיים.

מתוקף העלייה בתוחלת החיים, עולות עלויות הטיפול באופן מהיר, ועם התמשכות והתדרדרות המחלה נהיה הטיפול עצמו יקר יותר. לדברי מורי, גם ללקוח האמיד עדיף לרכוש לפחות כיסוי ביטוחי עם תקופת המתנה ארוכה. כך יספוג הלקוח את העלויות בתחילת הדרך, אך יעביר לחברת הביטוח את הסיכון העודף. מורי מציע גם לרכוש פוליסה בסכומי ביטוח משמעותיים ולא כדי לצאת ידי חובה.

עוד הוסיף מורי כי בעת שעורכים סקר שוק בין ביטוחים סיעודיים בכמה חברות, יש לשים לב לערכי הסילוק שלרוב הם המחיר הנעלם מן העין. עוד הוא התייחס לביטוח הסיעודי של קופות החולים והסביר כי זה אולי טוב למבוגרים, אך פחות טוב לעמיתים הצעירים, זאת משום שאין בקופות סכום כספי עודף המסוגל להבטיח יכולת תשלום תביעות למשך עשרות שנים.

"לדעתי, הגיע הזמן להפסיק לסמוך על פוליטיקאים שידאגו לאזרח, ושכל אחד מאיתנו, האזרחים, ידאג לעצמו לכיסוי אישי טוב ומספק למצב הסיעודי. הביטוח הסיעודי במדינת ישראל הוא כורח המציאות ויישאר כזה גם בעשור הקרוב", סיכם מורי.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email