"סוכן שירצה להפגש אתי לא יצטרך להמתין שבועות"

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מנכ"ל חברת הביטוח שירביט גיל ספיר משוכנע כי למרות השינויים הרגולטוריים בענף עדיין יש הצדקה רבה לנוכחותן של חברות קטנות בענף: "הייחודיות שלנו במתן פתרונות יעילים לסוכן, בזמן שחברות גדולות חושבות בקצב אחר. סוכן שירצה להיפגש אתי לא יצטרך להמתין שבועות רבים כמו בחברות אחרות".

שירביט פועלת כחברת ביטוח מאז שנת 2000, לאחר שבמשך עשרות שנים היתה סוכנות ביטוח בבעלות יגאל רבנוף, שהינו הבעלים היחיד של החברה עד היום. על רקע תוצאות דו"ח המפקחת על הביטוח ל-2013 התראיין ספיר לעיתון "ביטוח ופיננסים". בדו"ח הנוכחי, הוא מדגיש, ניכר כי חברת הביטוח הקטנה שירביט עוברת תהליך של שינוי כיוון. "הדו"ח מציג ירידה דרמטית של 60% במספר התביעות כנגד החברה, שעד באחרונה נעלה את טבלת שביעות הרצון של המבוטחים עם תוצאות לא מחמיאות".

 

למרות השיפור, החברה עדיין מדורגת במקום האחרון בתחום הטיפול בפניות הציבור. מה אתם עושים כדי לשפר את המצב?

"שירביט השתפרה לאין שיעור בשנים האחרונות. הירידה דרמטית במספר התלונות נגד החברה בין 2012 ל-2013, מראה שהפעולות שעשינו בשנה שעברה כדי לייעל המערכת מתחילות לשאת פרי: השירות מהיר יותר, והטיפול זוכה לשביעות רצון גבוהה יותר של מבוטחי החברה. אין לי ספק שהשיפורים הטכנולוגיים ותשומת הלב היתרה לנושא התלונות והשירות בכלל בחברה יבואו לידי ביטוי כבר בתוצאות של 2014. שירות, מהירות ויעילות הם ערכים משמעותיים בליבת הפעילות של החברה, ואנו עושים לילות כימים כדי לפעול לאורם".

ספיר, 47, נשוי + שניים, מרמת גן, החל את דרכו בענף הביטוח ב-1995, בקורס מפקחים של המגן חברה לביטוח. עד 2003 התקדם במגן ובחברת האם מגדל, ולאחר מכן עבר לחברת הפניקס. "המעבר להפניקס נעשה בעיקר כדי ללמוד לעומק את התחום האלמנטרי, מכיוון שעד אז עסקתי בביטוח חיים".

הוא ניהל את סניף רמת גן, שמאוחר יותר נהפך למחוז. לימים הוא ניהל את אשכול דן בחברה וקודם לתפקיד סמנכ"ל. ב-2010 גויס ספיר לשירביט כמשנה למנכ"ל ומנהל עסקים ראשי, ובמאי 2012 מונה למנכ"ל החברה במקום חגי שפירא. "מיום הקמתה לא התחבאה שירביט מאחורי מסך כזה או אחר. לסוכנות היה תיק קולקטיבים שעדיין קיים, ובמקביל היא משווקת פוליסות אמצעות סוכנים. בעבר היחס היה 40% שיווק ישיר, לעומת 60% לטובת סוכנים. כיום 75% מהתפוקה נמכרת באמצעות סוכנים והשאר באמצעות תיקים ותיקים ושיווק ישיר. בשנים האחרונות גדלנו, גייסנו סוכנים ובין 2012 ל-2013 גדלו מכירות סוכנים ב-60 מיליון שקל".

כיום מתמחה שירביט בביטוח אלמנטרי – רכב, רכוש, דירות, ביטוח ימי, ביטוח לבתי עסק ולקבלנים וביטוח נסיעות. "היתה לנו מחלקת ביטוח חיים, אבל מכרנו אותה לפסגות מכיוון שזה לא היה תחום ליבה שלנו. החלטנו להתמקד באלמנטרי, מה גם שנוצרה הזדמנות עסקית מעניינת ושיתוף פעולה מוצלח עם פסגות במכירת ביטוחים אלמנטריים", אומר ספיר.

איך אתה מסביר את הדימוי הנמוך שיש לשירביט בקרב סוכנים?

"אני חושב שתמונת המצב הזו אינה נכונה. יכול להיות שבשל פרדיגמות כאלה ואחרות היתה תדמית כזו בעבר, אבל ערכנו פעולות רבות לשיפור השותפות בעולם הסוכנים. בעקבות השינויים שציינתי קודם, הן בעניין המיקוד העסקי והן ברמת השירות, הדעה עלינו בקרב סוכנים חיובית, ואנחנו מרגישים זאת בעבודה השוטפת מולם. סוכנים חדשים רבים רוצים לעבוד אתנו, וזו העדות לאמון שלהם בחברה.

לרוב, סוכן עובד עם חברה גדולה, ועם עוד אחת או שתיים קטנות ובינוניות. כחברה קטנה היינו בעבר החברה השלישית אצל סוכנים, והיום התקדמנו למעמד של חברה שנייה. אנחנו שומעים על יותר סוכנים שנהנים מאד לעבוד אתנו, ואני משוכנע כי בעקבות השירות המשודרג שלנו יצטרפו אליהם סוכנים נוספים".

מדוע אתם פועלים באופן ישיר מול לקוחות?

"אכן, חלק מהפעילות העסקית שלנו נעשית באופן ישיר מול לקוחות, וזאת מכורח הנסיבות העסקיות. היסטורית, צריך לזכור ששירביט היא חברה מאוד ותיקה, שהחלה כסוכנות שהיו לה קולקטיבים, כמו זה של עובדי מדינה. הקולקטיבים לא מוכנים לעבוד מול סוכנים, אלא דורשים לעבוד ישירות מול חברה.

"אנחנו משתתפים במכרז של עובדי המדינה כבר יותר מעשר שנים, אך בשנים האחרונות הקטנו את חלקנו: ב-2012 היו לנו 50 אלף מבוטחים עובדי מדינה, ששווים ל-76% מכלל המכרז. ב-2013, בצורה יזומה ומושכלת, הקטנו את חלקנו ל-7,000 מבוטחים, שהם כ-13% מכלל המכרז. ב-2014 הקטנו שוב באופן יזום את חלקנו ל-2% שהם כ-1,000 מבוטחים. הסיבה למהלך הזה נובעת מההחלטה האסטרטגית שלנו למקד ולייעל את השירות, במקביל למהלכים בחברה ולהגדרת תוצאות עסקיות רצויות. הלכה למעשה ניכר כי המהלכים הללו אכן נושאים פירות.

"חשוב לי להדגיש, כי הסוכנים הם שותפים אסטרטגיים שלנו, ונמשיך לחזק את הקשר עימם ולשתף פעולה. באותה נשימה גם אוסיף שאנחנו מתנגדים לכל קמפיין שמשמיץ את הסוכנים. גם בעתיד יהיה חלק כזה או אחר של הפוליסות שלנו שיימכרו באופן ישיר".

לשכת סוכני ביטוח פועלת בימים אלה לבניית אמנת זכויות בין חברות הביטוח לסוכנים. האם תהיה מוכן לדון עם הלשכה בנושא?

"ניטול חלק באמנה בשמחה רבה ונהיה שותפים לה. נשמח לתרום ככל שנוכל להצלחת מיזם מבורך זה".

מה היתרון עבור סוכנים בעבודה מול חברה ביטוח כמו שירביט?

"אנחנו חברה גדולה בעלת היקף עסקים קטן. אנחנו סירת גומי זריזה בעולם של משחתות אטיות – מקבלים החלטות בצורה יעילה ומהירה ובשקיפות מול הסוכן. יש אצלנו אווירה משפחתית שמורגשת מרמת המנכ"ל: סוכן שירצה להיפגש אתי לא יצטרך להמתין שבועות רבים".

לאור הרגולציה המורכבת בענף, האם יש באמת הצדקה לקיום חברה בגודלה של שירביט?

"נוכח שוק הביטוח המאוד דינאמי בימים אלה, יש דווקא הצדקה לחברה כמו שלנו, שיודעת לתת פתרונות יותר זריזים ומעניינים בזמן אמת לעומת גופים אחרים שחושבים בקצב אחר. הרגולציה חשובה ואנחנו מכבדים אותה. היא מכבידה עלינו יותר ממה שהיא מכבידה על חברות גדולות, ועדיין אנחנו נדרשים לה ועומדים בה בצורה מעוררת כבוד".

מדוע שירביט היא בין החברות הבודדות, אולי אפילו היחידה, שמוכרת ביטוח נסיעות לחו"ל ישירות לסוכנויות הנסיעות ללא סוכן ביטוח ובעמלה גבוהה המשולמת ישירות לסוכני הנסיעות? איך אתם נערכים להסדרה הקרובה בעקבות הטיוטה שפורסמה על ידי המפקחת על הביטוח?

"תיק ביטוח הנסיעות הוא תיק ותיק אצלנו, עוד מימי הסוכנות. אנחנו מוכרים ביטוח נסיעות גם באמצעות סוכנים, ובכל דרך אחרת שתהיה חוקית וראויה. כבר תקופה ארוכה שהעמלות אצלנו לא גבוהות, בניגוד לטענה. אנחנו אוחזים בכ-8%-10% מנתח שוק ביטוח נסיעות, ויש לנו גם סוכני ביטוח שמוכרים את המוצר. נשמח שיותר סוכנים ייכנסו לתחום. אנחנו מקפידים לתת שירות יוצא דופן בגלל רגישות הנושא, וכמובן שניערך בהתאם ונעבוד על פי כל החוקים והרגולציה".

סוכנים רבים מתלוננים על כך ששירביט נותנת לסוכנים מחירים גבוהים יותר לביטוחי רכב, לעומת המחירים שנותנים ללקוח שמתקשר באופן ישיר.

"התמונה שאני מכיר שונה לחלוטין. בשיווק ישיר התחרות שלנו היא מול הישירים: AIG וביטוח ישיר, ולכן אנחנו מתאימים את המחירים אליהם. מהיום שהתחלתי לעבוד פה ועד היום, הווה אומר ארבע שנים, אני מכיר שלושה מקרים שבהם סוכני שירביט התלוננו על המחיר, והם טופלו פרטנית".

בחודשים האחרונים אנו מקבלים פניות שונות מסוכנים מהמגזר הערבי על קשיים בעבודה מול חברות הביטוח השונות. האם אתה מוכן להתחייב לערוך בדיקה לכל סוכן, ללא הבדל דת, מין וגזע, שיהיה מעוניין לעבוד עם שירביט?

"הפרמטר היחיד שמנחה אותנו בעבודה מול סוכנים הוא תוצאות עסקיות והתנהלות הסוכן. אנחנו עובדים עם סוכנים מכל המגזרים, כך שענייני מגדר, רקע או גזע לא רלוונטיים כאן. סוכן רווחי מכל מגזר ימשיך לעבוד אתנו. סוכן הפסדי מכל מגזר שהוא לא יעבוד פה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email