סלינגר: "האחריות של החברות מחייבת אותן לעמוד בסטנדרטים הגבוהים של ממשל תאגידי"

"הצעדים שהובלנו אתגרו אתכם לא פעם, והיו מחלוקות על הדרך ועל ההיקף, אך אנו מאמינים כי צעדים אלו יצרו תשתית נכונה לשוק משוכלל, מתקדם ותחרותי, לטובת כל בעלי העניין בו"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"800 אלף אזרחים פונים בכל שנה לגופים מוסדיים לקבל סעד עבור אירועים ביטוחיים שונים שהם, או קרוביהם, נדרשים להתמודד איתם. אתם מחליפים את המעסיק ומשלמים קצבאות לכ־450 אלף אזרחים שפרשו לגמלאות, למשפחות שאחד המפרנסים הלך לעולמו, למבוטחים שאבדו את כושר ההשתכרות שלהם ולמבוטחים שהפכו לסיעודיים. נתונים אלה מלמדים כי האחריות שלכם הופכת להיות יותר ויותר משמעותית ועל כן מחייבת אתכם, דירקטורים ומנהלים, לעמוד בסטנדרטים הגבוהים ביותר של ממשל תאגידי על מנת לבצע את תפקידכם נאמנה. אנו מאמינים כי הצעדים שהובלנו בשנים האחרונות מניחים את היסודות לתשתית הנדרשת לקיום תפקידיה של הרשות כפי שנקבעו בחוק; שמירה על עניינים של המבוטחים והחוסכים בגופים המפוקחים, הבטחת יציבותם וניהולם התקין של גופים, קידום התחרות בשוק וקידום חדשנות טכנולוגית בתחומי הפעילות שלנו". כך אמרה דורית סלינגר, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בנאומה בכנס הרשות השבוע.

סלינגר | צילום: דוברות האוצר

סלינגר הפנתה את דבריה לראשי חברות הביטוח ואמרה: "אני מודעת לכך כי הצעדים שהובלנו אתגרו אתכם לא פעם, וכי לאורך הדרך היו מחלוקות על הדרך ועל ההיקף, אך אנו מאמינים כי צעדים אלו יצרו תשתית נכונה לשוק משוכלל, מתקדם ותחרותי, לטובת כל בעלי העניין בו; גופים, מתווכים, וכמובן, ציבור החוסכים והמבוטחים".

לדבריה, היסודות לתשתית שנבנתה בשנים האחרונות כוללים סטנדרטיזציה של מוצרים, הנגשת מידע, קידום דיגיטציה, הבטחת ניהול תקין, הגברת היציבות של הגופים ויחד עם כל אלו הסרת חסמי כניסה לטובת הגברת התחרות. הממונה סקרה את הפרויקטים שהרשות הקימה כמו המסלקה הפנסיונית, הר הביטוח, האזור האישי ומדדי השירות של החברות, שכולם פועלים בהצלחה הן לטובת החוסכים, הן לטובת המבטחים והן לטובת הסוכנים.

בהתייחסה לרפורמה בממשק המעסיקים, ציינה סלינגר כי היא חלה היום על מעסיקים של למעלה מ־20 עובדים ומשנת 2019 הרפורמה תחול על כל המעסיקים. "ההישג הגדול ביותר של הרפורמה הזו בא לידי ביטוי בסטנדרטיזציה של תהליכי העבודה בשוק החיסכון הפנסיוני וביצירת שקיפות בתהליכי סליקת הכספים. בעיות שקיימות מזה עשרות שנים בשוק לראשונה מטופלות מכיוון שהן צפות על פני השטח ולכל הגורמים יש כלים לבצע מעקב ובקרה שוטפים אחר תהליכי סליקת הכספים. כתוצאה מכך אנו עדים לצמצום קבוע בהיקף הכספים בחשבונות מעבר ולהגברת הסנכרון בין מערכות השכר במשק לבין המידע במערכות הגופים המוסדיים", ציינה סלינגר.

בנושא הדיגיטציה אמרה הממונה כי "עם פרסום החזון הדיגיטלי של הרשות, גופים רבים הרימו את הכפפה ועדכנו את היעדים האסטרטגיים שלהם בהתאם".

100 גופים מוסדיים

לדברי סלינגר, הרשות מפקחת כיום על כ־100 גופים מוסדיים. "כמות זו של גופים מפוקחים, לצד המשאבים העומדים לרשותנו, מחייבת אותנו לנקוט בגישת פיקוח מבוססת סיכונים. גישה זו מחייבת אותנו לחזק את מעגלי הפיקוח והבקרה הפנימיים של גופים אלה. לצורך יישום גישה זו, קידמנו בתקופה האחרונה מספר צעדים המגבירים את עצמאותם ומקצועיותם של שומרי סף שונים", אמרה.

סלינגר הדגישה את חשיבות הגברת התחרות ולכן פועלת הרשות להסרת חסמי כניסה לענף. "לאחר שנים של קיפאון, הצטרפו לשוק הביטוח הישראלי שתי חברות ביטוח חדשות. אנחנו צופים שחברות אלו, וחברות ביטוח חדשות נוספות שיצטרפו בשנה הקרובה גם כן, יאתגרו את שוק הביטוח ויקדמו מחירים תחרותיים וחווית שירות אחרת", סיכמה הממונה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email