סלינגר התחייבה לפתור בעיית כיסוי הנזקים בגין "הטרור החקלאי"

הממונה מציעה שילוב של פיצוי לחקלאים באמצעות חברות הביטוח הפרטיות והקרן לנזקי טבע
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ועדת הכלכלה של הכנסת בראשות ח"כ איתן כבל, התכנסה בשבוע שעבר לישיבה משותפת עם ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ יואב קיש, בנושא התמודדות עם הפשיעה החקלאית. הישיבה התקיימה במסגרת השימוע העוסק בטיפול במשבר בחקלאות, אותו יזם היו"ר כבל, שפתח ואמר כי הכוונה היא לצאת מהישיבה עם תוצאות מעשיות. ח"כ קיש הוסיף: "הטרור החקלאי הוא לא גזירת גורן ואפשר למגר אותו, לשם כך צריך נחישות והשקעה מתאימה".

מפכ"ל המשטרה רב ניצב רוני אלשיך, אמר כי הפשיעה החקלאית מהווה אחוז זעום מתוך עבירות הרכוש, אך עם זאת המשטרה מבינה שיש לכך משמעויות לאומיות ויכולות להיות לכך גם תוצאות קשות מבחינת החקלאי הבודד. הוא הוסיף כי ישנה ירידה בפשיעה החקלאית לצד עלייה בדיווחים, ואמר כי אם יהיו משאבים נוספים בוודאי שהתוצאות יהיו טובות יותר. ח"כ חיים ילין אמר כי המדינה יודעת, כשצריך, לפתח את כיפת ברזל, ולכן עם נחישות של ממשלת ישראל אפשר להתמודד עם התופעה.

הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון דורית סלינגר, שהשתתפה בדיון, אמרה כי ברשות שוק ההון מודעים לנושא של נזקים בחקלאות ולהעדר ביטוח. "דיברתי עם ח"כ איתן ברושי ועם התאחדות האיכרים והיו מקרים ספציפיים שהפעלנו את הסמכות שלנו ואנחנו לא מתעלמים מהנושא. זה לא נזק שהחברות המסחריות לוקחות עליהן. זה מצריך שילוב ידיים של כל הגורמים, כי יש כאן גם סיבות של פח"ע", אמרה סלינגר בישיבה.

לדבריה, בשבועות האחרונים הקימה הרשות שולחן עגול במטרה למצוא פתרון לבעיה הביטוחית, שיתבסס על הקרן לנזקי טבע (קנט), שתעניק ביטוח ופיצוי לנזקים שחורגים ממה שהחברות הפרטיות יכולות לכסות. עוד ציינה סלינגר: "אנחנו בוחנים חלופה שתאפשר לקנט לפעול מול החקלאים ותציע להם ביטוחי רכוש. היום היא לא פעילה בתחום הזה. היא לא מתוקצבת ואולי אם יאפשרו לה תקציב, זה יהיה אפשרי".

סלינגר הוסיפה: "הכיוון שכנראה נלך אליו הוא שילוב בין קנט לחברות הפרטיות: שהחברות הפרטיות יתנו מענה לסיכונים שהן יכולות לקחת וקנט תיתן מענה לסיבות האחרות. אם האכיפה תהיה מתאימה, אז זה יגרום לתחרות וחברות נוספות ירצו להיכנס".

ח"כ כבל פנה לסלינגר ואמר: "אני יודע בדיוק מה אגף התקציבים (באוצר) עומד לומר ומה קנט תעשה. לא סתם השרביט ניתן לך כי את ציר מרכזי מאוד. אני רוצה כאן התחייבות, ועדי חכמון יושבת כאן מאגף תקציבים. אני מבקש לצאת מכאן כשדורית לוקחת על עצמה, לצד החברים שלנו, לתת מענה ביטוחי טוב והולם בלוח זמנים שלא יעלה על שלושה חודשים. אני רוצה דיון נוסף לפני היציאה לפגרת הקיץ. גם אם לא הכל חלוט וגמור, אנחנו נדע לספור את הדברים ולא לדבר גבוהה גבוהה".

סלינגר אמרה בתגובה כי היא מתחייבת להביא פתרון בפרק הזמן הזה, בתוך שלושה חודשים. חכמון, סגנית הממונה על אגף התקציבים באוצר, אמרה כי האוצר הקצה 17 מיליון שקל לפיילוט, אך הוסיפה כי אם לא יהיה טיפול באכיפה הביטוח ימשיך להיות לא כלכלי.

דין אבטיח כדין שדה שלם

ראש המועצה האזורית עמק הירדן, עידן גרינבאום, סיפר כי אתמול תפסו שוטרי מג"ב שני אנשים שגנבו 20 אבטיחים, החרימו את רכבם ופתחו להם תיק. "ככה זה צריך להיות. דין אבטיח אחד צריך להיות כדין שדה שלם", אמר. עם זאת הוסיף, כי מצד שני חקלאים מגישים תלונות, מבזבזים את זמנם והתיקים נסגרים. נציגת משרד המשפטים, ליאנה מגד, ציינה כי המשרד מקדם מהלך שיאפשר לשוטרים לתת קנסות מנהליים במקום, ככלי אכיפה יעיל שיפגע בכיס של העבריינים.

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ קיש, סיכם ואמר כי "טרור ופשיעה חקלאית לא צריכים להיות מכת מדינה. שילוב של נחישות באכיפה יחד עם פתרון ביטוחי יאפשר מניעה והקטנת הנזקים. אמשיך לפעול במשותף עם ועדת הכלכלה עד שהממשלה תשלים את המהלך הנדרש בכל האספקטים – מימון, אכיפה וחקיקה". יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כבל, סיכם ואמר כי בשבוע הבא יכנס שולחן עגול, יחד עם יו"ר ועדת הפנים, לטיפול בהחמרת הענישה, הגברת האכיפה ופתרון של ביטוח לסוגיו. הוא הוסיף: "16 מיליון השקלים שמציע האוצר רחוקים מהנדרש לתת מענה כולל לבעיה ולא נרפה עד שכל הדברים יתוקצבו ויטופלו".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email