"סוכן ביטוח זהו אחד הגורמים המרכזיים בחיינו האישיים והעסקיים"

מנכ”ל הלשכה מוטי ארבל בראיון ראשון מאז כניסתו לתפקיד; על כנס ביטוח חיים ופנסיוני: הכנס יהיה ברמת הפקה בינלאומית; על תוכניותיו עבור הלשכה: “נבנתה פה לשכה לתפארת ויש עוד מה לעשות”
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

זה שלושה חודשים מאז נכנס מוטי ארבל לתפקידו כמנכ”ל לשכת סוכני ביטוח. בראיון ראשון עמו, הוא נשמע חדור מוטיבציה ונהנה מעבודתו, כמו גם מתפעל מעבודתו של קודמו רענן שמחי ומהעשייה של הנהגת הלשכה. בימים אלה, ובעצם מאז נכנס לתפקיד, לצד הניהול והתכנון השוטף, עסוק ארבל בהכנות הכנס הפנסיוני באילת, שיאוחד לראשונה בתולדות הלשכה עם הכנס הפיננסי (כנס פנסיוני ופיננסים).

"החיים מלאי הפתעות ואתגרים. אחרי שנים של ניהול חברת יורקום, חברה מלאת אתגרים עסקיים ורגולטורים, הגעתי למקום שעבורי היה סימן שאלה, בעיקר סביב העניין וחוסר ההבנה שלי בעולמו הביטוח. אני מוכרח להתוודות ולומר שאחרי כמעט 100 ימים בתפקיד – יש בי חדוות יצירה ושינוי בכל בוקר בדרכי ללשכה.

מוטי ארבל מנכ״ל הלשכה | צילום: יוד צילומים אילת

"עת נכנסתי לתפקיד הכנתי ‘תוכנית 100 ימים’ עבורי, תוכנית שנבנתה משלב הלימוד, אבל לצד זה הכנתי מתווה עבודה ראשוני על האיזונים שבין השימור לבין השיפור. אני מביא איתי תפיסות עולם עסקיות חדשניות, שהיום אני רואה שהן אלה שיכולות להצעיד את הלשכה למחוזות יציבים יותר ואני בטוח שנצמח משנה לשנה באספקטים רבים", אומר ארבל.

“בימים אלה אני מגבש תוכנית חומש ניהולית שתהיה נר לרגליי. אינני מקובע והדינמיקה והשנויים בענף ידועים לי, אך יסודות ברורים ואיתנים חייבים לעמוד מול עיניי כמנהל ארגון מאתגר, משתנה ומתפתח. “מודל העבודה שלי מביא לידי ביטוי מוטיב מרכזי והוא שחברי הלשכה הם הבעלים של העמותה, כל הסביבה העסקית והמקצועית שאני בונה היא למענם. אני חושב שככל שיחלוף הזמן נדע למקסם את רווחי הלשכה ואף נוכל לבחון את המחוזות כיחידת רווח והפסד ולדאוג לצמיחה מתמשכת”.

הצערת הלשכה

רגל נוספת בהתפתחות הלשכה טמונה באימוץ הסוכנים הצעירים ובדור הממשיך, לחבק ולרתום אותם לפעילויות הלשכה הקשורות עם דרכי השיווק והניהול המודרני ולחשוף אותם לכל הכלים והפלטפורמות איתם ניתן לשווק את מוצריהם באמצעות הדיגיטל. מטרה זו הובילה אותי ליעד שהצבתי לעובדי הלשכה – להקים עבור חברי הלשכה מערך תמיכה, לימוד, הכשרה, אימון וליווי של השיווק הדיגיטלי במדיות החברתיות.

"הרגל השלישית קשורה בשילוב וההרמוניה הנדרשת בין ותיקי הלשכה לצעירי הלשכה, הערך המוסף שנותנים הוותיקים יגרום לכניסת צעירים רבים ולהצערת הלשכה, הן באמצעות אימוץ התכנים הרלוונטיים לצעירים, בכנסים של חברי הלשכה והן על ידי פרויקט מנטורים שיאפשר לצעירים לקבל כלים ושיטות מהסוכנים הוותיקים והמנוסים. מטרה זו סללה עבורי את היעד הנוסף לתוכנית העבודה שלי, להוריד את ממוצע הגילאים של באי הכנסים מסוכנים בעשור החמישי לחייהם ל סוכנים בעשור הרביעי לחייהם".

איך אתה מתרשם עד כה מהפעילות של לשכת סוכני ביטוח והנהגתה? ממיצובה בענף הביטוח, במשק, מול רשויות המדינה, בכיריה, בציבור הרחב?
"כמנהל שנים רבות, אני יודע לומר שנכנסתי לנעליים גדולות של מנכ״ל עתיר הישגים, אנושיות ויכולות ניהול בדמותו של רענן שמחי; נבנתה פה לשכה לתפארת, עם עובדים מסורים ונאמנים הרואים מול עיניהם את טובת הכלל, מנגנון שמקפיד על נהלי עבודה מפורטים ומקצועיים לכל תהליכי העבודה בלשכה.

“לצד הנהלת הלשכה ועובדיה, קיימות מעל 20 ועדות שבראשן עומד יו”ר ועדה המכנס את חבריה בין 10 ל־15 חברים מידי חודש או רבעון. ועדות המורכבות מסוכני ביטוח המתנדבים ומשקיעים מזמנם שעות רבות במהלך השנה באמצעות הוועדות שנותנות מענה והכוונה בכל התחומים המקיפים את עולם הביטוח לכל חברי הלשכה. נשיא הלשכה סו”ב ליאור רוזנפלד ומ”מ הנשיא וסגנו סו”ב ליאור הורנצ’יק מנווטים את מדיניות הלשכה בכל הקשור לעולמות הרגולציה, התקשורת והנהגת הארגון ולצידם יו״ר ליסוב צביקה ויינשטיין – יש לציין שלהיות בהנהגת הלשכה בימים אלו זהו אתגר עצום, מדובר בענף דינמי עם המון אינטרסים ומורכבות רגולטורית ועסקית יוצרת דופן".

קצב עבודה פנומנלי

“קצב העבודה בלשכה הוא קצב פנומנלי בכל קנה מידה עסקי. מאז הגעתי נחשפתי ללשכה יוזמת שיודעת לתת מענה בכל הזירות, רק בשבועות האחרונים אנו עדים להגעתם של מנהיגי הלשכה בראשות הנשיא וממלא מקומו לכל כלי התקשורת בישראל סביב נזקי מזג האוויר, כל זאת בניהולו היוצא דופן של יו״ר הוועדה האלמנטרית סו”ב ישראל גרטי.

“לצד כל אלו אנו בימים מאתגרים, משום ששחקנים רבים ‘פוזלים’ לכיווננו ומנסים לנגוס בענף, כגון חברות כרטיסי האשראי ועוד. אני גאה להיות חלק מהנהגה שלא מתפשרת על מצוינות ודבקות במטרה ועושה הכל כדי להגן על הסוכנות והסוכנים באמצעות חשיבה אסטרטגית, לובי פוליטי עצום, תקשורת, ואת כולם מלווה יועמ״ש הלשכה עו״ד עדי בן אברהם.

הכנס הפנסיוני יהיה הכנס הארצי הראשון שלך בתפקידך כמנכ”ל הלשכה. תאר את מעורבותך בהכנת הכנס.
“תפקידי כמנכ״ל הלשכה לנהל את האופרציה של הכנסים שלעניות דעתי הטובים ביותר מבין הגילדות המקצועיות בישראל. למזלי בורכתי שלצידי נמצאים שחקני נשמה מקצועיים שמלווים את הכנסים ביד רמה ויחדיו אנו מביאים לידי ביטוי את החשיבות העצומה של כנסים איכותיים. קובי ורדי יו”ר הוועדה לכנסים ואירועים, אנה קריימן הרל״שית שלי, שי שמש המנהל את כל תחומי השיווק והמכירה בלשכה, יעקב בן שלוש וחגית מחברת ההפקה של הלשכה כנפי משק, טל סנדרוני ומיכל בכל הקשור למדיות הדיגטליות, אורי ביילין הפרסומאי, אושרת קמחזי וחזי שלוקחים חלק משמעותי בכל הקשור ליח״צ, היועץ האסטרטגי והלוביסט של הלשכה לירון הרשקוביץ מבעלי ריפבליק יועצים בכל הקשור לארגון והבאת מקבלי החלטות רלוונטיים וכמובן יו”ר הוועדה לביטוח פנסיוני אייל פז ויו”ר הוועדה לפיננסים אודי אביטל. עבודה אינטנסיבית של הצוות למשך ארבעה חודשים לפני הכנס תבוא לידי ביטוי בכנס המשולש הראשון של הלשכה כנס חיים, פנסיוני ופיננסים, כנס שלא היה כמותו מעולם. בימים אלה יעלה קמפיין מושקע ביותר המדבר בשפה חדשה, צעירה, עדכנית ובועטת עם תכנים חדשים לכנס, העונים על מרבית משאלתם של חברי הלשכה בכלל והצעירים בפרט שהועלו בסקר מקדים שבצעתי".

מה שונה בכנס הפנסיוני הקרוב לעומת כנסים קודמים?
“הכנס הזה בהחלט יוצא דופן וחדשני. ראשית, האיחוד בין הנושאים הפנסיונים והפיננסים. קמפיין הרשמה מושקע כפי שציינתי, פרסים יקרי ערך לחידון הכנס, מסיבות לצעירים בכל לילה מימי הכנס, אומנים מהשורה הראשונה המשלבים מענה הן לקהל הצעיר שיגיע והן לקהל הבוגר. הכנס הוארך ביום נוסף והחברים יוכלו לבחור חבילות מגוונות יותר, מיום א־ד, ב־ה וחבילת הכל כלול מיום א־ה.

“הרצאות ומושבים שונים בתחום הפיננסים והפנסיוני על ידי מיטב המרצים הארץ בתחומם. פעילות והרצאות לבני/בנות זוג וכמו כן, ישודרו בהקרנה מיוחדת משחקי ליגת האלופות לחובבי הכדורגל.

“הודות לגמישות של נותני השירותים והנהגת הלשכה לקבל עמדות שונות וחדשניות הצלחנו לייצר ערכים מוספים ומגוונים שמכבדים כל הפקה בינלאומית”.

במה שונה ניהול גוף כמו לשכת סוכני ביטוח, סוג של עמותה ציבורית וגילדה מקצועית, מניהול גופים בשוק הפרטי ממנו באת?
“כאיש עסקים ומי שניהל עסקים גדולים במשק הישראלי אני מגלה שאין הרבה הבדלים; התפיסה שלי את התפקיד הייתה ותישאר בפן העסקי בעיקר; במקרה של עסקים וחברות במגזר הפרטי, הרווחים שנוצרים מהפעילויות העסקיות עוברים לידי בעלי המניות באמצעות דיבידנדים, ובמקרה של הלשכה הרווחים יוחזרו לחברי הלשכה בדמות של כנסים, השתלמויות, סדנאות וליווי עסקי.

“אני דוגל בשיטה של הגדלת העוגה, הרחבת השותפויות, הכנסת שחקנים חדשים ובעיקר העצמת היכולות היוצאות דופן של ההון האנושי הקיים בחברי הלשכה. מה שחדש ושונה מהגופים שניהלתי מתמקד בשיח מול הרגולטורים השונים, הפוליטיקה והדינמיקה בין הפעילים ורוח ההתנדבות היוצאת דופן של פעילי הלשכה”.

מה דעתך על סוכני הביטוח ותפקידם לאחר שהתחלת להכירם מקרוב? מה אתה חושב על עתידם נוכח הניסיונות לייתר אותם?
“תחילה אני חייב לציין שגם כאדם פרטי וגם כמי שניהל עסקים גדולים בחייו תמיד הדגשתי בעיניי כלל העובדים ובכלל החברים שסוכן ביטוח עבורי זוהי משרת אמון, זהו אחד הגורמים המרכזיים בחיינו האישיים והעסקיים, אסור לנו להתפשר על איכותו של האדם ויותר מזה עלינו להבין שאין תחליף להון האנושי של אותה דמות.

“הידע שלנו כאזרחים בענף כל כך מורכב, הוא כעין וכאפס לעומת הסוכן שזהו ייעודו, זוהי הכשרתו וזהו המקצוע אותו הוא חי ונושם. תמיד כשניסיתי להסתכל בדפי הפנסיה שלי ובכל הביטוחים המורכבים הנוספים התחזקה בי התחושה שהיועץ הטוב ביותר שלי לעתיד טוב זהו הסוכן ביטוח. מבחינתי אני אומר באותה הנשימה את הרואה חשבון שלי, עורך הדין שלי וסוכן הביטוח שלי – אלו משולש נותני השירותים ההכרחיים של כל אחת ואחד מאתנו. היום, כשאני מכהן כמנכ״ל הלשכה, אני יכול לומר שצדקתי. מדובר בענף מהחשובים למשק ולכלכלה, אסור ששום מחשב יחליף את האדם היושב מולך”.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email