סוכני ביטוח: "אנו חשופים לתביעות בגלל חברות הביטוח"

חברות הביטוח לא מחילות את הפוליסות התקניות החדשות לדירות גם על פוליסות קיימות, וסוכנים רבים חוששים מתביעה של לקוחות בנושא
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ללשכת סוכני הביטוח הגיעו פניות רבות של סוכנים החוששים מתביעות של לקוחות בנוגע לביטוח הדירה. חלק גדול מחברות הביטוח אינן מחילות את הפוליסה התקנית החדשה בביטוח דירות גם על פוליסות קיימות, כהמלצת משרד האוצר, והסוכנים חוששים מתביעות מצד הלקוחות בנושא.

לדברי אריאל מונין, יו"ר הוועדה לביטוח כללי בלשכת סוכני הביטוח, החל מה־27 ביולי 2015 חובה להחיל את תנאי הפוליסה התקנית החדשה לדירה, כפי שהורתה המפקחת על הביטוח במשרד האוצר, על כל הפוליסות החדשות. ואולם, הפיקוח על הביטוח פנה במכתב גם אל חברות הביטוח ובו הוא ממליץ לחברות להציע למבוטחים שלהן את הפוליסה התקנית החדשה גם על פוליסות שחודשו עד שנה לאחור.

נדלן דירה בית בתים משכנתא דיור צילום אהוד כהנים (3)

"הבעיה שהפיקוח על הביטוח דורש מחברות הביטוח לפנות לכל מבוטח בהצעה כזאת, לקבל את הסכמתו ולשלוח לו את הפוליסה החדשה", מסביר מונין, "מדובר בהליך מסובך הדורש השקעת משאבים מצד החברות, וראינו שאין היענות מצד חברות הביטוח לנושא. מאידך, פנו אלינו סוכני ביטוח שחוששים שייתבעו על ידי מבוטחים שלא הוצעה להם הפוליסה החדשה, שהיא רחבה יותר בכיסויים. כך, למשל, מבוטח שיש לו שתי דירות, האחת הפוליסה שלה חודשה במאי האחרון על פי התנאים הקודמים, והשנייה הפוליסה שלה חודשה באוגוסט האחרון על פי התנאים החדשים. אותו מבוטח יכול לבוא בטענות לסוכן בעת תביעה בדירה המבוטחת על פי הפוליסה הלא מעודכנת, ואפילו לתבוע אותו".

מונין פנה אל כל חברות הביטוח וביקש לברר את עמדתן בנושא. "כידוע לכם", נכתב בפניה לחברות הביטוח, "בעקבות כניסתה לתוקף של הפוליסה התקנית החדשה לדירה, נוצר מצב בו ישנן שתי פוליסות דירה תקניות התקפות בשוק. האוצר פנה בזמנו לחברות ואפשר לכן, כמהלך ציבורי, להחיל את תנאי הפוליסה התקנית החדשה על הפוליסות אשר בתוקף לשנה זו. אנו רואים בהליך זה נכון וראוי אל מול המבוטחים. אנו סבורים כי נכון שהחברות יתאימו את הפוליסות לפוליסה התקנית החדשה, וזאת על מנת למנוע מצב בו תהא חשיפה לטענה כלשהיא מצד מבוטחים כנגד החברה או בעיקר כנגד הסוכן, על שלא התאים למבוטח את הפוליסה הרחבה יותר. בעקבות שאלות של סוכנים אלינו בנושא, אנו מבקשים לדעת האם חברתכם אימצה את החוזר שהוצא על ידי האוצר ומהי מדיניות חברתך בנדון, וזאת על מנת שנוכל לעדכן את ציבור הסוכנים".

לדברי מונין, חלק מהחברות לא הגיבו לפנייתו, אחרות מסרו שהמלצת הפיקוח אינה ישימה והם לא מתכוונים להשקיע בכך, וחלקן אמרו שלא יישמו את ההמלצה, אך ישקלו בחיוב בהתאם לכל תביעה כדי להקל על סוכני הביטוח ועל המבוטחים: "בפרקטיקה, בפנייה של סוכן במקרה של תביעה, נשקול את הכיסוי בחיוב, לאור הכיסויים בפוליסה התקנית החדשה", הסבירה אחת מחברות הביטוח.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email