סוכני ביטוח בזמן משבר הקורונה – איך הם הושפעו?

רו"ח אורנה צח מתמקדת בקשר שבין סוכנים עצמאיים לבין הביטוח הלאומי בעת המשבר ואיך ניתן להתמודד עם הקושי בתשלומים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לסוכני ביטוח רבים ירדה ההכנסה בזמן משבר הקורונה או שהם לא עובדו כלל, והתקשו לשלם את המקדמות למוסד לביטוח לאומי באופן שוטף. מה ניתן לעשות?

הקטנת מקדמות דמי ביטוח – סוכני ביטוח עצמאים שהכנסתם צומצמה עקב משבר הקורונה יכולים להגיש בקשה להקטנת מקדמות דמי הביטוח על סמך הצהרה בלבד, באמצעות בקשה לתיקון מקדמות.

בנוסף, המייצג של סוכן הביטוח יכול לתקן את המקדמות במערכת ייצוג לקוחות; תיקון מקדמות אפשרי רק 4 פעמים בשנה – פעם אחת בכל רבעון.

רו"ח צח. מי ששילם מקדמות גבוהות יקבל החזר. צילום: גל חרמוני

חשוב להדגיש שבסיס ההכנסה שלפיו נקבעות המקדמות בביטוח הלאומי משמש בדרך כלל כבסיס לגמלאות במקרה של פגיעה בעבודה. ולכן, לא מומלץ להקטין מקדמות ללא הצדקה (גמלה חוסמת).

מי שממשיך לעבוד בתקופת המשבר ומתברר כי שילם מקדמות גבוהות מדי בשנת 2020, יקבל החזר דמי ביטוח לאחר שהמוסד לביטוח לאומי יקבל את השומה לשנת 2020.

סוכן ביטוח עצמאי שמקבל דמי אבטלה בשל עבודה קודמת כשכיר – הכנסות ממשלח יד מופחתות מדמי אבטלה בכל התקופה של קבלת דמי האבטלה, ככל שיש לסוכן הביטוח תיק עצמאי פתוח במוסד לביטוח לאומי בתקופת האבטלה. חישוב ההפחתה נעשה לפי ממוצע יומי של ההכנסה ממשלח יד, ומתעדכן לאחר שהמוסד מקבל את השומה ממס הכנסה.

סגירת תיק עצמאי – סוכני ביטוח עצמאיים שהפסיקו לחלוטין לעבוד בעקבות משבר הקורונה יכולים להגיש בקשה לסגירת התיק העצמאי שלהם במוסד לביטוח לאומי, בטופס 6101 מקוון, וישלמו דמי ביטוח בהתאם למעמדם הביטוחי החדש.

כיוון שעצמאי שאינו רשום כעובד עצמאי במוסד לביטוח לאומי אינו מבוטח למקרה של פגיעה בעבודה, מי שסגר את התיק חייב להירשם שוב בביטוח הלאומי כעובד עצמאי מהיום שבו הוא חוזר לעבוד כעצמאי.

המוסד לביטוח לאומי פרסם כי סגירת התיק העצמאי בביטוח הלאומי לא מותנית בסגירת תיק במס הכנסה ובמע"מ.

הכותבת היא בעלת פרקטיקה פרטית לייעוץ, לייצוג ולהכשרה בתחומי הביטוח הלאומי למעסיקים וליחידים, ולמתן פתרונות לפי חוק הביטוח הלאומי. בין תפקידיה הציבוריים: חברת נשיאות לשכת רואי חשבון, יו"ר ועדת הקשר של לשכת רואי חשבון עם המוסד לביטוח לאומי ונציגת הלשכה בכנסת בנושא זה

כל המידע המוצג במאמר הוא מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת או המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. הכותבת ו/או העיתון אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על המידע האמור.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email