סקר חדש קובע: ל-10% מכלל הדירות בישראל נגרם לפחות נזק מים אחד בשנה

11% מהתביעות בתחום נדחות על הסף בשל אי כיסוי מתאים בפוליסה. ״בעלי דירות רבים, שעדיין בוחרים שלא לבטח את דירתם, חשופים לסיכון מוחשי של נזק מים וצנרת״
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

חברת Blue לנזקי מים וצנרת בדירות ביצעה סקר מקיף בקרב כ-100 אלף מבוטחים בביטוחי דירות, ביחס למאפייני תביעות נזקי מים וצנרת בשנה האחרונה. הסקר דגם מבוטחים אשר מחזיקים פוליסת ביטוח דירה של חברות ביטוח שונות במסלול של "שרברבים בהסדר", כך שתפעול וניהול אנשי המקצוע יחד עם הטיפול בתביעה בבית המבוטח מתבצעים באמצעות חברת Blue.

שכיחות אירועי מים בדירות

בסקר נמצא כי לכ-10% מ-100 אלף דירות מבוטחות נגרם לפחות נזק מים אחד בשנה, כלומר, לדירה אחת 1 דירה מתוך 10 דירות נפתחה לאורך השנה תביעה על רקע אירוע מים. ב-Blue הוסיפו והצליבו את שיעור השכיחות עם נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, לפיהם עד לסוף יולי 2020 נמנו 2.7 מיליון יחידות דיור בישראל, כאשר ההערכות מצביעות על כ-1.6 מיליון דירות בלבד המבוטחות בביטוח מסוים (60%), בעוד שכ-1.1 מיליון דירות אינן מבוטחות (40%). "לפי שיעור שכיחות האירועים בפועל, כלל הדירות בישראל מתמודדות עם נזקי מים וצנרת בהיקף עצום של 270 אלף שקל בשנה אחת בלבד", מבהירים בחברה, "בעוד שמספר התביעות בדירות מבוטחות רק בגין נזקים אלו עומד על 160 שקל אלף בשנה״.

נזקי מים. חשוב להתאים את הכיסוי למאפייני הדירה | צילום: Shutterstock
מאפייני נזקי מים וצנרת בדירות

נזקי המים בדירות בבניינים משותפים נובעים בעיקר מפיצוץ בצנרת, דליפות סמויות או גלויות, סתימות של צינורות, הצפות ביוב או מרזב, או ניתוקים של צינור גמיש (תמי 4, למשל). בנוסף, מציינים בחברה, כ-11% מסך הנזקים בבתים פרטיים נובעים ממקור חיצוני לבית, כדוגמת מרחב הגינה או חצר הבית. 20% מאירועי הביטוח הם כתוצאה מליקויים באיטום, אותם ניתן למנוע.

עוד עולה מהנתונים, כי קרוב ל-25% מסך כלל הנזקים בדירות מוגדרים כאירועי חרום, בהם נראית לעין נזילה פעילה בדירה. לדוגמה,  מים מטפטפים מהקיר, מים על מרצפות, מים שחדרו או בקרבת ארון חשמל, הצפת ביוב, סתימה בקו ראשי, או אירוע בו נאלץ המבוטח לסגור את השיבר הראשי. 12% מאותם אירועי חירום מתרחשים בחצרות בתים פרטיים.

התפלגות אופן הטיפול בנזקים

בכ-70% מהפעמים יגיע שרברב מקצועי לבית המבוטח ויצליח לאתר את הנזק ללא שימוש בציוד איתור מתקדם; ב-20% מהאירועים בעל המקצוע יצליח לאתר נזק בעזרת שימוש במצלמה טרמית; ב-10% מהאירועים הנזק יאותר רק בעזרת חברת איתור ייעודית.

ב-Blue מציינים, כי "עלות ממוצעת של חברת איתור עשויה להגיע ל-1,200 שקל ועד ל-2,000 שקל, בהתאם למורכבות הנזק". 

חשיבות התאמת הכיסויים למאפייני הדירה

בחברה מדגישים את חשיבות התאמת הכיסויים למאפייני הדירה; לפי נתוני הסקר 11% מהתביעות המוגשות בפעם הראשונה נדחות על ידי חברת הביטוח, בשל אירועי ביטוח שאינם מכוסים על פי תנאי הפוליסה שנרכשה. מבין אירועים אלה: נזק בתקרה שמקורו בצד ג' כמו דירה צמודה, נזק מצינור בית משותף, נזק טבע, או מחסור באיטום ביסודות הבית.

ב-Blue בדקו את עלות הטיפול בנזק לבעל דירה ללא ביטוח. על פי ממצאי הסקר של החברה ובשקלול מרכיבי הפיקוח, האחריות על תיקון חוזר וטיפול בנזקים נלווים, כמו לפרקט, דלתות, צבע, חשמל, נגרות ועוד, נזק המים הכולל עלול להסתכם ביותר מ-4,000 שקל. מנגד, במידה ולרשות בעל הדירה קיים ביטוח, ההשתתפות העצמית במקרה של נזק במבנה הדירה עומדת במרבית חברות הביטוח על כ-750 שקל ובבית פרטי בין 1,000-1,200 שקל.

אייל גורן, מנכ"ל חברת Blue, התייחס לממצאים ואמר: ״בעלי דירות רבים, שעדיין בוחרים שלא לבטח את הנכס היקר ביותר שלהם, חשופים לסיכון מוחשי של נזק מים וצנרת העלול להגיע לאלפי שקלים בשנה, מבלי שיקבלו פיצוי כספי. מדובר בהוצאה כבדה הנושאת איתה פוטנציאל השפעה על התזרים הכספי של משפחות בישראל ומעמסה כלכלית על המשק הישראלי בכללותו״.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email