סכנה גדולה לשוכרים: לא תמיד כדאי לוותר על ביטוח מבנה

אמנם מבחינה הגיונית נראה שאין סיבה ששוכרי דירה יבטחו את המבנה בו הם מתגוררים, אך לא כך הדבר במקרים בהם הוא התחייב להחזיר את הדירה כפי שקיבל אותה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בימים האחרונים יצא מסע פרסום, בעיקר ברדיו, שבו נטען ששוכר דירה לא צריך לבטח ביטוח מבנה. האם זה נכון? לא בדיוק.

לכאורה יש צדק באמירה זו. מדוע ששוכר יבטח רכוש שלא שלו? גם אם יגרום נזק לרכוש זה אפשר לרשום בביטוח התכולה שהמשכיר יחשב כצד ג' ואז אם קרה מקרה ביטוחי בעקבות רשלנות, צד ג' ישלם את הנזק.

כמעט בכל חוזה שכירות מופיע סעיף שבו השוכר מתחייב להחזיר את הנכס באותו מצב שבו קיבל אותו, וזה סעיף שנוטים להתעלם ממנו, אבל פה טמונה הסכנה הגדולה ביותר לשוכר.

לפי דיווחי הרשות הארצית לכבאות והצלה פעם ב-48 שעות בממוצע נשרפת דירה כתוצאה מתקלה במטענים של אופניים או קורקנטים חשמליים.

היה ופרצה שריפה בדירה – מי יממן את החזרת המצב לקדמותו? האם כיסוי צד ג' יספיק כאשר הוספה בעבר פיסקה שמכירה בבעל הדירה כצד ג'?

שלמה גילה. מי יממן את החזרת המצב לקדמותו במקרה של שריפה בדירה? | צילום: אילנית גילה

ניקח לדוגמה שני סטודנטים ששוכרים דירת שלושה חדרים בקומה ראשונה בבנין שבו עשרה דיירים שקנו ביטוח תכולה. ברוב המקרים יש להם את סכום ברירת מחדל של צד ג' שנע בין 500 אלף שקל ל-1.2 מיליון שקל (ברוב החברות זה מיליון שקל) ואפילו הוגדלו סכומי הכיסוי לצד ג' לשני מיליון שקל.

היה ופרצה שריפה בדירה המושכרת, ונניח שלכל השכנים היה ביטוח דירה, האם שני מיליון שקל בפרק הצד ג' יספיקו?

דירת שלושה חדרים ממוצעת בשטח של 70 מ"ר – עלות כינון היא חצי מיליון שקל. נזק ממוצע עומד על 250 אלף שקל לחצי מהדירות בבניין. כבר הגענו ל-1.75 מיליון שקל. נוסיף נזק לחדר המדרגות, עוד 300 אלף שקל, וכבר עברנו את שני מיליון שקל נזק.

וזה עוד לפני עלויות נוספות שיכנסו לתביעות השיבוב שיגיעו ממבטחי השכנים.

מסקנה: שוכר דירה שהתחייב בחוזה להחזיר את הדירה באותו מצב שקיבל אותה – חייב לבטח גם את מבנה הדירה, על אחת כמה וכמה כשזה שכירות של מבנה לעסק, שם העלויות גדולות יותר.

על סוכן הביטוח במסגרת ברור הצרכים לקרוא היטב את חוזה השכירות ולהתאים את הכיסויים הביטוחיים גם להתחייבויות החוזיות של המבוטח.

פה היתרון הגדול שלנו על פני מוכרנים למיניהם. כאשר המבוטח ירגיש שמולו יש מקצוען שמבין עניין ודואג לו לכיסוי אמיתי, חשיבות הפרמיה יורדת מאוד וגם הצעת המחיר תהיה גבוהה יותר. המבוטח יבין את הצורך ואז הוא יהיה מוכן לשלם.

והיה והמבוטח סירב לבטח מבנה למרות ההסברים, עלינו לתעד היטב את ההצעה והסירוב למקרה ובאמת יקרה מקרה הביטוח ואז המבוטח "ישכח" שהצענו לו והוא סירב.

 

הכותב הינו חבר הוועדה האלמנטרית בלשכה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email