סו"ב הדר קופלביץ תרמה כליה והצילה חייו של צעיר שלא הכירה

גם אחיה, דורון, תרם לפני חצי שנה כליה ביוזמתו. שיחה עם הדר המחלימה בביתה לאחר הוצאת הכליה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

סו"ב הדר קופלביץ (40), בתו של סוכן הביטוח הוותיק מתי הירשפלד, היא אם ל-5 ילדים. בשבוע שעבר היא תרמה מרצונה כליה לצעיר שלא הכירה קודם והצילה את חייו.

בשיחה עם הדר היא מספרת שהחלום שלה היה בעצם להיות אם פונדקאית: "כשהגעתי לזוג מסוים הסתבר שאיני עונה על הקריטריונים של הגבלת האם הפונדקאית לשלוש לידות קודם לכן. אני הייתי לאחר ארבע לידות, ונאלצתי לוותר. באותה תקופה החל אחי דורון בהליכים של תרומת כליה וזה סקרן ומשך את תשומת לבי. בנובמבר האחרון הוא תרם כליה וכשראיתי את ההתרגשות והתגובות של מי שקיבל את הכליה, ולא רק הוא עצמו אלא כל משפחתו, איך זה שינה את איכות החיים של הנתרם שפתאום יכול לחשוב על נסיעה לחו"ל, שלרובנו זה טריוויאלי, אמרתי לעצמי שאני מוציאה את המחשבה מהכוח אל הפועל. ברגע שאני מחליטה על משהו אני נכנסת אליו כל כולי. התחלתי בבדיקות, ואז נתקלתי בפוסט בפייסבוק של מישהי שכתבה על אחיה בן ה־27 שזקוק לתרומת כליה. כתבתי לה בפרטי שאני בתחילת התהליך. היא ביקשה לבדוק אם יש התאמה ביני לבין אחיה; נמצאנו מתאימים, וביום שלישי האחרון בוצעה התרומה״.

ולא חששת לסכן את עצמך בניתוח ובהשלכות שלו?
“מכל הכיוונים הזהירו אותי מהסיכונים גם בניתוח עצמו וגם על ההשלכות של חיים עם כליה אחת; זה תהליך ארוך שבו מנסים להניא אותך מההחלטה. כשמגיעים לוועדה של משרד הבריאות צריך לשכנע אותה שאני מודעת לסיכונים.

״הניתוח עבר בשלום, ואין צורך לקחת תרופות בהמשך. הדבר היחיד שאני צריכה לעשות זה לשתות הרבה בשנה הראשונה כדי להגדיל את נפח הכליה הבודדה. כיום הכליה עובדת על 60% מתפוקת שתי כיליות והשתייה המרובה אמורה ולהעלות את הפוטנציאל שלה ל־80%”.

איך התייחסה המשפחה להחלטה שלך?
“אבי מתי התנגד באופן טבעי כהורה, אבל בדיעבד ההורים שלי גאים בי ומאושרים. בן הזוג שלי תומר תמך בי מההתחלה לאורך כל הדרך. גם הוא רצה לתרום אבל נמצא כלא מתאים עקב יתר לחץ דם. הוא לא עזב אותי לשנייה מאז הניתוח. הילדים מתייחסים לזה בשלווה. הם גדלו לתוך בית שכל היום הוא בנתינה והתנדבויות, וזה עוד חלק מזה. אני שמחה לחנך את הילדים שלי לנתינה”.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email