סין, יוון ורוסיה השתלטו על סדר היום של השווקים

תחזית שבועית לשוק ההון של הראל פיננסים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מניות:

רוב השווקים בעולם ירדו בשבוע האחרון בשיעורים של עד 6%, תוך שהירידות החדות ביותר היו באירופה. מעבר ליוון, לסין ולרוסיה שהשפיעו על השווקים, נראה כי גם היעדר חדשות חיוביות בגזרת הדו“חות תרמו לכך. עד עתה פורסמו בארה“ב דו“חות של כ-60 חברות, כאשר התוצאות דומות לצפי.

המגזר היחיד שבו פורסמו מספיק דו“חות שעשויים להעיד על המגמה הוא הבנקים. הדו“חות במגזר זה סבירים, תוך שההתאוששות בפעילות שוק ההון בולטת, אך המרווח הפיננסי ממשיך לרדת. נכון לעכשיו, 76% מהחברות שפרסמו דו“חות היכו תחזיות מוקדמות – קרוב יחסית לנתונים ההיסטוריים. עם זאת, הרבעון החולף יהיה כנראה הפעם הראשונה מזה שש שנים שבה הרווח הכולל של החברות ב-s&p500 יהיה נמוך מזה של השנה שעברה.

באחרונה נראה כי התחזקות הדולר בעולם נבלמת ועשויות להיות לכך השפעות משמעותיות, שכן כלכלת אירופה מושפעת מהתנהגות המטבע הרבה יותר מארה“ב, כי היצוא שלה הרבה יותר גדול, כך שהחשיבות שלו כאפיק תחרותי גבוהה יותר. לפיכך, כיום נראה כי עוצמת היתרון היחסי של ההשקעה בשווקי המניות באירופה ביחס לשווקי המניות בארה“ב נחלשה, וזאת כנגזרת, בין השאר, מההנחה שעוצמת ההתחזקות של הדולר מול היורו נחלשה.

השוק המקומי ממשיך לבלוט לחיוב. אנו דבקים בהערכתנו כי חשיפה לת“א 100 היא תחליף לחשיפה לשווקים מתעוררים, שלאורך זמן מניבים תשואות דומות. אם נשווה את התשואה שלו לתשואה ממוצעת של השווקים המתעוררים הגדולים (כמו סין, הודו, טורקיה, ברזיל) נראה כי גם מתחילת השנה אנחנו לא רחוקים. להערכתנו, השוק הישראלי ממשיך להיות אטרקטיבי להשקעה.

אג“ח קונצרני:

מרווחי האג“ח הקונצרני ממשיכים להיות נמוכים, על אף שהתשואות הממשלתיות יורדות. המשמעות היא שלמרות שהתשואות האבסולוטיות בקונצרני נמוכות – הן ממשיכות לרדת ולהניב גם רווחי הון.

בשוק המקומי, עדכון מדדי התל בונד שיצא לפועל בשבוע שעבר החזיר את המדדים לטריטוריה מוכרת יותר. תל בונד 40 הוא יותר סולידי, בעוד שתל בונד תשואות אגרסיבי יותר. תל בונד 60 הוא כבר לא שעטנז ואין יותר חשש (כרגע) מיציאה של חברות גדולות. אחרי הכניסה והיציאה של אפריקה מהמדדים וגם של כלכלית, המצב הנוכחי יוצר שוב הפרדה, שלהערכתנו עשויה להפוך את המדדים לנוחים יותר להשקעה.

באופן עקיף, המצב הזה משפיע גם על אג“ח הבנקים. בשבוע החולף עלה מדד הצמודות בנקים ביותר מ-0.5% ולהערכתנו בתקופה הקרובה הוא עשוי למשוך השקעות גדולות יותר, גם על רקע התשואות הנמוכות באג“ח הממשלתי.

תיק השקעות:

התקופה האחרונה מחדדת מחדש את ההבדלים בין השווקים המפותחים למתפתחים. בעוד שתחזיות הצמיחה לשווקים המתפתחים יורדות, התחזיות למפותחים דווקא משתפרות (נכון יותר לאירופה וליפן, פחות לארה“ב). אמנם אנו רואים גידול בנכונות של משקיעים להגדיל סיכון, אך זה לא בא לידי ביטוי בנכונות לצאת לשווקים המתפתחים, אלא בשינויים באלוקציות בין השווקים המפותחים. אם בחודשים האחרונים ראינו זרימת כסף גדולה מאוד לאירופה, ייתכן כי התשואות העודפות שם וחזרתה של הבעיה היוונית יגרמו בתקופה הקרובה ליותר משקיעים לבחון מחדש הגדלה של החשיפה לשוק האמריקאי. נכון להיום ארה“ב מהווה כ-54% ו-26% חשיפה לאסיה, כולל יפן.

הדברים האלה מחדדים את ההמלצה שלנו על תיקי השקעות משולבים, שבהם יש מרכיב חו“לי בכל אפיקי ההשקעה. השילוב הזה עשוי להועיל גם על רקע העובדה כי נראה שהשווקים היום רצים למרחקים קצרים מבעבר, כלומר שמהלכים מסוימים מגיעים למיצוי מהר יחסית. לכן חשוב להיות בכל רגע מפוזרים כדי להעצים תשואה שוטפת ונזילים, כדי לנצל הזדמנויות.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email