סיפור קטן עם מוסר השכל גדול

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

היא הגיעה לכנס לשכת סוכני ביטוח שעשינו ללקוחות אזור המרכז, יחד עם סוכנת הביטוח, שהיא גם החברה הטובה שלה, והחליטה להגיע לבדיקת מוכנות לפרישה. רווקה, אישה נאה לקראת סוף שנות ה־60 שלה, עדיין עובדת. בפיה בקשה אחת: "ברצוני לדעת את מצבי הכלכלי האמיתי כאשר אפרוש".

שאלתי אותה לגבי רמת החיים שלה כיום ולמה היא מצפה לאחר פרישתה. הגברת ציינה שמדובר בסכום של 10,000 שקל לחודש. כיום זהו שכרה נטו. היא שאלה האם יהיה לה מספיק כסף לרכוש כעת רכב חדש? ובנוסף הוסיפה: "לא יצא לי לנפוש בשנים האחרונות. האם אוכל לצאת לחופשות שנתיות לאחר שאפרוש בסכום של כ־15,000 שקל לשנה?".

החלטות גדולות על קצבה ושיפור ניהול הכספים | צילום: fotolia

נלקחו ממנה הנתונים הפיננסיים ויחד עם החומר שהגיע מהמסלקה התבררה התמונה העגומה. על אף שיש ברשותה צבר חסכונות קטן, תוכניות הפנסיה שלה כולל ביטוח לאומי יאפשרו לה "למשוך" ברמת החיים כולל כל התוספות שביקשה פחות מ-5 שנים. לאחריהם תיכנס למינוס בתזרים שילך ויתפח לממדים מפלצתיים.

זה אף פעם לא נעים להגיש תיק כזה כאשר אתה נאלץ לבשר שאין מספיק. בפעמים הראשונות שזה קרה לי המעמד הדיר שינה מעיניי וגם היום אני מגייס תעצומות נפש ובעיקר את הרוך המקסימלי שאני מצליח להפיק מעצמי.

גם כאן במקרה של הגברת הנחמדה הזאת ובזכות העובדה שהייתה לי הפסקה ארוכה בין הפגישה הקודמת לפגישה הנוכחית הגעתי ממוקד. אני לא אוהב ללכת סחור סחור ולכן בישרתי לה במשפט הראשון שהמצב לא טוב. על פי הנתונים שעלו בסיטואציה הזאת אין לה אפשרות לשום תוספת של רכישת רכב או חופשות לחו"ל. יתרה מזאת, היא תצטרך להצטמצם להוצאה שוטפת הנמוכה ב־30% ממה שהיא חיה היום וגם זה לא הרבה.

השקט שהיה בחדר היה רועם, היא הפנתה את המבטים שלה בין התיק שקיבלה וביני. לאחר דקות ספורות של התאוששות שאלה: "אוקי, אז מה עושים?". הצעתי מספר הצעות, כמו להמשיך בעבודתה ככל שמקום העבודה יאפשר מאחר שהשכר שלה הספיק למלא את צרכיה. להמשיך לחסוך בתוכנית החיסכון שסוכנת הביטוח שלה עשתה לה כל זמן שהיא עובדת.

פרסתי לפניה את האפשרויות לבצע משכנתא הפוכה והמשמעויות הכספיות של זה. הצבע חזר לה וחיוך קל עלה. "רון, למרות שזאת לא הייתה פגישה קלה אני שמחה שעשיתי את המהלך של ההתייעצות אתך. עכשיו אני יודעת מה מצבי במדויק ובנוסף קיבלתי ממך כיוונים שהפיחו אצלי תקווה", היא אמרה.

המסקנה האישית שלי עבורכם היא אחת: הערך שאנחנו נותנים הוא לא תמיד בתחכום במיסוי או בהחלטות גדולות על הון או קצבה ושיפור ניהול הכספים. לפעמים די בסיפור קטן שמבהיר את המצב לאשורו על מנת לעשות הבדל. ולכם קוראי הנכבדים אני מאחל סופשבוע נעים ושלעולם לא תצעדו לבד.

הכותב הוא מנהל מיזם הפרישה בלשכת סוכני ביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email