סלינגר פרסמה הוראות התגוננות מפני מתקפות סייבר לגופים המוסדיים

אורי צפריר: "המהלכים צריכים להיעשות בזהירות, כי הניסיון מוכיח שהעלויות רק עולות ככל שהטכנולוגיה מתקדמת". המבוטחים הם אלו שכנראה יספגו את העלויות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחסכון במשרד האוצר, דורית סלינגר, פרסמה הוראות שמטרתן לקבוע עקרונות הגנה על נכסי הגופים בתחום סיכוני הסייבר. אלה כוללים את כלל האיומים הטכנולוגיים העומדים בפני גוף מוסדי.

הוראות הממונה דורשות מגופים מוסדיים לזהות ולאפיין את התפתחות האיומים וההתקפות בפניהם הם עלולים לעמוד, ולבצע פעולות פרואקטיביות לפיתוח יכולותיהם להתגונן מפני סיכונים אלו. גוף מוסדי נדרש להגדיר תכנית לניהול סיכוני סייבר: גילוי וזיהוי, הערכת מצב, הכלה, בלימה והתאוששות.

כמו כן, גוף מוסדי חייב לבצע סקרים ומבחני חדירה על ידי גורמים מקצועיים, חיצוניים ובלתי תלויים, להקים מערך ניטור ובקרה בכדי שיוכל לקבל דיווחים בזמן אמת ולאסוף ולנתח מודיעין בתחום הסייבר על ידי עובדיו או בעזרת גופים ייעודיים. הגוף המוסדי יקים צוות תגובה שיוזעק בעת אירוע ויקיים תרגיל שנתי.

גוף מוסדי נדרש להגדיר תכנית לניהול סיכוני סייבר | צילום: fotolia
גוף מוסדי נדרש להגדיר תכנית לניהול סיכוני סייבר | צילום: fotolia

הקלות תמורת דיגיטציה

בנוסף פרסם אגף שוק ההון הוראת שעה המעניקה הקלות בהון לגופים שיישמו תכניות מקיפות להשקעה בשיפור טכנולוגי. הפעולות הדיגיטליות מתייחסות לצירוף לביטוח, שיווק דיגיטלי, אימות זהות ללא צורך בתיעוד פיזי, נגישות למידע אישי, מסלולי שירות ממוחשבים ושימוש בשירותי מחשוב ענן לשיפור פעילותו העסקית של גוף מוסדי.

סלינגר הציגה למוסדיים את החזון הדיגיטלי של האגף לשנים הקרובות. לדבריה, הדיגיטציה תסייע לקידום התחרות בשוק, לפישוט תהליכים והנגשתם, להגברת השקיפות ולהוזלת עלויות הניהול.

בתגובה אמר אורי צפריר, ממלא מקום נשיא לשכת סוכני ביטוח: "מעצם הנושא הציפיות הן מהחברות לפתח את הכלים הדיגיטליים עבור סוכניהן. אין לסוכן הבודד את היכולות הכלכליות והידע בתחום על מנת לפתח כלים דיגיטליים. אנו כלשכה מעודדים את חברינו ליישם כלים דיגיטליים בעבודתם, במטרה לעמוד בהנחיות הרגולטור, שקיפות, מתן שירות מיטבי ללקוחותיהם, התייעלות וחסכון בהוצאותיהם. יחד עם זאת, המהלכים צריכים להיעשות בזהירות ובצעדים מדודים כי הניסיון מוכיח שהעלויות רק עולות ככל שהטכנולוגיה מתקדמת, ובסופו של יום הצרכן יידרש לשאת בהן דרך ייקור תוכניות הביטוח.

כבר נאמר שלמטבע יש שני צדדים ותהליך שכוון להטיב התברר כמזיק. כדי להגיע לתוצאות הרצויות חייבת להיות הדברות אמיתית בין הפיקוח לכל השחקנים, קרי החברות והסוכנים, ולא לבצע מהלכים לשם מהלכים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email