סלינגר החרימה את ועדת הטייקונים כי רצו להושיבה ב"כיסא נאשמים" כמו בסנאט

ח"כ כבל: "אם סלינגר חושבת שהיא יכולה לשים עלינו פס – היא טועה"; הוועדה דורשת מיו"ר הכנסת להפעיל נגד הממונה את האמצעים החמורים"; יו״ר הכנסת:״אני רואה את האירוע בחומרה״
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ועדת החקירה לחקר מתן אשראי לטייקונים בראשות ח"כ איתן כבל, התכנסה ביום שלישי לישיבה ראשונה בה הייתה אמורה הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון דורית סלינגר, לתת עדות על חלקה של הרשות במתן האשראי ללווים גדולים שקיבלו תספורת לחובם. למרות שרוב כובד המשקל בדיוני הוועדה יהיה על הבנקים, כבל כבר הודיע כי יש לו ביקורת על האופן שבו רשות שוק ההון הגיבה למשבר הפיננסי שהכניס את הפנסיות של הציבור להסדרי חוב מול בעלי הון, מה שאילץ את מנהלי גופי הפנסיה למחוק עשרות אחוזים מחובות החברות שבשליטת אותם טייקונים. ואולם, למרות שהגיעה לכנסת, הודיעה סלינגר ברגע האחרון שלא תסכים להיכנס ולתת עדות כיוון שחדר הוועדה סודר עם מקום לנחקר כפי שיש בשימוע בסנאט האמריקאי.

יו״ר ועדת החקירה כבל, הגיב בזעם בתחילת הישיבה ואמר: "הוזמנה לכאן הגברת דורית סלינגר הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. היא הראשונה שהייתה אמורה להתחיל את ישיבות החקירה. לצערי, היא הודיעה לנו עתה שהיא לא מתכוונת להגיע לדיון, ואינה מוכנה לשבת מולנו כאן בשולחן, וזה לא עניין סמנטי. אנחנו מגדירים כאן היום, ואני אומר זאת בצמרמורת, את מערכת היחסים בין הרשות המפקחת לרשות המבצעת", אמר כבל.

ועדת הטייקונים | צילום: דוברות הכנסת, נועם ריבקין פנטון

הוא הוסיף כי "כבר זמן רב אנחנו יודעים שיש לא מעט אנשים ברשות המבצעת שהתבלבלו והם אלה שקובעים לרשות המפקחת איך להתנהל. זה לא יקרה. זו ועדת חקירה שהכנסת הקימה פה אחד. נעשית פה עבודת נמלים אתייחס וישנם גורמים שעושים הכל כדי לא נצליח לעשות את עבודתנו נאמנה. אני מודה לחברי הכנסת על הגיבוי המלא שאתם נותנים לנו. כבודה של הכנסת מונח על כף המאזניים. גם כך כל אחד מרשה לעצמו ליידות בבית הזה אבנים. יש כאן אנשים מכל סיעות הבית שעושים עבודתם נאמנה. אני מתכוון לפתוח בנאום שהתכוונתי לשאת ואאפשר לכל אחד מחברי הכנסת להגיד כמה מילים ונפזר את הישיבה. אם סלינגר חושבת שהיא יכולה לשים עלינו, בלשון העם, פס – אז היא טועה", אמר כבל.

פגיעה בכבוד הכנסת

ח"כ יואב קיש הוסיף: "סלינגר לא תקבע את סדרי הישיבה בכנסת. זה לא תפקידה. לא נהיה ועדת קישוט. הכיסא הריק הוא אנלוגיה לכל מה שקרה פה. נצטרך להוביל מהלך שיתקן את ההתנהלות הזו".

ח"כ דב חנין אמר: "אני מצר על עמדתה של דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, שסירבה להתייצב היום בפני ועדת החקירה. העדות שלה היא קריטית. היא מפקחת על טריליון וחצי שקל של כספי ציבור – הפנסיות והביטוחים של כולנו. מבנה הדיון איננו שרירותי אלא מבטא את מהות העניין. עדות אישית שהיא נדרשת לתת. אנחנו לא מתכוונים לוותר עד שנקבל דין וחשבון אמיתי למען האינטרס של הציבור".

ח"כ רועי פולקמן ציין, כי החלטת הממונה על שוק ההון להימנע מהופעה בפני הוועדה היא מעשה שלא ייעשה ופוגע בכבוד הכנסת: "אם הרגולטור לא מגיע להציג את עמדתו בפני חברי הכנסת, מה יגידו נציגי המגזר העסקי אשר יוזמנו להופיע בפני הוועדה?".

בתגובה נמסר מרשות שוק ההון: "הממונה על שוק ההון הוזמנה לפתוח את דיוני הוועדה שאמנם נועדה לבחון מתן אשראי על ידי המערכת הבנקאית לטייקונים, אך הביעה הסכמתה לפתוח את הדיון הראשון. הממונה וצוותה נפגשו עם יועצי הוועדה ושיתפו פעולה בכל מה שנדרש בתהליך.

"הממונה הגיעה לדיון על מנת להעביר מצגת
ולענות על שאלות חברי הוועדה, אך להפתעתה נדרשה לשבת במרכז האולם על כיסא נאשמים ולא בנוהל הרגיל הנדרש כאשר כל הצוות המקצועי יושב עמה. לאור סירוב הוועדה להושיב אותה באופן מכובד, סירבה לקיים את הדיון. הרשות נכונה לענות על כל שאלה ולהעביר כל מידע שיש בסמכותה בהליך מוסדר ומכבד".

בעקבות הימנעותה של סלינגר מהתייצבות בוועדה, פנו חברי הוועדה, בראשות היו"ר איתן כבל, ליו"ר הכנסת וליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה "להבהיר לסלינגר את חובותיה כעובדת מדינה ולהנחות אותה להתנצל בפני הוועדה ולתאם במיידי מועד נוסף להופעתה". מיו"ר הכנסת דרשו "להפעיל את הנוהל בעניין הפרת חובת התייצבות בפני ועדות הכנסת ונקיטה באמצעים החמורים ביותר, על מנת למנוע הישנות התנהגות מבישה כזאת בעתיד".

אתמול הודיע יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין לח"כ כבל: "אני רואה את האירוע בחומרה רבה". הוא הודיע כי יזמן את סלינגר לבירור והוסיף: "לדעתי, עולה החשד כי בעוד הכנסת עושה כל מאמץ לשפר את תפקודה ולחזק את נציגיה, נציגי הממשלה ממשיכים להפטיר כדאשתקד ולהתייחס לכנסת כאסקופה נדרסת".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email