עבר את המבחן: המשמעות של חג הקורבן

אחד משני החגים שחוגגים המוסלמים בשנה חל היום; סו"ב מוחמד חטיב מסביר על משמעות החג
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

חג הקורבן הוא אחד משני החגים שחוגגים המוסלמים בשנה. החג הראשון הוא חג אלפטר, שחל אחרי חודש הרמדאן – חודש שלם בו המוסלמים צמים כל יום משעות הבוקר עד הערב, חודש שהאנשים מתפללים יותר ובו העשירים נותנים צדקה ומחלקים לעניים. בסוף החודש בא חג אלפטר כפרס מהבורא לצמים.

החג השני שחוגגים המוסלמים הוא חג הקורבן שנקרא כך לזכרו של הנביא אבראהים. הנביא רצה להקריב את הבן שלו, איסמאעיל, למען הבורא. הסיפור מדבר על כך שאלוהים רצה לבחון את הנאמנות של הנביא אבראהים ולכן בקש ממנו לשחוט את הבן שלו איסמאעיל.

סו"ב מוחמד חטיב | צילום באדיבות הלשכה

כאשר הנביא אבראהים רצה למלא אחרי הוראת האל ורצה לשחוט את הבן שלו, שמע קול מהשמיים שביקש ממנו לעצור, ואמר לו שזה היה מבחן לנאמנות שלו. אבראהים עבר אותו, ובמקום הבן שלו ביקש ממנו אלוהים לשחוט כבש ככופר. מאז זה הפך למנהג בחג, האנשים שוחטים כבשים ומחלקים לעניים.

עלייה לרגל

כמו כן, חג הקורבן נופל בתקופת העלייה לרגל למכה בערב הסעודית; מיליוני אנשים בכל שנה מקיימים אחת המצוות הכי חשיבות אצל המוסלמים ועולים לרגל למכה. שיא הטקס הוא יום ערפאת בו כל הצליינים לובשים אותו לבוש לבן המסמל טוהר, ועולים להר ערפאת ונשארים יום שלם משעות הבוקר עד הערב ומתפללים.

למחרת, כאשר יורדים מההר, מתחיל חג הקורבן ובו חובה על כל צליין להקריב כבש לזכרו של הנביא אבראהים. ערב הסעודית מארגנת את הנושא בצורה מכובדת ומרשימה ומבצעת את השחיטות במשחטות מסודרות ושולחת את הבשר לכל מיני מקומות בעולם לעניים.

אני מברך את חברינו הסוכנים החוגגים חג הקורבן, מוסלמים ודרוזים, ומאחל להם חג שמח הרבה בריאות אושר ועושר.

הכותב הוא יו"ר סניף נצרת, טבריה, גליל ועמקים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email