סלינגר הודיעה על שינוי לטובת המבוטח בשוק תביעות ביטוחי רכב

בנושא ביטוחי סיעודי קבוצתי הדגישה הממונה: "אני לא מוכנה שיהיו עוד קשישים שבוטחו בביטוח קבוצתי וברגע האמת יישארו ללא ביטוח"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"בחודשים האחרונים אנו מקיימים דיונים על שינוי משמעותי בשוק ביטוחי הרכב ובממשק בין חברות הביטוח, שמאים ומוסכים. כוונתנו היא להביא לכך שתביעת ביטוח תתנהל בהליך הוגן, יעיל, שקוף ומקצועי לטובת מיצוי זכויותיו של המבוטח או צד ג'. אנו נקבע עקרונות שיחייבו את כל הצדדים לנהוג בהגינות ובשקיפות. העקרונות מאזנים בין האינטרס של חברת הביטוח לזה של המוסך, ויסייעו לזרז את הליך התיקון, לגבות מחיר הוגן ולעמוד באמות מידה סבירות לאישור תשלומים. בנוסף, כדי לאפשר לכל מבוטח לקבל החלטה מושכלת לגבי זהות המוסך, החברות ידרגו את המוסכים בהתאם לשביעות רצונם של הלקוחות. הדירוג יאפשר שקיפות מלאה לציבור ויסייע לשפר את רמת השירות על ידי חברות הביטוח ועל ידי המוסכים", כך גילתה דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בנאומה בערב הפתיחה של כנס אלמנטר של הלשכה באילת.

בהתייחסה לסיום הקדנציה של אריה אברמוביץ כנשיא הלשכה, אמרה סלינגר: "אריה, עסקנו בנושאים רבים בתקופת כהונתנו. לא תמיד ראינו עין בעין את הדברים, אך הדיון והמפגשים תמיד התנהלנו בענייניות ומתוך כבוד הדדי. אני מאחלת לך קודם כל לנוח קצת – מגיע לך. ולאחר מכן הצלחה רבה בכל מעשיך".

ערך אמיתי

סלינגר סיפרה שאחד הנושאים המרכזיים עליו שקדה הרשות בשנים האחרונות, שהוא אינטרס משותף של סוכני הביטוח והרשות, הוא להגביר את הערך שסוכן הביטוח מעניק לציבור לקוחותיו, המבוטחים והחוסכים. "המשמעות של הענקת ערך אמיתי למבוטחים וחוסכים היא בנקודה בה נדרשת פעולה, אם בתחום הביטוחי או הפנסיוני. הענקת הערך משמעותה מתן שירות ראוי ומקיף, ומענה מקצועי ונגיש לבעיות ושאלות שעשויות להיווצר ללקוח", אמרה הממונה והוסיפה: "ולמה אנו מתכוונים בהגברת הערך ללקוח? דוגמה מצוינת לכך היא הר הביטוח, הממשק שיזמנו במטרה למפות בפשטות, במהירות ובחינם את התיק הביטוחי של כל מבוטח בישראל. מאז שהשקנו את הר הביטוח, לפני כחצי שנה, נכנסו לאתר קרוב למיליון מבקרים שבדקו את מוצרי הביטוח שרכשו. סוכנים רבים נעזרים בהר הביטוח ומפנים אליו את לקוחותיהם מדי יום וכך מייעלים את עבודתם, חוסכים ללקוח כסף רב וזמן, משפרים את התיק הביטוחי, ומעניקים ערך אמיתי".

הממונה התייחסה לאירוע ההאקתון שיתקיים ב-6-7 בנובמבר: "ההאקתון יתקיים לקידום החדשנות הטכנולוגית בתחומי הביטוח והפנסיה. האירוע ייערך במתחם הכנסים של הבורסה לניירות ערך בתל אביב. מטרת האירוע היא לסייע ליזמים להבין את האתגרים העומדים בפני ענפי הפנסיה והביטוח ולייצר חיבורים משמעותיים בין חברות הזנק לתעשייה. אנו מצפים שההאקתון יניב פתרונות שיסייעו לציבור החוסכים והמבוטחים ולהוזלת עלויות, על ידי שיפור ההתייעלות התפעולית בחברות". לדבריה, למעלה מ-200 יזמים נרשמו לאירוע.

סלינגר התייחסה להתפתחות הטכנולוגית ובירכה עליה: "חברות וחברים, אני מאמינה שהתפתחויות דיגיטליות הן בלתי נמנעות והן מזמנות הזדמנויות ואפשרויות חדשות לכל העוסקים בתחום. הטכנולוגיה מהווה אתגר לכלל השחקנים בשוק: רגולטור, חברות הביטוח והסוכנים. את האתגר הזה ניתן למנף ליעילות תפעולית, להנגשת המוצרים והשירותים ללקוחות ולהוזלת מחירים".

הממונה הזכירה את מוסד הבוררות שמקימה הרשות בליווי שר האוצר משה כחלון, בתחום הביטוח והחיסכון הפנסיוני. "מוסד שכזה יעניק ערך אמיתי למבוטחים וחוסכים, במיוחד לאור העומס המוטל על בתי המשפט, ויאפשר לאזן בין פערי הכוחות שבין המבוטח הבודד לחברת הביטוח, ביעילות ומהירות".

לבסוף התייחסה הממונה לנושא ביטוחי הסיעוד הקבוצתיים והדגישה, כי המודל ארוך הטווח שפרסמה הוא המודל הטוב ביותר: "הביטוחים הסיעודיים קצרי הטווח מסבים נזק למבוטחים. גם מבקר המדינה, יוסף שפירא, קרא להפסיק את שיווקם של הפוליסות במתכונתם הישנה קצרת הטווח, ולאפשר רק את שיווקם של ביטוחים סיעודיים קבוצתיים המעניקים פתרונות  ארוכי טווח.

"מדוע אני מתעקשת שלא לאפשר את שיווקם של הביטוחים קצרי הטווח? לפני כשלוש שנים ניגשו אלי זוג קשישים באחד הכנסים בהם השתתפתי. בעיניים דומעות ובקול רועד סיפרו לי כי אחרי כ-20 שנה בהן היו מבוטחים בביטוח סיעודי קבוצתי, הודיעה להם חברת הביטוח על הפסקתו, והם, בעשור התשיעי לחייהם, נשארו ללא ביטוח סיעודי.

"הם שאלו אותי 'מה לעשות?' ואני זוכרת שעמדתי אז לפניהם בלב דואב. שניהם, כמו רבים אחרים נכנסו לליבי, ליוו אותי ברוחם תקופה ארוכה. גם הם עומדים מאחורי ההחלטה שלא להמשיך את הביטוחים האלה. אני לא מוכנה שיהיו עוד קשישים כאלה שבוטחו בביטוח קבוצתי וברגע האמת יישארו ללא ביטוח סיעודי. לכן יצרנו את המודל ארוך הטווח, וגם את האפשרות להצטרף לקופת החולים ללא חיתום. כל הארכה בביטוחים הקבוצתיים קצרי טווח הנוכחיים תחשוף מספר הולך וגדל של מבוגרים ללא כיסוי סיעודי במועד שהם הכי נזקקים לו.

"מעל במה זו אני חוזרת שוב על חובתן של חברות הביטוח לנהוג בתום לב ולבוא במשא ומתן עם בעלי הפוליסות בביטוח סיעודי קבוצתי מתוך אחריות ציבורית, ובהתאם למתכונת החדשה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email